W sobotę spójrz w niebo. W samo południe nad Polską rozpocznie się niezwykły spektakl

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl


Już w sobotę, 29 marca w Polsce będzie okazja do podziwiania niezwykłego astronomicznego zjawiska. Choć częściowe zaćmienie Słońca nie jest tak spektakularne jak całkowite, to i tak warto zwrócić na nie uwagę. Na co uważać i jak się przygotować?
Zaćmienie Słońca to moment, gdy Księżyc staje dokładnie przed Słońcem, rzucając cień na Ziemię. Zjawisko to może być całkowite, obrączkowe i częściowe, gdy naturalny satelita zakrywa tylko fragment gwiazdy. - To nie będzie takie super wyjątkowe zjawisko, które zdarza się raz na tysiąc lat. To będzie częściowe zaćmienie Słońca, co oznacza, iż Księżyc częściowo zakryje tarczę słoneczną - tłumaczy profesor Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Polskim Radiem.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Wendzikowska o wywiadach z gwiazdami Hollywood. "Myślę, iż zrobiłam 5 tys. wywiadów" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy się zacznie?
Jak informuje Karol Wójcicki, prowadzący bloga Z głową w gwiazdach, zaćmienie będzie można obserwować w całej Polsce, jednak nie wszędzie będzie równie spektakularne. Najlepiej widoczne będzie w północno-zachodniej Polsce, w okolicach Szczecina i Świnoujścia, gdzie Księżyc zakryje 16,5 proc. tarczy Słońca. W Warszawie będzie to 7,3 proc., na wschodzie, w okolicach Rzeszowa, już zaledwie 3,6 proc.


Nie będzie może spektakularnej ciemności w środku dnia, ale jeżeli tylko pogoda dopisze, czeka nas wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak Księżyc 'nadgryza' tarczę Słońca - i to gołym okiem (oczywiście przez odpowiedni filtr)


- czytamy na Facebooku. Zaćmienie zacznie się "w samo południe", między 11.30 a 12, w Warszawie ok. 11.50, maksimum nastąpi ok. około 12.28, zakończy się z kolei po godzinie 13. Warszawskie obserwatorium organizuje specjalny pokaz, w trakcie którego będzie można bezpiecznie podziwiać zaćmienie. W przypadku złej pogody może jednak zostać odwołane.


Chcesz podziwiać częściowe zaćmienie Słońca? Sprawdź, jak się do niego przygotować
- Ważne, aby robić to bezpiecznie, to znaczy nie wpatrywać się w Słońce gołym okiem, nie patrzeć też na nie bezpośrednio przez lornetkę - zwraca uwagę profesor Radosław Poleski. Profesor Tomasz Bulik, szef Obserwatorium Astronomicznego UW, również ostrzega, iż bezpieczeństwo jest tu najważniejsze. - Nigdy nie wolno patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu - zaznacza. - Najprościej zaopatrzyć się w specjalne okulary z filtrem z folii mylarowej - dodaje i podkreśla, iż choćby mimo takiej ochrony lepiej nie wpatrywać się w Słońce bez przerwy. Nigdy nie należy też obserwować zaćmienia przez zwykłą lornetkę, aparat fotograficzny i inne niezabezpieczone urządzenia optyczne.
Będziesz obserwować zaćmienie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału