Podlasie charakteryzuje się nie tylko bogatą historią, ale także ciekawą ofertą turystyczną. Ten region słynie przede wszystkim z licznych parków narodowych, w tym Białowieskiego i Biebrzańskiego, co czyni go "zielonymi płucami Polski". W tym regionie największe znaczenie ma staropolskie zamiłowanie do natury, ale znalazł się także europejski rodzynek. Już w 1775 roku ustalono, iż to właśnie w jednej z lokalnych miejscowości znajduje się geograficzny środek Europy. To tam spotkają się linie poprowadzone z najbardziej wysuniętych na wschód, zachód, północ i południe punktów Starego Kontynentu.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Środek Europy znajduje się w Polsce. Bez zmian od 1775 roku
Badania i obliczenia pozwalające na wskazanie centralnego punktu Europy przeprowadzono już w 1775 roku. Ich autorem był kartograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Szymon Antoni Sobiekrajski. To pozwoliło na ustalenie, iż serce Starego Kontynentu znajduje się na terenie podlaskiej Suchowoli, która zamieszkiwana jest przez zaledwie kilka tysięcy osób. Choć pierwotnych obliczeń dokonano już 250 lat temu, w tym czasie nie wprowadzono żadnych korekt. Zdaniem wielu współczesnych naukowców w tym przypadku nie popełniono błędu. Są jednak i takie osoby, które wątpią w to, iż centralny punkt znajduje się na Podlasiu. Ich zastrzeżenia dotyczą dokładnego przebiegu granicy pomiędzy Europą i Azją oraz uwzględnienia wysp znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. Jak informuje serwis GeoŚwiat, prawa do geograficznego środka Europy roszczą sobie także Austria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Litwa, Estonia, Ukraina oraz Białoruś. Chętnych jest zatem wielu.
Suchowola ściąga do siebie tych, którzy chcą stanąć w samym środku. Symbolem jest kamień
Choć burzliwe dyskusje nie cichną, na ten moment to podlaska miejscowość jest centralnym punktem Europy, dzięki czemu regularnie odwiedzają ją spore grupy turystów. Coraz więcej osób przyjeżdża do Suchowoli, aby stanąć w samym środku Europy. W tym miejscu postawiono choćby pamiątkowy kamień będący około 20-kilogramowym granitem. Znajduje się on w suchowolskim parku miejskim, w samym centrum miasta, nieopodal drogi krajowej numer 8.
Zobacz też: To polskie miasto przeżywa turystyczny boom. Tylu gości jeszcze tu nie było
Warto dodać, iż Suchowola jest gminą typowo rolniczą, gdzie większość powierzchni zajmują zielone tereny. Dzięki naturalnym walorom przyrodniczym miejscowość stwarza idealne warunki do rozwoju agroturystyki i przyciąga miłośników wiejskich krajobrazów oraz ciszy. Jest także celem licznych wycieczek oraz pielgrzymek, ponieważ właśnie w pobliskich Okopach urodził się błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.