W którym momencie solisz wodę na ryż lub makaron? Większość osób popełnia błąd i niszczy garnki

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /INTERIA.PL


Gotując ryż czy makaron dodajemy sól automatycznie, niespecjalnie się zastanawiając nad tym, jak to robimy. To błąd, ponieważ moment solenia ma wpływ nie tylko na szybkość gotowania, ale również na stan naszych garnków. Kiedy zatem solić wodę na makaron czy ryż, bo zrobić to prawidłowo? Podpowiadamy.

Kiedy solić wodę na makaron?

Zazwyczaj gotując wodę, od razu wrzucamy do niej sól, żeby mieć już "z głowy". Tymczasem to błąd. Sól wrzucona do zimnej wody wchodzi z nią w powolną reakcję, która może niszczyć garnki, pozostawiać na nich osad, a choćby prowadzić do korozji. Poza tym słona woda wolniej dochodzi do wrzenia, gotowanie trwa więc dłużej i zwiększa rachunki za prąd czy gaz.

Najlepiej solić wodę na makaron w momencie jej wrzenia. Wtedy sól rozpuszcza się natychmiast i jest mniej szkodliwa dla naszych garnków. Woda też szybciej się wtedy zagotuje i stracimy dzięki temu mniej czasu. Podobnie jest z gotowaniem ryżu i ziemniaków.

W którym momencie dodawać sól do zupy?

Osobnym tematem jest dodawanie soli do zup, rosołu czy sosów. Wiele szkół mówi, aby robić to zaraz na początku, żeby warzywa nabrały słonego smaku. To jednak również błąd. Najlepszym momentem na dodawanie soli do zup jest koniec gotowania. Zbyt wczesne posolenie sprawi, iż zupa zmętnieje. Poza tym warzywa oddadzą wywarowi więcej ze swego aromatu, jeżeli posolimy je na końcu. Pod koniec gotowania soli się również warzywa strączkowe czy przyprawy. Ryby i mięsa solimy natomiast bezpośrednio przed obróbką termiczną. Wyjątkiem jest tu wątróbka, którą solimy na końcu.

Czytaj też: Podgrzewasz jedzenie w mikrofalówce w ten sposób? Popełniasz ten błąd, co większość osób

Ile soli dodać do wody na makaron?

Wiadomo, iż sól nie jest zdrowa, jednak makaron czy ryż ugotowane bez niej wydają się mdłe. Z solą jednak nie ma co przesadzać, lepiej dodać jej mniej niż więcej, szczególnie jeżeli potrawę będziemy spożywać z sosem. Ile zatem dodać soli do wody na makaron czy ryż? Łyżeczka soli na litr wody to idealne proporcje. Warto posolić wodę w momencie wrzenia, bo późniejsze przyprawienie może doprowadzić do tego, iż makaron nie zdąży “złapać" przyprawy i będzie mdły w smaku.

Zobacz też:

Robisz pranie w 40 stopniach? Serwisanci pralek nie chcą żebyś wiedział, iż to błąd

To najzdrowsze warzywo świata. W Polsce mało znane, choć prababcie się nim zajadały

Trzymasz te rzeczy w garażu? Lepiej gwałtownie się ich pozbądź

Idź do oryginalnego materiału