W Konduktorowni nie mają wakacji

czestochowskie24.pl 2 dni temu

Na 2 sierpnia zaplanowano tam otwarcie wystaw prac dwóch artystów z dwóch różnych pokoleń. Swoje obrazy pokaże Czesław Romanowski, a grafiki – a adekwatnie ,,GRA-FIKI” – Bernard Mailer.

W dolnej sali o godz. 18 będzie można obejrzeć prace Czesława Romanowskiego na ekspozycji zatytułowanej „Ucieczka od przedmiotów skończonych”.

Czesław Romanowski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Uprawia malarstwo, rysunek oraz projektowanie autorskie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki z 1995 roku, a ZAIKS-u z 2007.

W jego malarstwie widać dwa równolegle prowadzone nurty – przedstawiający, oparty na obserwacji świata oraz abstrakcyjny, odbiegający od rzeczywistości, silnie kreacyjny, idący w kierunku abstrakcji ekspresjonistycznej, wypływający z taszyzmu, malarstwa typu informel (fr. art informel – sztuka bezkształtna), a choćby action painting (,,malarstwa gestu” bezpośredniego rozlewania farby na płótnie).

W swoim malarstwie figuratywnym (przedstawiającym) Romanowski sięga po szeroki zestaw tematów i motywów, inspirując się architekturą, martwą naturą czy pejzażem. Z kolei jego abstrakcje – jak tłumaczą organizatorzy wystawy z Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – wyróżnia spontaniczny gest, świetlna wibracja, interesująca faktura, współistniejąca z laserunkiem (nakładaniem cienkich, przezroczystych lub półprzezroczystych warstw farby na wcześniejsze), płaszczami lśniącymi, a w innych miejscach matowymi. Artysta nie stroni zarazem od spokojniejszych w kolorystyce kompozycji, często z geometrycznymi formami. Czasami eksperymentuje z fakturą – przykleja na podobrazia aplikacje z materiałów o różnej teksturze, splotach, z maszynowym nadrukiem czy wytartym stemplem.

Drugi z wernisaży odbędzie się w sali na piętrze Konduktorowni, także o godz. 18. Swoje grafiki pokaże Bernard Mailer. Zaprezentowane zostaną prace z jego najważniejszych cykl – „Pierwszy pocałunek”, „Słońce”, „Przedwiośnie” oraz „Oddziaływanie”. Każdy z zestawów stanowi odrębną, spójną całość, opowieść prowadzoną według własnych zasad konstrukcyjnych i tematycznych.

Tytuł wystawy sam autor dzieli na dwa człony – „GRA” i „FIKI” – gdzie ,,gra” oznacza zestaw zasad i ograniczeń formalnych, które artysta świadomie sobie narzuca, a „fiki” odwołuje się do lekkości, radości, swobody twórczej i eksperymentu. W ten sposób łączy dyscyplinę z zabawą, rygor – z intuicją.

Bernard Mailer jest absolwentem projektowania graficznego na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Dyplom magisterski obronił z wyróżnieniem w pracowni Multimediów i Technik Cyfrowych prof. A. M. Chrapowickiej. Był kuratorem Galerii Studenckiej Kontakt, a w tej chwili pełni funkcję kuratora galerii UTP przy Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Jest laureatem Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia (2021/2022) oraz dwukrotnym finalistą Studenckiego Nobla (2022 i 2023). Interesuje się malarstwem, grafiką, fotografią, formą przestrzenną i projektowaniem plakatów. Zajmuje się również projektowaniem biżuterii.

Finisaż wystawy ma odbyć się 22 sierpnia o godz. 21 – Bernard Mailer osobiście opowie o procesie twórczym, zdradzi założenia, które towarzyszyły powstawaniu poszczególnych cykli i podzieli się refleksjami na temat swojej „gry w fiki”.

Źródło: UM Częstochowa

Idź do oryginalnego materiału