„Jedziemy do Badu! – uzdrowiskowe atrakcje i moda 1880 – 1900″ – wystawę o takim tytule można oglądać w Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia. Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt eksponatów – drobiazgów codziennego użytku i akcesoria modowe, które towarzyszyły wyjazdowi do tytułowego „Badu”, czyli inaczej do wód.
Aleksandra Adlis, specjalista ds. edukacji artystycznej Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia mówi, iż w końcu XIX wieku wyjazd do uzdrowiska był ważnym elementem życia codziennego. Można tam było spotkać ówczesnego celebrytę. Dodaje, iż wystawa powstała we współpracy z Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, skąd też pochodzi większość eksponatów, które należały do popularnych XIX-wiecznych gwiazd.
– Mamy przepiękną koronkową parasolkę, która należała do aktorki Heleny Modrzejewskiej. Wachlarz Wandy Urbanowicz. Przepiękne porcelanowe flakony na perfumy czy też pudełko na pigułki, które było zdobione techniką mozaiki. Ponadto neseser podróżny Heleny Reszke. Był przeznaczony na kosmetyki – unikatowa rzecz w naszej galerii. Mamy laskę śpiewaka Jana Reszke z roku 1890, papierosy, srebrną papierośnicę oraz teczkę na listy ze skóry tłoczonej z Francji, która należała do aktorki Aleksandry Rakiewiczowej. Można też zobaczyć okulary słoneczne i ich szkła w kolorach typowych dla drugiej połowy XIX wieku – wymienia Aleksandra Adlis.
– Ponadto dla miłośników mody mamy rekonstrukcje ubiorów z lat 1880–1900, które wykonała pracownia Madame Chantberry. To wszystko uzupełniają opisy z przewodnika, który pochodzi z 1900 roku. Opisuje w jaki sposób można się było dostać do Buska, co można było zobaczyć, gdzie coś dobrego zjeść, gdzie przenocować, a choćby jak wyglądała wizyta lekarska – dodaje.
Jadąc na dłuższy pobyt do wód, trzeba było mieć z sobą piękny jedwabny kolorowy płaszczyk. Natomiast do spaceru można było zarzucić pelerynkę z aksamitu w prążki lub w kratę. Droga z Kielc do Buska dorożką zajmowała do pięciu godzin. Popas koni odbywał się zwykle w Piotrkowicach i Chmielniku.
W całej galerii znajduje się kolekcja prasowych ilustracji pokazujących ówczesną modę. Wystawę uzupełniają fotografie autorki ubiorów, które udowadniają, iż stroje z lat 1880-1900 świetnie nadają się choćby na górskie wycieczki czy wędkowanie.
Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lipca o godz. 17.00. Od godziny 14.00 będzie odbywało się oprowadzanie kuratorskie, a o godzinie 18.00 koncert „Na scenie i u wód” w wykonaniu Buskiej Orkiestry Kameralnej.
Wystawa jest dostępna do 30 lipca. Od wtorku do piątku od godz. 10.00 do 18.00 i w sobotę od godz. 14.00 do 18.00.