W Bydgoszczy poznała miłość życia, została mistrzynią haftu i wypieków. Pani Cecylia niedawno skończyła 100 lat

metropoliabydgoska.pl 2 dni temu

Cecylia Lemke – urodzona w 1925 roku w sercu Borów Tucholskich, świadek dramatycznych wydarzeń XX wieku, a zarazem mistrzyni haftu i domowych wypieków – została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Pani Cecylia urodziła się 15 czerwca 1925 roku w Minikowie, wsi położonej w Borach Tucholskich. Najmłodsza z dwanaściorga rodzeństwa w rodzinie Tomaszewskich doświadczyła trudów II wojny światowej. Jako nastolatka została wywieziona na przymusowe roboty do niemieckiego gospodarstwa w Pruszczu Bagienicy.

Po wojnie wróciła do rodzinnego domu, by kilka lat później zamieszkać w Bydgoszczy. To właśnie tam poznała miłość swojego życia – Leona Lemke. W 1950 roku wzięli ślub. Wychowali pięcioro dzieci, doczekali się dziesięciorga wnucząt i czternaściorga prawnucząt.

– Niech dobroć, którą obdarza Pani innych, powraca wzmocniona troską, serdecznością i uwagą bliskich. Niech każdy dzień przynosi radość, miłość i wsparcie – przekazał w okolicznościowych życzeniach marszałek Piotr Całbecki.

Elegancja, pogoda ducha oraz serdeczność

Pani Cecylia zasłynęła nie tylko jako oddana matka i babcia, ale również jako utalentowana kucharka i mistrzyni rękodzieła. Jej wypieki – jabłecznik, sernik i orzechowiec – do dziś są legendą wśród rodziny i znajomych. Równie imponujące są jej hafty i manualnie wykonane obrusy, serwety, poduszki – które zdobią wiele domów. Elegancja, pogoda ducha oraz serdeczność są jej znakami rozpoznawczymi.

– Była i jest kobietą wyjątkową, złotą, cudowną. Nigdy się nie pokłóciłyśmy. Zawsze gotowa pomóc, zawsze pełna klasy – mówi synowa pani Cecylii, Barbara.

Aktywna w życiu parafii, oddana rodzinie i wierna swoim pasjom – w tym podróżom i wypoczynkowi w Kamieniu Krajeńskim, który darzyła szczególnym sentymentem. Przez całe życie czerpała siłę z wiary, obecności bliskich oraz pracy własnych rąk. w tej chwili pani Cecylia mieszka w Domu Seniora „Barwna Jesień Życia” w Toruniu, gdzie otoczona jest troskliwą, profesjonalną opieką oraz serdeczną atmosferą.

Wyróżnienia dla stulatków

Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: [email protected].

Idź do oryginalnego materiału