Użytek ekologiczny na Zakrzówku coraz większy. Kraków apeluje do Donalda Tuska

krknews.pl 3 tygodni temu

To już pewne – obszar użytku ekologicznego na Zakrzówku zostanie powiększony o kolejne hektary. Tymczasem w tle pojawią się wątek wielomilionowych odszkodowań oraz… Donald Tusk

Zakrzówek jest już częściowo objęty ochroną ekologiczną, którą ustanowiono w 2018 roku. Ochroną objęto obszar o powierzchni blisko 18 hektarów, położony pomiędzy ulicami Wyłom i św. Jacka. Na tym terenie występują m.in. rzadkie gatunki, takie jak modraszek, traszka oraz gniewosz plamisty, który jest zagrożony wyginięciem.

Początkowo planowano objąć ochroną obszar blisko 1,6 ha. Jednak radni przegłosowali wersję, w której ochrona obejmie niecałe 1,5 ha. Z pierwotnego projektu uchwały, na zalecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, wyłączono teren dawnej pętli autobusowej.

Nowy użytek powstanie na sześciu działkach usytuowanych na wschód od obecnego użytku ekologicznego „Zakrzówek”. Jedynie jedna z tych działek jest zarządzana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, natomiast pozostałe działki należą do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela oraz firmy Apollo Investment Twardowskiego.

Mecenas Michał Wojtyczek, reprezentujący polską prowincję księży Salwatorianów, podkreślał podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, iż intencją radnych jest ochrona terenów zielonych, jednak wykorzystanie przepisów ustawy o ochronie przyrody do realizacji tych celów jest niewłaściwe. Dodatkowo, mecenas skierował do Rady Miasta Krakowa stanowisko, w którym zwraca uwagę na uchybienia w projekcie uchwały, wskazując na potencjalne roszczenia odszkodowawcze w wysokości ponad 7,3 mln złotych.

Łukasz Maślona, radny z Klubu Radnych Kraków dla Mieszkańców, przygotował projekt rezolucji dotyczący wsparcia samorządów w ochronie bioróżnorodności na terenach miejskich. W rezolucji zwrócono uwagę na problem presji inwestycyjnej na tereny cenne przyrodniczo, co prowadzi do zubożenia roślinności oraz fauny i flory w miastach. Radny podkreśla konieczność ochrony tych terenów poprzez formy ochrony przewidziane w ustawie o ochronie przyrody.

Maślona zauważa jednak, iż obecne przepisy nie precyzują kwestii odszkodowań, co może prowadzić do sytuacji, w której samorządy ponoszą wyłączną odpowiedzialność finansową za wprowadzanie form ochrony bez wsparcia ze strony władz centralnych. W związku z tym radny zaapelował do Ministra Klimatu i Środowiska oraz Premiera Donalda Tuska o wprowadzenie zmian prawnych, które uchronią samorządy przed ewentualnymi skutkami finansowymi wynikającymi z działań na rzecz ochrony przyrody.

– Rada Miasta Krakowa apeluje do Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa
Klimatu i Środowiska o wprowadzenie takich zmian prawnych, aby ustrzec samorządy
przed ewentualnymi skutkami finansowymi wprowadzanych form ochrony przyrody.
Wspólna troska o zachowanie bioróżnorodności przyrodniczej winna być jednym z
priorytetowych obszarów współpracy pomiędzy władzą centralną a samorządową.
Wsparcie ze strony władz państwowych będzie prawdopodobnie istotnym sygnałem do
bardziej aktywnego działania samorządów w zakresie wprowadzania różnych form
ochrony przyrody, co zabezpieczy przyszłe pokolenia mieszkańców Polski – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Ostatecznie podczas środowej sesji radni jednogłośnie zagłosowali zarówno za uchwaleniem użytku oraz za przyjęciem rezolucji skierowanej do Ministra Klimatu i Środowiska oraz premiera Donalda Tuska.

Idź do oryginalnego materiału