Uwolnij się. Przewodnik po byciu wystarczająco dobrą kobietą

ohme.pl 7 miesięcy temu

Kobiety mają dziwne wyobrażenie, iż im więcej rzeczy zrobią dla swoich bliskich, dla swoich mężczyzn, dla pracodawcy, tym bardziej będą docenione i kochane. Niestety to tak nie działa. Nielogiczne? Być może, ale tak jest.

„Nie jestem wystarczająco dobra” to jedno z najbardziej szkodliwych negatywnych przekonań. Jest to powszechne przekonanie, które jest głęboko zakorzenione i może stać się wyniszczające, ale można je zmienić.

Negatywne przekonania rozwijają się w twoim głowie, sercu i instynktach. Nie powstają one ani nie istnieją w twoim logicznym, racjonalnym umyśle. Dlatego nie możesz wyperswadować sobie wiary w nie. Na przykład, jeżeli doświadczasz negatywnego podstawowego przekonania: „Nie jestem wystarczająco dobra”, uwierzysz w to niezależnie od dowodów, które przemawiają za tym, iż się mylisz. Nierzadko zdarza się, iż logicznie wiesz, iż twoje negatywne przekonania są nieprawdziwe, a mimo to przez cały czas w nie wierzysz całym sercem, wnętrznościami, instynktami i ciałem.

Jak się uwolnić od przekonania, iż jesteś niewystarczająco dobra?

Wypróbuj poniższe kroki, aby zmienić negatywne przekonanie „Nie jestem wystarczająco dobra” (lub inne negatywne przekonania, których możesz doświadczać). Oczywiście jest mało prawdopodobne, iż te interwencje natychmiast coś zmienią. To proces, który wymaga czasu i konsekwencji. Pamiętaj, iż negatywne przekonania nie powstają z dnia na dzień, dlatego potrzebny będzie wysiłek, konsekwencja i cierpliwość, aby pomóc im przekształcić się w trafniejsze przekonania i promować poczucie własnej wartości.

1. Zidentyfikuj swoje negatywne przekonanie i jego wpływ

Po pierwsze, musisz określić, czy uważasz, iż „nie jesteś wystarczająco dobra”, choćby jeżeli wiesz, iż jest to logicznie nieprawdziwe. Zadaj sobie pytanie: czy głęboko w sercu wierzę, iż nie jestem wystarczająco dobra? Jeśli tak, w jaki sposób to przekonanie negatywnie wpływa na moje życie? Czy powstrzymuje mnie to od podejmowania ryzyka i próbowania nowych rzeczy? Czy utrudnia mi to możliwość nawiązywania kontaktu z innymi? Czy to sabotuje moje działania? To spostrzeżenie będzie pierwszym krokiem do zmiany tego przekonania.

2. Zidentyfikuj trafne przekonanie zastępujące

Pomocne jest zidentyfikowanie przekonania, które może zastąpić „nie jestem wystarczająco dobra”. To nowe przekonanie musi być logiczne i nie do podważenia. jeżeli tak nie jest, nie uwierzysz. Na przykład stwierdzenie „jestem doskonała” może nie być trafnym przekonaniem, podobnie jak inne tzw. przekonania nadmiernie pozytywne. Zamiast tego rozważ bardziej trafne przekonanie, takie jak „jestem wystarczająco dobra”. Następnie utwórz dokładną definicję tego przekonania. „Jestem wystarczająco dobra” nie jest definiowane jako doskonałość. To choćby nie jest bliskie doskonałości. Pomyśl o szkolnym systemie ocen składającym się z jedynek, dwójek, piątek i szóstek. Szóstka to perfekcja, piątka powyżej średniej, czwórka dobra. Jestem wystarczająco dobra, dobra – to czwórka, a nie piątka czy szóstka.

3. Rozważ, nie zmuszaj się

Nie możesz zmusić się do wiary w swoje zastępcze przekonanie. Gdybyś mogła, już byś to zrobiła. Zamiast tego delikatnie to rozważ. Na przykład zamiast tysiąc razy powtarzać „Jestem wystarczająco dobra” lub próbować wmówić to sobie, pomyśl, iż to może być prawda i przyjrzyj się temu, jak się czujesz. Rozważając przekonanie zastępcze, możesz poczuć się niekomfortowo. Spróbuj usiąść z tym nieprzyjemnym uczuciem. Wyobraź sobie, iż za każdym razem, gdy myślisz: „Jestem wystarczająco dobry”, zasiewasz nasiona w swoim wnętrzu, zamiast próbować zmusić je do wzrostu.

4. Zaangażuj swoje ciało

Negatywne przekonania żyją w twoim ciele. Dlatego twoje ciało musi być częścią procesu zmiany. Kiedy pomyślisz: „jestem wystarczająco dobra”, zwróć uwagę na reakcję swojego ciała. Podchodź do tych fizycznych wrażeń z ciekawością, a nie osądem. Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do tego przekonania i może zareagować uczuciem dyskomfortu. Usiądź z tymi wrażeniami i zobacz, co się stanie. Zapytaj swoje ciało, czy czegoś potrzebuje, na przykład rozciągnięcia, zmiany postawy lub oddychania, a może trochę cierpliwości, gdy rozważa to nowe przekonanie, gdy próbuje się do niego odnieść i z nim zaprzyjaźnić.

5. Zidentyfikuj dowody potwierdzające twoje zastępcze przekonanie

Wyobraź sobie, iż jesteś naukowcem szukającym dowodów potwierdzających teorię, iż jesteś wystarczająco dobra. Ile dowodów możesz zidentyfikować? Zidentyfikuj WSZYSTKIE dowody, a nie tylko te, które uważasz za ważne lub mające większą wartość. Na przykład terminowe płacenie czynszu, branie prysznica i chodzenie do pracy może nie wydawać się wielką sprawą, ale właśnie to może świadczyć o tym, iż jesteś wystarczająco dobra. Szukając dowodów, ważne jest, aby pamiętać o swojej dokładnej definicji przekonania „jestem wystarczająco dobra”, która jest dobra, a nie ponadprzeciętna lub doskonała. Spróbuj utworzyć listę dowodów i przeglądaj ją, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

6. Działaj tak, żeby wspierać przekonanie zastępcze

Jak byś się zachowała, gdybyś wierzyła, iż „jesteś wystarczająco dobra?” Jak chciałabyś się czuć? Możesz sobie to wyobrazić? jeżeli tak, działaj w ten sposób. Na przykład, jeżeli stale dążysz do osiągnięcia perfekcji i wierzysz, iż jesteś wystarczająco dobra, możesz zrobić sobie przerwę, bo… zrobiłaś wystarczająco dużo. jeżeli rzadko wyrażasz swoje potrzeby w związku, możesz zacząć to robić, ponieważ… jesteś tak samo dobra i wartościowa jak ci, których kochasz. Spróbuj działać w sposób wzmacniający przekonanie „Jestem wystarczająco dobra”.

Idź do oryginalnego materiału