Usiadłeś na gumie do żucia? To teraz potraktuj ją najsilniejszą bronią!

genialne.pl 1 rok temu

To niemiłe doświadczenie zdarza się nie tylko w szkole i jest wypadkową nie tylko dziecięcych żartów na przerwach. Może się przydarzyć każdemu – w autobusie, na ławce w parku, na przystanku, czy w sklepowej przymierzalni. Wystarczy moment, chwila nieuwagi, a później zastanawiamy się, jak usunąć gumę do żucia z ubrania i czy to w ogóle jest możliwe.

Pewnie pierwsze, o czym pomyślałeś, to włożenie ubrudzonej rzeczy do pralki. Masz nadzieję, iż guma jakimś magicznym sposobem odklei się od ciucha w bębnie? Nie, tak się nie stanie. Pomimo tego, iż użycie temperatury również jest metodą na jej usunięcie, nawet cykl prania ustawiony na 90 stopni Celsjusza nie pomoże. Dlaczego? Guma do żucia ma w sobie polimery, a te z zapalczywością odbijają od siebie cząsteczki wody. Ta droga z góry skazana jest na niepowodzenie.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania domowym sposobem? Fot. Freepik.com

Więc jak usunąć zaschniętą gumę do żucia z ubrania?

Najpierw postaraj się (BARDZO DELIKATNIE) usunąć jak najwięcej gumy z powierzchni materiału. Zrób to na przykład ostrym nożykiem. Staraj się, aby ją odrywać, a nie rozprowadzać po strukturze. Najgorsze, co możesz zrobić, to wcieranie jej w materiał.

Następnie złóż ubranie w taki sposób, aby fragment z przyklejoną gumą był na samym wierzchu.

Jeśli masz na tyle miejsca w zamrażalce, zapakuj ciuch do foliowego woreczka i włóż do urządzenia na kilka godzin.

Jeśli zaś ciuch jest zbyt duży (guma „przyozdobiła” na przykład Twój płaszcz), zapakuj do woreczka nie ubranie, a kilka kostek lodu. Taki „pakunek” przyłóż na kilkanaście minut do fragmentu z przyklejonym „fantem”.

Jak pozbyć się gumy do żucia z ubrania domowym sposobem? Fot. Freepik.com

Obydwie metody prowadzą do tego, iż guma stwardnieje, przestanie się ciągnąć, więc z dużo większą łatwością będzie można ją usunąć. Rób to tak, jak w pierwszym kroku.

Dopiero teraz możesz wyprać ubranie, aby pozbyć się resztek gumy z ubrania.

Jeśli przez cały czas zauważasz jej ślady w materiale, podgrzej trochę octu, zamocz w nim ściereczkę i delikatnie przecieraj włókna. Uważaj jednak, aby nie zniszczyć dodatkowo swojej odzieży – zrób wcześniej próbę na jakimś niewidocznym fragmencie.

Ten produkt spożywczy doskonale zmywa plamy po farbie do włosów ze skóry!

Zastosowania sody oczyszczonej, o których wcześniej na pewno nie miałeś pojęcia!

Idź do oryginalnego materiału