Umywalka z przelewem czy bez przelewu? Co to oznacza? Którą wybrać?

elazienki.pl 1 rok temu

Umywalki z przelewem i bez to dwie najpopularniejsze propozycje na rynku. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż któregoś z nich, warto poznać wady i zalety obydwu rozwiązań. Pamiętaj, iż armatura w łazience powinna być przede wszystkim praktyczna. Dzięki temu każdy, zarówno dziecko, osoba starsza, jak i niepełnosprawni domownicy mogą korzystać z niej w komfortowy dla siebie sposób. Dowiedzmy się, czym różnią się od siebie umywalki z przelewem i te, które zostały go pozbawione.

Umywalka bez przelewu co to znaczy?

Umywalka bez przelewu to po prostu wersja, która pozbawiona została dodatkowego otworu umożliwiającego odpływ wody. Zwana jest także umywalką z odpływem, posiada go ona wówczas w tradycyjnej formie. Odpływ w tym przypadku przyjmuje kształt koła wyciętego w dnie umywalki, który połączony jest z rurami. Woda usuwana jest z armatury bezpośrednio do kanalizacji. Warto wspomnieć, iż umywalka bez przelewu jest zwykle łatwiejsza w montażu i utrzymaniu niż wersja z przelewem. Nie posiada bowiem specjalnego przelewu, w którym mogą gromadzić się bakterie i kamień. Nie brakuje jednak osób, które uważają, iż odpływ jest nieestetyczny. Warto zatem dostosować ją do własnych preferencji.

Umywalka z przelewem co to znaczy?

Umywalka z przelewem to model, który można najczęściej spotkać w polskich domach. Jego budowa jest dosyć klasyczna, posiada bowiem dodatkowy otwór, który umieszczony został tuż pod krawędzią armatury pod kranem. Jaką spełnia funkcję? Pozwala na pozbycie się nadmiaru wody lub upuszczanie jedynie jej niewielkiej ilości. Nie ma wówczas konieczności używania odpływu. Woda po prostu usuwana jest przez przelew do specjalnej skrzynki lub rynny, skąd jest odprowadzana do kanalizacji. Należy wspomnieć, iż przelew może być zintegrowany z umywalką lub może być oddzielnym elementem, który jest montowany na umywalce. Rozwiązania z przelewem są często bardziej estetyczne, ponieważ nie posiadają widocznego odpływu, jednak trzeba pamiętać, iż wymagają one specjalnego montażu oraz regularnego czyszczenia skrzynki lub rynny. Wiele też zależy od konkretnego designu, który panuje w łazience. jeżeli stawiasz na minimalizm, to rozwiązaniem z praktycznie niewidocznym odpływem będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Umywalka z przelewem czy bez przelewu – który model wybrać?

Oba typy umywalek mają swoje zalety i wady. Umywalki z przelewem są często bardziej estetyczne, ponieważ nie posiadają widocznego odpływu, jednak trzeba pamiętać, iż wymagają one specjalnego montażu oraz regularnego i bardzo dokładnego czyszczenia. Ich wygląd jest do siebie mocno zbliżony. Różni je jedynie wnętrze. jeżeli zależy Ci na tym, aby zachować interesujący design tego elementu, warto wybrać rozwiązanie z przelewem. Sam otwór pod kranem pozostaje praktycznie niewidoczny, wówczas odpływ jest dobrze ukryty, a do tego często zachwyca ciekawymi zdobieniami. Mimo większego stopnia skomplikowania podczas montażu to on jest częściej spotykany w polskich domach. Zwłaszcza iż dostępna jest umywalka w różnych kształtach, wielkościach i formach. Dzięki temu każdy może dopasować idealny model do swojej łazienki.

Umywalka z przelewem i bez przelewu – sposób montażu

Dopasowanie konkretnego modelu armatury warto także warunkować sposobem montażu. Dzięki temu możesz dostosować model do swoich umiejętności. Na wstępie należy zaznaczyć, iż sposób mocowanie umywalki z przelewem może być nieco bardziej skomplikowany, niż montaż propozycji bez przelewu. Warto poznać w kilku krokach każdy z nich. Zatem w przypadku modelu z przelewem należy rozpocząć od sprawdzenia, czy miejsce, które wybraliśmy, jest odpowiednio wyposażone w rynny lub skrzynki odprowadzające wodę. To absolutna podstawa. W przypadku montażu przelewu, który jest oddzielnym elementem na umywalce, należy podłączyć go do rur kanalizacyjnych. Dzięki temu bez problemu odprowadzisz wodę, choćby wówczas gdy odpływ zostanie zatkany. Kolejnym krokiem jest ustawienie umywalki na adekwatnej wysokości, a także wypoziomowanie jej, aby po zamocowaniu prezentowała się estetycznie i schludnie. Na koniec sprawdź koniecznie szczelność połączeń, a także czy woda przepływa prawidłowo przez przelew. Z kolei wersja bez przelewu zakłada jedynie podłączenie odpływu umywalki do rur kanalizacyjnych. Jest to z reguły prostsze ze względu na podstawowe uwarunkowania instalacji kanalizacyjnej w blokach i domkach. Pozostałe etapy montażu są takie same jak w przypadku wersji z przelewem. Warto mieć na uwadze, iż umywalki powinno się montować po konsultacji ze specjalistą, aby uniknąć błędów i zagwarantować bezpieczeństwo i prawidłowe działanie armatury.

Idź do oryginalnego materiału