Umywalka dolomitowa czy ceramiczna? Którą wybrać? Czym się różnią?

elazienki.pl 1 rok temu

Jeśli właśnie urządzasz łazienkę i zastanawiasz się nad zakupem poszczególnych elementów, takich jak baterie, kafelki czy armatura, warto poznać różne rozwiązania dostępne na rynku. Wiele osób staje wówczas przed wyborem — umywalka dolomitowa czy ceramiczna? Poznajmy zatem ich wszystkie zalety i wady, a także, w jakich aranżacjach będą lepiej się prezentować. To pozwoli Ci dobrać idealny model dla siebie, który przez lata będzie Ci służył w doskonałym stanie. Sprawdźmy zatem, czym różnią się umywalki dolomitowe od ceramicznych.

Umywalki dolomitowe czy ceramiczne – czym się charakteryzują?

Wybór między umywalką dolomitową a ceramiczną nie jest prosty, zwłaszcza jeżeli kilka wiesz o adekwatnościach poszczególnych materiałów. Jest między nimi kilka znaczących różnić, które z pewnością ułatwią Ci decyzję. Na pierwszym miejscu należy wymienić trwałość. Oba materiały charakteryzują się odpornością na zarysowania oraz trwałością. Jednak to dolomit wysuwa się na prowadzenie w kwestii trwałości i ścieralności. Do tego nie musisz obawiać się pęknięć jak w przypadku ceramiki. W kwestii estetyki, obie wersje są niezwykle uniwersalne, a co za tym idzie, można je dopasować do różnych aranżacji. Wspaniale wyglądają we wnętrzach klasycznych, eleganckich, ale również skandynawskich. Ponadto dolomit jest bardziej odporny na działanie wody i mniej podatny na rozwój pleśni i grzybów niż ceramika. Warto z pewnością wymienić również kwestię czystości. W tym miejscu ceramika i dolomit są w zasadzie na takim samym poziomie, ponieważ nie sprawiają większych trudności podczas mycia. Bardzo istotna okazuje także waga umywalki. Dolomit jest znacznie cięższy niż ceramika. Co sprawia, iż podczas montażu potrzebna będzie pomoc oraz dodatkowo wzmocnione szafki. Dla wielu osób duże znaczenie będzie miała także cena. Wiele zależy od wielkości, kształtu oraz producenta, jednak z reguły to umywalki z dolomitu uważane są za tańsze.

Czym różnią się umywalki wykonane z ceramiki i dolomitu?

Podstawową kwestią jest oczywiście materiał, z którego zostały zrobione obie propozycje. Umywalka ceramiczna jest wykonana z gliny i wapna, podczas gdy dolomitowa z mieszanki dolomitu i wapna. Różnice między umywalkami dolomitowymi a ceramicznymi to przede wszystkim skład materiału, z którego zostały zrobione oraz cena. Ceramiczna umywalka jest trwalsza i odporniejsza na zarysowania oraz uszkodzenia, jednak jest też droższa. Dolomit jest zwykle tańszy w produkcji. Inne różnice mogą dotyczyć koloru, kształtu, designu oraz dostępności różnych rozmiarów i modeli. Umywalka ceramiczna jest często bardziej elegancka i stylowa, natomiast wersja dolomitowa odznacza się uniwersalnością i pasuje do różnych aranżacji.

Jak dopasować umywalkę ceramiczną i dolomitową do konkretnej aranżacji?

Umywalka ceramiczna pasuje do różnych rodzajów wnętrz, zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych. Jest to uniwersalny materiał, który świetnie wygląda w łazience utrzymanej w prostym, minimalistycznym stylu. Może być również znakomitym uzupełnieniem łazienki utrzymanej w stylu skandynawskim czy industrialnym. Ceramiczne umywalki są też często wybierane do łazienek w klimacie spa, ponieważ kojarzą się z czystością i elegancją.

Umywalka dolomitowa wspaniale prezentuje się w różnych rodzajach aranżacji łazienki. Jest to materiał, który jest bardziej przystępny cenowo niż ceramiczny, dlatego często wybierany jest do łazienek o niższym budżecie. Umywalka dolomitowa świetnie wpisuje się w styl klasyczny, skandynawski, rustykalny lub prowansalski. Dolomit jest naturalnym materiałem, dlatego może być świetnym uzupełnieniem łazienki zachowanej w klimacie ekologicznym. Armatura dolomitowa jest również często wybierana do łazienek w stylu vintage czy retro, ponieważ kojarzy się z tradycyjnymi i eleganckimi rozwiązaniami.

Zatem jeżeli stoisz przed wyborem — umywalka dolomitowa a ceramiczna, warto dopasować ją do swoim możliwości finansowych i aranżacyjnych. Różnice między nimi są bowiem nieznaczne.

Idź do oryginalnego materiału