Neapol jest położony na południu Włoch w samym centrum malowniczej Zatoki Neapolitańskiej. Po jednej stronie znajduje się wybrzeże i wody Morza Tyrreńskiego, po drugiej wznoszący się nad miastem potężny wulkan Wezuwiusz. To trzecie co do wielkości miasto w kraju, zaraz po Rzymie oraz Mediolanie i nie tylko świetna baza wypadowa do otaczających go popularnych, turystycznych kurortów, ale też jedno z ciekawszych, historycznych miejsc na mapie Włoch. Miejsce kontrastów, przesiąknięte historią i pachnące pyszną, różnorodną kuchnią włoską.
Neapol – plan zwiedzania miasta
Historia Neapolu sięga czasów starożytnych, najpierw miasto zamieszkiwali Grecy, później osiedlili się w nim Rzymianie. Już w tamtym okresie miasto było jednym z ważniejszych ośrodków na terenie kraju. Przez wieki miasto rozrastało się coraz bardziej, otoczono je murami obronnymi, a do centrum prowadziły bramy miejskie. Cztery z nich, choć nieco nadgryzione zębem czasu, zachowały się do dziś.
Brama Porta Nolana z połowy XVI wieku, stojąca przy placu Piazza Nolana. Z obu stron ozdabiają ją wieże nazwane „wiara” i „nadzieja”, a przekraczając bramę, trafia się na jedno z ulicznych targowisk. Drugą bramą jest imponująca wykonana z białego marmuru Porta Capuana z końca XV wieku. Mieści się w dawnej dzielnicy łacińskiej, na północnym wschodzie miasta. Po bokach stoją również dwie wieże o nazwach „cnota” i „honor”. Niedaleko placu Piazza Cavour znajduje się trzecia z bram – Porta San Gennaro wkomponowana między kamienice jednej z ulic miasta. Ostatnią ocalałą bramą jest najbardziej charakterystyczna Porta Alba znajdująca się w jednym z rogów placu Piazza Dante, gdzie dawniej znajdował się targ. w tej chwili jest początkiem ulicy prowadzącej do placu Piazza Bellini, pełnej księgarni i antykwariatów oraz najstarsza pizzeria w Neapolu.
Historyczne Stare Miasto – serce Neapolu
Jak przystało na zabytkowe miasto, Neapol posiada również historyczne Stare Miasto. Zabytki można tu spotkać niemal na każdym rogu, a samo centrum zostało wpisane na Listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Najprostszym sposobem na zwiedzenie go jest przechadzka najstarszą i najsłynniejszą ulicą Neapolu nazywaną Spaccanapoli, która przecina Stare Miasto. Trasa prowadzi od dworca do klasztoru di San Martino na wzgórzu Vomero, na którym stoi średniowieczna forteca Sant’Elmo. Większość z najciekawszych atrakcji ukrywa się w bocznych uliczkach, są to przede wszystkim:
- barokowy kościół Gesù Nuovo z bogato zdobioną fasadą,
- klasztor Świętej Klary z pięknymi krużgankami i słynnym ogrodem z majolikami (kolumnami ozdobionymi ceramiczną mozaiką),
- plac Piazza San Domenico Maggiore z pałacami Corigliano, Petrucci, Sangro di Casacalenda i wysokim obeliskiem ze statuą Świętego Dominika oraz kościół San Domenico Maggiore z zabytkowymi freskami,
- ulica via San Biagio dei Librai z wieloma sklepami oferującymi wyroby ze srebra i złota oraz antykwariatami,
- ulica via San Gregorio Armano znana z wyrobów znanych na całym świecie szopek bożonarodzeniowych,
- wejście do Podziemnego Neapolu z tunelami i dawnymi akweduktami,
- dzielnica Forcella z pozostałościami dawnych murów obronnych i najlepszymi pizzeriami w mieście (ciekawostką jest, iż UNESCO umieściło neapolitańską pizzę na liście światowego dziedzictwa niematerialnego).
Drugą trasą pośród zabytków miasta jest równoległa ulica Via dei Tribunali. Spacer nią rozpoczyna się spod zamku Castel Capuano, dawnej królewskiej rezydencji na obrzeżach miasta, a kończy przy placu Piazza Bellini, popularnym miejscu spotkań miejscowej społeczności z fragmentami dawnych murów. Po drodze mija się kilka ciekawych obiektów:
- kościół Pio Monte della Misericordia z dziełami Caravaggia,
- pomnik, katedrę i muzeum poświęcone patronowi miasta Świętemu Januaremu,
- plac Gerolomini, a na nim kościół i klasztor dei Girolamini z ogrodem, biblioteką i muzeum,
- bazylika San Paolo Maggiore z wejściem do podziemi,
- kompleks klasztorny San Lorenzo Maggiore z podziemnymi ulicami,
- Palazzo Filippo d’Angio z kolumnadą i słynną rzeźbą Pulcinelli, symbolu włoskiej komedii,
- Palazzo Spinelli di Laurino z eliptycznym dziedzińcem.
Trzecia popularna trasa między zabytkami miasta przebiega ulicą via Anticaglia- Pisanelli. Początek to plac Bellini, a ulica biegnie w kierunku muzeum archeologicznego. To najwyżej położona część miasta, a trasa przebiega równolegle do poprzednich. Zabytki, jakie można tu podziwiać to między innymi:
- wzniesiony na ruinach dawnych murów kościół San’Aniello a Caponapoli,
- ulicę Anticaglia zbudowaną z pozostałości po dawnym amfiteatrze,
- kościół San Giovanni a Carbonara z niewielkim parkiem,
- kościół Santa Maria Regina Coeli z klasztorem i ogrodami.
Będąc w Neapolu, warto zwiedzić tutejsze katakumby, czyli podziemne cmentarze. Najpopularniejsze z nich to San Gaudioso, San Gennaro i San Severo. Katakumby mieszczą się w dzielnicy Rione Sanità, tuż przy wzgórzu Capodimonte, na którym znajduje się pałac i muzeum. Równie interesujący jest wykuty w skale, mroczny cmentarz Fontanelle znajdujący się niemal w samym centrum. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta jest też znajdujący się niedaleko ścisłego centrum, średniowieczny zamek Castel dell’Ovo, który stoi na niewielkiej wysepce. Nad brzegiem morza, w dzielnicy portowej stoi również zbudowany w XIII wieku zamek Castel Nuovo, jedna z królewskich rezydencji.
Najciekawsze punkty widokowe w Neapolu
Neapol jest położony w pięknym miejscu, z jednej strony roztacza się widok na wybrzeże i morze, z drugiej na wulkan. Na terenie miasta znajduje się kilka miejsc, które są idealnymi punktami widokowymi. Najciekawsze obiekty to:
- Zamek dell’Ovo,
- Zamek Sant’ Elmo,
- plac przed pałacem di Capodimonte,
- Klasztor Kartuzów San Martino,
- park Parco Virgiliano położony na wzgórzu,
- ulica Via Petrarca biegnąca wzdłuż wybrzeża.
Atrakcje w okolicy Neapolu
Neapol poza atrakcjami, jakie oferuje samo miasto, jest też świetną bazą wypadową do dalszych części zachodniego wybrzeża Włoch. Rzut beretem od Zatoki Neapolitańskiej i miasta położone jest Wybrzeże Amalfitańskie z urokliwymi, kolorowymi miasteczkami Amalfi, Positano i Sorrento, położonymi na zboczach gór. Niedaleko stąd z kolei leży niewielka włoska wyspa Capri, jedna z piękniejszych europejskich wysp. Nieopodal Neapolu znajdują się również ruiny starożytnego miasta Pompeje i widoczny z miasta wulkan Wezuwiusz, wraz z otaczającym go Parkiem Narodowym.
Nocleg w Neapolu
Ceny hoteli w Neapolu różnią się w zależności od miejsca i oczywiście pory roku. Jak w większości turystycznych miejsc, tu również najdroższe są noclegi w centrum miasta i najbliżej najpopularniejszych atrakcji. Neapol, tak jak i całe Włochy nie jest najtańszym miejscem, poza sezonem wakacyjnym za jedną noc w hotelu trzeba zapłacić choćby kilkaset złotych, a w okresie cena jest co najmniej dwukrotnie wyższa.
Ceny hoteli i noclegów w Neapolu i okolicach
Oferta noclegowa jest tu tak duża, a najtańszą opcją są hostele i prywatne kwatery oraz obiekty położone na obrzeżach miasta, tutaj cena za noc w szczycie sezonu to ok.120-150 złotych. Im bliżej centrum, tym bardziej rosną ceny. Cena jednodniowego pobytu w trzygwiazdkowym hotelu w centrum to już ok. 200 złotych, a noc w obiekcie o wyższym standardzie kosztuje od 300 złotych wzwyż. Poza sezonem ceny są już nieco niższe. Noc w hotelu w ścisłym centrum miasta kosztuje nieco ponad 150 złotych, w hostelu choćby połowę mniej. Obiekty oddalone od centrum oferują noclegi już od 50 złotych.
Podobnie jak w wielu innych dużych miastach, niektóre z części Neapolu nie mają niestety zbyt dobrej opinii, a część uważana jest choćby za niebezpieczne. Planując pobyt w Neapolu, warto poza ceną wziąć również pod uwagę dzielnicę, w jakiej znajduje się hotel lub pensjonat.
Materiał partnera