Ulica Grunwaldzka w Zakopanem – interesujące miejsca i obiekty

tatry-przewodnik.com.pl 22 godzin temu
Ulica Grunwaldzka w Zakopanem to jedno z bardziej klimatycznych miejsc w tym popularnym górskim miasteczku. Położona w samym centrum miasta, stanowi doskonały punkt wypadowy zarówno dla turystów odwiedzających Zakopane, jak i dla mieszkańców.

Lokalizacja i charakterystyka ulicy



Ul. Grunwaldzka Zakopane

Ul. Grunwaldzka znajduje się w niedalekiej odległości od Krupówek, głównego deptaka Zakopanego. Jest łatwo dostępna, a jej położenie sprawia, iż wiele osób wybiera noclegi właśnie w tej okolicy.

Ulica charakteryzuje się większym spokojem i cisza w porównaniu do zatłoczonych Krupówek. Znajdziesz tu urokliwe wille w stylu zakopiańskim, wiele pensjonatów oraz prywatnych domów. Część budynków ma charakter zabytkowy, co nadaje temu miejscu dodatkowego uroku.

Długość ulicy Grunwaldzkiej wynosi około 700 metrów. Odchodzą od niej ulice: Orkana, Partyzantów, Ornak, Do Tadziaków oraz Marusarzówny. Zabudowa wzdłuż ulicy jest rozproszona, głównie willowa.

Ulica została wytyczona w 1927 roku. Początkowo odcinek od Rynku do Doliny Białego nosił nazwę „Droga do Białego". W 1928 roku zmieniono jej nazwę na obecną – Grunwaldzka. W okresie okupacji hitlerowskiej nosiła nazwę Heimatstrasse, a jej przebieg został wówczas zmieniony – dolną część ulicy wyprostowano.

Grunwaldzka jest jednym z bardziej popularnych deptaków spacerowych w Zakopanem. Służy jako główne dojście do Doliny Białego oraz Drogi pod Reglami.

Atrakcje w pobliżu ul. Grunwaldzkiej:


  • Krupówki: Krótki spacer wystarczy, by dotrzeć na główną i najbardziej znaną ulicę miasta.
  • Skocznia narciarska Wielka Krokiew: Z ul.Grunwaldzkiej znajdziesz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem.
  • Szlaki w Tatry: Z ulicy Grunwaldzkiej można dotrzeć do wejścia w doliny tatrzańskie.

Zabytki i ważne obiekty przy ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem – spacer ulicą:


Pomnik Grunwaldzki



Pomnik Grunwaldzki na Placu Niepodległości w Zakopanem

Pomnik na Placu Niepodległości został postawiony z inicjatywy Związku Górali w 1911 roku, w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Brązowe popiersie Władysława Jagiełły oraz postać siedzącego u jego stóp góralczyka wykonał znany zakopiański rzeźbiarz Wojciech Brzega. Materiał na pomnik podarował hr. Zamoyski, koszty pokryła gmina, Związek Górali i poszczególni mieszkańcy.

Pomnik został odsłonięty na Rynku w sierpniu 1911 roku, początkowo otoczony pięknymi limbami. W 1925 roku dodano płytę ufundowaną przez anonimowego darczyńcę z napisem: „Nieznanemu Żołnierzowi” (ku czci poległych w latach 1914–1920).

Podczas okupacji niemieckiej pomnik przeznaczono do przetopienia. Dzięki staraniom mieszkańców udało się jednak ukryć i uratować najważniejsze elementy rzeźby, które przetrwały do końca II wojny światowej. Pomimo nadzoru volksdeutscha Gottlieba Konopki, majster murarski Stanisław Kwaśny w trakcie rozbiórki ukrył brązowe figury, obydwa herby (Orzeł i Pogoń Litewska) obie tablice i puszkę z aktem fundacyjnym.

Po wojnie, w 1948 roku, odbudowany pomnik stanął w Parku Miejskim. Na swoje pierwotne miejsce powrócił w 2012 roku, gdzie stoi do dzisiaj.

Plac Niepodległości w centrum Zakopanego



Plac Niepodległości w Zakopanem

Obecny Plac Niepodległości w centrum Zakopanego został utworzony pierwotnie jako Rynek na początku lat 90. XIX wieku z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy, Bronisława Schworma. Przed I wojną światową funkcjonowało tu targowisko. W 1918 roku na tym placu Stefan Żeromski, jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, przyjmował przysięgę na wierność Polsce od wojska, policji i urzędników gminnych.

W 1938 roku rynek oficjalnie nazwano Placem Niepodległości. Tytuł ten zachował jednak zaledwie przez rok, ponieważ po zajęciu Zakopanego przez Niemców przemianowano go na Adolf Hitler Platz. Po wojnie, w 1945 roku, nazwę zmieniono na Plac Zwycięstwa, a na placu wzniesiono Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, upamiętniający mogiłę 17 żołnierzy radzieckich.

Plac powrócił do swojej pierwotnej nazwy w 1990 roku. W tym samym czasie pomnik został rozebrany, a szczątki żołnierzy przeniesiono na nowy cmentarz.

Obecnie na Placu Niepodległości realizowane są liczne cykliczne wydarzenia, takie jak Targi Książki, Jarmark Bożonarodzeniowy, Kino Letnie czy Targi Staroci.

Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – blisko centrum Zakopanego


Park Miejski w centrum Zakopanego przy ul Grunwaldzkiej powstał w 1925 roku jako Ogród Miejski, otaczając budynek Łazienek oraz ówczesny Urząd Klimatyczny, mieszczący się w willi „Jutrzenka”. Jego projekt został opracowany przez Jana Kowalskiego, który osobiście nadzorował jego realizację.

W specjalnie zbudowanym pawilonie z muszlą koncertową regularnie odbywały się występy orkiestr sezonowych oraz popularne wówczas koncerty muzyki radiowej. Dzięki staraniom Leopolda Winnickiego w 1931 roku na terenie parku wybudowano korty tenisowe.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w parku są Łazienki Miejskie, wzniesione w 1922 roku z inicjatywy ówczesnego wójta Medarda Kozłowskiego. Łazienki te funkcjonowały do 1992 roku, po czym budynek został zaadaptowany na lokale mieszkalne. Na przestrzeni lat park wielokrotnie przechodził zmiany i modernizacje, które dostosowywały go do potrzeb mieszkańców i turystów.

Park położony jest w pobliżu Krupówek, co czyni go doskonałym miejscem na odpoczynek od zgiełku tej tętniącej życiem ulicy pełnej turystów, sklepów i restauracji. To idealne miejsce na spacer z dziećmi, chwilę beztroskiego relaksu czy odpoczynek na jednej z licznych ławek. W każdej chwili można cieszyć się stąd zapierającym dech w piersiach widokiem na Tatry i Giewont.

Willa Jutrzenka



Willa Jutrzenka w Parku Miejskim w Zakopanem

Willa „Jutrzenka” została wybudowana w stylu zakopiańskim w 1900 roku, na terenie obecnego parku miejskiego od strony ulicy Grunwaldzkiej. W 1903 roku budynek sprzedano Marii Ochorowiczowej, która przekształciła go w pensjonat. Willa posiadała własną stajnię z dziesięcioma końmi wierzchowymi i pięcioma powozami. Znajdował się tu także zakład fotograficzny prowadzony przez Edera.

„Jutrzenka” wielokrotnie zmieniała właścicieli. W 1918 roku budynek został zarekwirowany przez Kampanię Wysokogórską, a rok później zakupiony przez gminę. W okresie międzywojennym mieściła się tutaj siedziba władz uzdrowiskowych oraz Miejskiego Urzędu Zdrowia.

Po zakończeniu II wojny światowej w budynku działały organizacje młodzieżowe, takie jak Związek Młodzieży Polskiej i harcerstwo. Następnie urządzono tutaj Młodzieżowy Dom Kultury. 18 września 1989 roku „Jutrzenka” została wpisana do rejestru zabytków. W 1990 roku willę rozbudowano i odtworzono werandę, która została rozebrana w latach 20.


Willa Jutrzenka przy ul. Grunwaldzkiej w Zakopanem

Obecnie budynek jest własnością starostwa tatrzańskiego i mieści Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, Galerię ArtPark, Muzeum Sztuki Młodej i Najmłodszej oraz liczne koła dla dzieci i młodzieży. Szczególną popularnością cieszą się zajęcia folklorystyczne prowadzone w ramach zespołu „Zornica”, kapel góralskich i zespołów dudziarskich.

Uczestnicy zajęć prowadzonych przez profesjonalną kadrę pedagogiczną biorą udział w licznych konkursach plastycznych, regionalnych, festiwalach artystycznych oraz prezentacjach sztuki dziecięcej i młodzieżowej, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Willa „Jutrzenka” reprezentuje styl zakopiański z jego szczytowego okresu rozwoju. W dawnej jadalni znajduje się sosręb z datą budowy „1900”.

Willa Ornak



Willa Ornak przy ul. Grunwaldzkiej

Duży drewniany dom „Ornak” został wybudowany w latach 1900–1902 przez zakopiańskich cieśli Wirmańskich. Fundatorem budynku był prof. Stanisław Sokołowski – przyrodnik, działacz na rzecz ochrony przyrody i współtwórca koncepcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. W uznaniu zasług profesora dla ochrony przyrody w Tatrach w 1965 roku jego imię nadano ścisłemu rezerwatowi w Dolinie Białego.

„Ornak” przetrwał do 1989 roku niemal w pierwotnej formie architektonicznej. W latach 90. XX wieku rozpoczął się jego gruntowny remont, a urządzony w willi „pensjonat muzealny” przyjął pierwszych gości w grudniu 1992 roku. w tej chwili odrestaurowany obiekt pełni rolę zabytkowego pensjonatu wyposażonego w oryginalne meble. Miejsce to jest często wykorzystywane przez ekipy filmowe.

Budynek reprezentuje styl zakopiański w skromniejszej formie, bez nadmiaru dekoracji rzeźbiarskiej na elewacji. Wystrój i wyposażenie wnętrz zachowały autentyczny styl zakopiański.

Źródło:
„Zakopane przewodnik historyczny” Lidia Długołęcka, Maciej Pinkwart
„Przewodnik szlaku Stylu Zakopiańskiego” Zbigniew Moździerz

AUTOR
Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.
Idź do oryginalnego materiału