Nawra, to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim znajdująca się nieopodal Torunia, która skrywa w sobie piękny, klasycystyczny pałac. Choć aktualnie jest on w ruinie, to już niedługo będzie wyglądał zupełnie inaczej.
REKLAMA
Pałac w Nawrze był swego czasu ośrodkiem polskości
Pałac Kruszyńskich i Sczanieckich powstał na przełomie XVIII i XIX wieku na fundamentach podpiwniczonego, drewnianego dworu. Posiada dwie oficyny, a sama budowla była stale remontowana i rozbudowywana. W późniejszych latach powstał również park z alejkami lipowymi, mnóstwem krzewów oraz kwiatów, a choćby kortem tenisowym. Do częstych gości Pałacu należeli Józef Wybicki, gen. Józef Haller, Radziwiłłowie, Czartoryscy i Potoccy.
Nawra była miejscem, gdzie dbało się o polską kulturę i tradycję, zwłaszcza podczas zaborów. Obie rodziny, do których należał pałac udzielały się politycznie, dbały o edukację dzieci i tworzyły swoisty ośrodek polskości na okupowanych ziemiach. Na terenie pałacu znajdowała się również biblioteka, w której można było znaleźć 8 000 tomów, w tym jedno z pierwszych wydań „O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika.
Co czeka Pałac w Nawrze w najbliższych latach?
Po burzliwym okresie II wojny światowej oraz PRL'u, pałac został opuszczony w latach 80. i zaczął popadać w ruinę. Po latach rodzinie Sczanieckich udało się odzyskać majątek. Rodzina zdecydowała się przekazać założenie parkowo-pałacowe samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego.
Pałac i park w Nawrze pod Toruniem Fot. Piotr Nalewajk / Fotoprimo.pl
9 grudnia została podpisana umowa z Firmą Budowlaną Dolmar Jasiński Grzegorz, która będzie głównym wykonawcą remontu Pałacu. Ma w nim powstać Muzeum Ziemiaństwa im. rodziny Sczanieckich, a wyremontowane zostaną również obydwie oficyny, domek ogrodnika, budynek gospodarczy i lodownia. Koszt remontu obliczony jest na 40 milionów złotych, a Pałac ma zostać otwarty już w 2026 roku.
Zobacz także: Tuż za Watykanem i Monako - to 3 najmniejsze państwo świata skrywa wielkie bogactwo