Ukochana wyspa Polaków zmienia zasady gry. Za błędy na szlaku turyści słono zapłacą z własnej kieszeni

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. www.istockphoto.com/Aleh Varanishcha


Co warto wiedzieć o Maderze, zanim się na nią poleci? Ta portugalska wyspa co roku przyciąga miliony turystów malowniczymi krajobrazami i łagodnym klimatem. Trzeba jednak pamiętać o nowych przepisach dotyczących opłat dla odwiedzających. O co dokładnie chodzi? Kto zapłaci i za co?
Na podstawie danych Biura Promocji Turystyki Madery, w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku wyspę odwiedziło przeszło 940 tys. osób, w tym aż 64,5 tys. Polaków. Popularność tego kierunku wśród naszych rodaków nieustannie rośnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z nowych regulacji, które mogą mocno wpłynąć na budżet niefrasobliwych turystów. O czym warto wiedzieć przed podróżą?

REKLAMA







Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]



Co warto wiedzieć o Maderze? Sprawdź, zanim napytasz sobie biedy
Madera, nazywana "wyspą wiecznej wiosny", zachwyca bujną przyrodą, imponującymi klifami i malowniczymi szlakami, które przyciągają miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Jednak planując wizytę w tym miejscu, warto zapoznać się z nowymi przepisami. Od 28 października 2024 roku wprowadzono opłaty za dostęp do siedmiu najpopularniejszych tras, w tym Levada do Caldeirão Verde i Vereda da Ponta de São Lourenço. Bilet kosztuje 3 euro dla osób powyżej 12 roku życia, a jego brak grozi mandatem wynoszącym 50 euro. To jednak dopiero początek zmian.


Od 1 stycznia 2025 roku opłaty zostaną rozszerzone na wszystkie 30 certyfikowanych szlaków na wyspie. Środki z biletów mają wspierać ochronę przyrody oraz utrzymanie infrastruktury turystycznej, która każdego roku jest intensywnie eksploatowana przez tysiące odwiedzających. Największe kontrowersje budzi obowiązek pokrywania kosztów akcji ratowniczych przez turystów, którzy zignorują przepisy. Według informacji podanych przez portal timesofmadeira.com, obciążone mogą zostać osoby naruszające zakazy lub schodzące z wyznaczonych tras. Takie interwencje, szczególnie te z wykorzystaniem śmigłowca, są bardzo kosztowne. Godzina jego pracy wraz z załogą to choćby 1200 euro.





Wodospady na Maderze ronstik / Getty Images/iStockphoto


Co zabrać na wyjazd na Maderę? Poza spakowaną walizką zadbaj o najważniejsze
Nowe przepisy to odpowiedź na rosnącą liczbę kosztownych i ryzykownych akcji ratunkowych. W ostatnich latach odnotowano wiele wypadków wynikających z ignorowania zasad i zakazów obowiązujących na wyspie. Jednym z najbardziej znanych przypadków była historia polskiej pary, która utknęła na klifie w Ponta do Pargo. Przypływ odciął im drogę ucieczki, zmuszając do spędzenia nocy w jaskini. Ratownicy, aby ich ocalić, musieli zaangażować aż cztery różne formacje, w tym ekipę śmigłowca. Koszty tej operacji były ogromne i pokazały, jak wielkie obciążenie stanowią takie sytuacje.



Zobacz też: Nie 100 tys., ale milion rocznie. Wielki Projekt Przemienienia to dar Egiptu "dla świata i religii"
Najważniejszym elementem, o który warto zadbać przed podróżą na Maderę (i nie tylko tam), jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W obliczu kosztownych akcji ratunkowych, jakie mogą wynikać z nieprzewidzianych sytuacji, polisa to niezbędne zabezpieczenie. Wybierz opcję, która obejmuje koszty ewentualnych interwencji ratowniczych, w tym transportu medycznego. Upewnij się, iż polisa uwzględnia również ryzyka związane z trekkingiem i innymi aktywnościami górskimi. Ten krok nie tylko uchroni cię przed ewentualnymi, wysokimi kosztami, ale także pozwoli w pełni cieszyć się pięknem wyspy bez zbędnych obaw. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału