Uherský Brod – miasto Komeńskiego

tymrazem.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Uherský Brod


Uherský Brod to niewielkie miasto na Wschodnich Morawach. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się ono spośród innych mijanych po drodze, ale po głębszym poznaniu skrywa sporo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić!

Uherský Brod był naszą bazą wypadową przez kilka dni dzięki czemu oprócz ciekawych miejsc w okolicy, mieliśmy także okazję poznać bliżej samo miasto.

Lokalizacja i dojazd

Uherský Brod to miasto zlokalizowane w Republice Czeskiej w regionie Wschodnie Morawy. Administracyjnie należy do Kraju Zlińskiego. Od stolicy regionu oddalone jest o 30 kilometrów, a z Kielc mieliśmy do pokonania około 400 kilometrów, co zajmuje niecałe 5 godzin.

Uherský Brod to interesujące miasto, ale sprawdzi się również doskonale jako baza wypadowa. Tak było w naszym przypadku. Okolica bogata jest w różnorodne atrakcje, a samo miasto zdało egzamin podczas kilkudniowego pobytu. Pamiętajcie, iż mieście obowiązuje strefa płatnego parkowania (dni powszednie). Warto uwzględnić ten lat planując wyjazd!

Uherský Brod i jego historia

Pierwsze wzmianki o mieście Uherský Brod pochodzą z pierwszej połowy XII wieku. Wtedy nazywany był on Bród od brodu na rzece Olšava. Data ta sprawia, iż jest to jedno z najstarszych miast na południowo-wschodnich Morawach. Od 1272 roku, za sprawą króla Przemyślą Ottokara II uzyskało status miasta królewskiego. Stan ten trwał do 1506 roku, kiedy to król Władysław II Jagiellończyk przekazał miasto Janowi z Kunovic. Pierwsze wzmianki natomiast o miejskiej radzie miasta, która składała się z 12 radnych pochodzą z 1279 roku, a 18 lat później powstaje pierwszy dokument dotyczący pieczęci miejskiej.

W XVII wieku miasto zaatakowali Węgrzy co przerwało jego rozwój, a Wojna Trzydziestoletnia znacznie zniszczyła miasto. Efektem jej było wygnanie z miasta zamieszkałych tam protestantów, którzy stanowili większość obywateli. Wśród nowych osadników znaleźli się w dużej mierze Niemcy, ale ilość czeskich osadników z roku na rok rosła.

Pod koniec XIX wieku powstał w mieście Browar Janáček, który dzisiaj nazywa się Pivovar Uherský Brod. Podczas II Wojny Światowej zniszczona została w znacznym stopniu społeczność żydowska zamieszkująca miasto. W latach powojennych, ilość mieszkańców miasta zaczęła wzrastać, aby do końca XX wieku potroić się. Niestety w 1960 roku miasto straciło prawa powiatu.

Uherský Brod – rynek i centrum

Główny plac miasta Uherský Brod nosi nazwę Placu Masaryka. Znajduje się na nim Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Marii, fontanna, obelisk Via Lucis poświęcony Janowi Amosowi Komeńskiemu oraz kilka ławek. w okresie znajdziecie tam także kilka stolików restauracyjnych. Ze wschodnią częścią placu sąsiaduje Urząd Miejski z charakterystyczną wieżą.

Plac Masaryka otoczony jest stylowymi kamienicami, a będąc na nim możecie odnieść słuszne wrażenie, iż jego powierzchnia jest pochyła. Na około placu znajdują się miejsca parkingowe, ale sama płyta jest bez samochodów, z czym różnie bywa w czeskich miastach i miasteczkach.

Z ratuszem wiąże się interesująca historia związana z figurką, którą z poziomu chodnika ledwo widać, a znajduje się na wieży. Nazywana jest Czarnym Jankiem i znajduje się on tam na pamiątkę wydarzeń historycznych. W XVII wieku Morawy najechali węgierscy Kurucy, którzy chcąc zdobyć miasto wysłali jednego ze swoich żołnierzy z umalowaną na czarno twarzą, aby po odsłona nocy otworzył miejskie bramy od środka. Nie udało mu się to, został pojmany, a wojska przegonione.

Muzeum Jana Amosa Komeńskiego

W części zachowanych do dzisiaj umocnień miejskich prawdopodobnie z XV wieku znajduje się wyjątkowe muzeum. Uherský Brod jest jednym z miast, gdzie prawdopodobnie urodził się Jan Amos Komensky zwany również Comeniusem i to jemu jest ono poświęcone.

Jan Amos Komensky urodził się w 28 marca 1592 roku i był czeskim pedagogiem, filozofem i myślicielem. Jego najbardziej znanym dziełem był „Labirynt świata i raj serca”. Porusza ono wątek podróży chłopca po świecie i towarzyszącą mu sytuację społeczną. Jan Amos Komensky wydał jednak wiele innych dzieł, i na ekspozycji możemy się z nimi zapoznać

W muzeum czekają na nas ekspozycja stała – „Komenský dla ludzkości”, poświęcona jego życiu i twórczości oraz wystawa o regionalnej historii i etnografii -„Historia regionu Uherský Brod”. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe. Podczas naszej wizyty dotyczyła ona starożytnego Egiptu.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 9.00 do 15.45 z wyjątkiem kilku świąt (konkretne daty tutaj). Bilet na podstawową trasę poświęconą osobie Jana Amosa Kodeńskiego kosztuje dla osoby dorosłej 70 CZK (dzieci w wieku 6-15 lat – 30 CZK, studenci i seniorzy 50 CZK). Bilet na trasę dotyczącą historii miasta i regionu kosztuje 50 CZK, a na wystawy czasowe 50 lub 30 CZK w zależności od wystawy.

W ciągu roku dostępne jest kilka dni, kiedy wstęp do muzeum jest darmowy. Są to m.in. 28 marca – urodziny Comeniusa, 18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów czy też 1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Planety

Jedną z atrakcji miasta Uherský Brod jest planetarium (tzw. Hvezdarna). Podczas naszej wizyty niestety była ona w remoncie i nie mogliśmy jej zwiedzić, ale nie elementy z nią związane znajdziecie w całym mieście. Wędrując po centrum traficie na stojaki z informacjami o planetach i innych elementach układu słonecznego. Jest to odwzorowany model, w którym przy totemach informacyjnych znajdziemy także modele planet w tej samej skali.

Centrum układu słonecznego jest oczywiście słońce. Nie posiada ono pełnowymiarowego modelu, ale jest narysowane, a znajduje się tuż przy Pensjonacie nad Kładką, o którym za chwilę. Lokalizację wszystkich obiektów macie zaznaczoną na mapie na totemie. znak podzielony jest na dwie części – Planetarną, która mierzy 2 kilometry oraz krańce układu słonecznego, która ma 5 kilometrów. Trasy mają odpowiednio 10 i 3 przystanki. Przez cały rok organizowane są cykliczne spacery obejmujące cały szlak oraz zwiedzanie planetarium. Możecie także przejść trasę samemu.

Kościół na Placu Masaryka

Będąc na głównym placu w mieście Uherský Brod – Placu Masaryka, na pewno rzuci Wam się w oczy kościół. Jest to kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. To barokowa budowla, którą zaprojektował włoski architekt Domenico Martinelli w latach 1717-1733. Późniejsza przebudowa została wykonana przez architekta Gustava Meretta. Kościół posiada prawie 60 metrową wieżę, na której znajduje się zegar oraz dzwony. Możecie na niej dostrzec również herb książąt z Kounic-Rietberku.

W każdy weekend (od maja do września) kościół dostępny jest bezpłatnie do zwiedzania.

Pensjonat nad kładką (Pension nad Lavkou)

Jeżeli szukacie miejsca na smaczne śniadanie z widokiem lub niecodziennego noclegu to Pensjonat nad kładką powinien Wam się spodobać. W odnowionym budynku, powstało miejsce, w którym możemy zostać na noc i coś przegryźć. Od rynku miejsc ego dzieli nas kilka minut spaceru, a z okna możemy podziwiać miasto Uherský Brod i w dali Wschodnie Morawy w swojej nieco mniej miejskiej formie.

Właściciele pensjonatu posiadają swoją własną palarnię kawy, a pokoje nazwane są jak kraje, z których pochodzą palone w niej ziarna. Są one ładne i czyste. Przy zameldowaniu otrzymujemy kupony, z których możemy skorzystać w kawiarni. Na miejscu pieczony jest także pyszny chleb. Śniadania możemy komponować z sałatek i dodatków, ale możemy także zamówić coś na ciepło – omlet, jajka sadzone, kiełbaski czy też croissanty z jajkami po benedyktyńsku. Do śniadania przysługuje nam również z kuponów napój ciepły (kawa, herbata) oraz zimny (woda, lemoniada).

Oprócz oferty śniadaniowej, możecie z kawiarni skorzystać przez cały dzień, a wybór ciast i win jest bardzo przyjemny!

Co w okolicy?

Uherský Brod to miasto położone bardzo atrakcyjne. Niedaleko mamy Luhačovice. To jedyne uzdrowisko w tym regionie. Słynie z wód wysoko zmineralizowanych o adekwatnościach prozdrowotnych. Ne miejscu czeka na Was wyjątkowy park zdrojowy wraz z oryginalną architekturą. o ile interesuje Was to miejsce to artykuł na Was czeka.

Rzut beretem macie w Białe Karpaty, które na pewno zrobią na Was wrażenie. Mało odkryte góry, pełne pięknych widoków i niespotykanych roślin. To właśnie w Białych Karpatach mieszkały „Boginie”, do których przyjeżdżali przez lata ludzie z całego kraju, szukając rozwiązania swoich problemów nie tylko zdrowotnych.

To jednak nie wszystko! Niedaleko mamy do Alina, Kromieryża czy zamku Buchlov, a lista miejsc, pozostało dłuższa!

Idź do oryginalnego materiału