Ubezpieczenie fotowoltaiki a regularne przeglądy – jak zabezpieczyć swoją instalację?

homebroker.pl 10 godzin temu

Panele fotowoltaiczne to sposób pozyskiwania energii, który zyskuje coraz większą popularność. Instalacje tego typu można spotkać w domach jednorodzinnych, najczęściej na dachu, ale coraz częściej pojawiają się również w blokach mieszkalnych na balkonach. Z racji wysokich kosztów powstania takiego systemu, warto go ubezpieczyć. Należy też zadbać o ich konserwację i przeglądy.

Najważniejsze informacje:

  • Instalacja fotowoltaiczna może być ubezpieczona w ramach polisy nieruchomości lub w osobnym wariancie oferowanym przez ubezpieczyciela.
  • Polisa może obejmować zdarzenia losowe, działanie osób trzecich, a choćby przerwy w działaniu instalacji.
  • Fotowoltaika, jako element instalacji elektrycznej, podlega obowiązkowemu przeglądowi co 5 lat.
  • Wykonywanie przeglądu technicznego instalacji fotowoltaicznej jest konieczne do utrzymania ważności polisy i gwarancji producenta.

Ubezpieczenie fotowoltaiki i paneli słonecznych – dlaczego jest ważne?

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, po którą sięga coraz więcej osób. Jest to rozwiązanie pozwalające wyprodukować energię elektryczną, korzystając z naturalnych zasobów, czyli słońca. Odpowiednio skonstruowany i rozbudowany system pozwala zapewnić zasilanie dla mieszkania, domu jednorodzinnego, budynku gospodarczego czy większego przedsiębiorstwa. Co ważne, w wybranych przypadkach możliwa jest również sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii. Stąd też wiele osób, szukając stosunkowo taniego i co ważne – ekologicznego sposobu pozyskiwania prądu, decyduje się właśnie na instalację fotowoltaiczną. Skorzystanie z zalet, które oferuje to rozwiązanie wymaga jednak stosunkowo dużych nakładów finansowych. Koszt stworzenia instalacji może wynieść od kilku do choćby kilkuset tysięcy złotych – ostateczna cena zależy od złożoności systemu. Można ją obniżyć, korzystając z dofinansowań, np. z programu rządowego „Mój Prąd”. Coraz większa popularność tego rozwiązania również wpływa na jego niższą cenę, ale przez cały czas jest to stosunkowo droga inwestycja.

Wysokie koszty stworzenia systemu, a także spora wartość samych urządzeń sprawiają, iż warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Popularne towarzystwa oferują polisy, które zabezpieczają instalację fotowoltaiczną od wielu zdarzeń. Najczęściej jest ona traktowana jako część nieruchomości i działa na takich samych warunkach jak pozostałe ubezpieczenie domu. Wiele zależy od tego, w jakiej kategorii ubezpieczyciel umieszcza panele fotowoltaiczne, a także gdzie są dokładnie zamontowane. Mogą wchodzić w skład elementów stałych, jeżeli są zamontowane w domu albo jako oddzielna grupa urządzeń znajdujących się na posesji.

Poza tym towarzystwa mogą oferować rozszerzony zakres ochrony, pokrywając np. ewentualne przestoje w działaniu systemu. Czytaj dalej, a dowiesz się, co jeszcze może wchodzić w skład takiej polisy.

Co może obejmować ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Polisa ubezpieczająca fotowoltaikę powinna zainteresować każdego, kto korzysta z takiego rozwiązania pozyskiwania energii elektrycznej. Bardzo ważne jest jednak to, jak jest taka instalacja skonstruowana. Panele mogą być zamontowane na stałe w budynku mieszkalnym, osobno na działce lub też innych elementach infrastruktury. W zależności od tego należy wybrać odpowiednie ubezpieczenie fotowoltaiki. W przypadku paneli zamontowanych na budynku mieszkalnym w większości przypadków wystarczy podnieść sumę ubezpieczenia murów. Pozostałe rozwiązania zależą od warunków ubezpieczyciela.

Co może obejmować taka ochrona?

W zależności od szczegółowych warunków zawartych w OWU może to być zabezpieczenie od wszystkich lub nazwanych ryzyk. Zazwyczaj w skład takiej polisy wchodzą następstwa działania czynników atmosferycznych.

Do nich należy zaliczyć:

  • napór śniegu,
  • huragan,
  • grad,
  • uderzenie pioruna
  • lawinę.

Poza tym ubezpieczenie fotowoltaiki może obejmować też przepięcia elektryczne, zapadanie się ziemi, zalanie lub też pożar. Wiele zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujesz.

Polisa ubezpieczeniowa instalacji fotowoltaicznej może także obejmować szkody, które powstały w wyniku działań osób trzecich. Do takich sytuacji można zaliczyć kradzież instalacji, wandalizm np. namalowanie graffiti czy też dewastację paneli lub innych elementów. W przypadku wystąpienia tych zdarzeń można się spodziewać odszkodowania.

Ubezpieczyciele oferują też pokrycie innych ryzyk. Można do tego zaliczyć przykładowo koszty związane z usuwaniem pozostałości po szkodzie. Poza tym towarzystwo może pokryć dodatkowe koszty, np. gdy uszkodzony zostanie jeden z elementów i zachodzi konieczność wymiany na nowszy model. Poza tym towarzystwo ubezpieczeniowe może też zrekompensować koszty związane z przerwą w działaniu instalacji. Szczegółowe warunki i ewentualne wyłączenia znajdzie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Jak wybrać ubezpieczenie fotowoltaiki?

Pierwszym krokiem w kierunku zakupu odpowiedniej polisy jest wybór wariantu do sposobu zamontowania instalacji. jeżeli jest ona zamontowana na budynku mieszkalnym, to wtedy najczęściej trzeba zwiększyć kwotę ubezpieczenia murów. W wybranych wariantach może być konieczne podniesienie wartości stałych elementów domu. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają jednak rozszerzenia polisy i wykupienia dodatkowej polisy obejmującej samą instalację. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja, jeżeli system znajduje się na działce. Wybrane firmy traktują te elementy jako ubezpieczenie budowli, więc wystarczy podnieść kwotę polisy. Zdarzają się też towarzystwa, które wymagają wybrania wyższej wartości ubezpieczenia elementów działki. W wybranych firmach konieczne jest skorzystanie z dodatkowego rozszerzenia polisy.

Warto też zwrócić na cenę ubezpieczenia. Wpływ na kwotę składki mają takie aspekty, jak np. wartość budowli, jego powierzchnia oraz rok wybudowania. Ceny polisy mogą się różnić u poszczególnych firm, stąd też warto sprawdzić z dostępnych opcji. W tym celu warto wykorzystać kalkulator ubezpieczeń CUK. Często polisy nieruchomości oferowane są w pakietach z innymi wariantami. W ten sposób możesz otrzymać Home Assistance, pomoc prawną czy też dostęp do usług medycznych. Szczegółowe warunki znajdziesz na stronie internetowej danej firmy. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę wybierając ubezpieczenie fotowoltaiki.

Co obejmuje i jak często musi być wykonywany przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Rozważając kwestię ubezpieczenia, warto też wziąć pod uwagę przegląd instalacji fotowoltaicznej. Jest to bardzo istotny aspekt, od którego może być uzależniona ewentualna wypłata odszkodowania. Fotowoltaikę trzeba zaliczyć do instalacji elektrycznej. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego z lipca 1994 roku, właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek przeprowadzania okresowej kontroli jego stanu technicznego. W myśl tych przepisów, instalacja fotowoltaiczna musi być sprawdzana w tym okresie. Co powinien zawierać przegląd? Mówiąc najogólniej musi zostać sprawdzony każdy element systemu. Kontroli podlega sprawność połączeń, osprzętu orz zabezpieczeń. Dodatkowo należy sprawdzić też izolację przewodów oraz uziemienie poszczególnych elementów. Wszystkie panele, falowniki, przewody oraz elementy montażowe muszą przejść kontrolę, w przypadku uszkodzenia danej części powinna ona zostać naprawiona lub wymieniona. Zastanawiasz się kto może wykonywać obowiązkowe przeglądy fotowoltaiki? Musi być to osoba, która posiada uprawnienia SEP w zakresie instalacji elektrycznych

Przeprowadzający badanie jest zobowiązany do wykonania inspekcji wizualnej oraz przeprowadzenia pomiarów wydajności. Zakończone badanie powinno zakończyć się wystawieniem odpowiednich dokumentów. To bardzo ważne, protokół może być niezbędny w kontekście uzyskania ubezpieczenia, o czym mowa poniżej.

Przegląd fotowoltaiki a ubezpieczenie

Regularny przegląd instalacji to obowiązek, który może się mocno opłacić. Wczesne wykrycie ewentualnych wad danych elementów to klucz do bezpieczeństwa. Wszelkie nieprawidłowości zwiększają ryzyko i mogą zagrażać zdrowiu lub bezpieczeństwu użytkowników. Przegląd pozwala też znaleźć pole do optymalizacji instalacji. Już samo wyczyszczenie paneli zwiększy ich wydajność, a ewentualne wskazówki od osoby wykonującej badanie, mogą poprawić działanie systemu. Co za tym idzie, regularna konserwacja może wpłynąć na dłuższą żywotność instalacji. Powinniśmy też rozważyć aspekt przegląd fotowoltaiki a ubezpieczenie. Brak odpowiedniej konserwacji może być powodem do braku wypłaty odszkodowania. W OWU znajdziesz zapisy, mówiące o sytuacjach, w których nie otrzymasz zapisu. Wśród nich mogą być szkody powstałe w wyniku umyślnego działania lub zaniechania. Do tego można zaliczyć na pewno brak przeglądu.

Regularne wykonywanie przeglądu to warunek, który może być wpisany w warunki ubezpieczenia. Badanie musi być udokumentowane, ponieważ w przypadku awarii systemu ubezpieczyciel może zapytać właśnie o protokół z przeglądu technicznego. Jego brak w większości przypadków może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Podobnie zresztą wygląda sprawa z utrzymaniem gwarancji, do tego również konieczne mogą być regularne przeglądy.

Idź do oryginalnego materiału