Tysiące Polaków straci prawo do emerytury. Wszystko przez nowe przepisy

kobieta.interia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Prawo do emerytur pomostowych przysługiwało będzie wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę – wynika z przepisów, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, iż tysiące Polaków straci prawo do świadczenia. Posypią się pozwy?





Jakie warunki trzeba spełnić żeby przejść na emeryturę pomostową?


"Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę pomostową" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Na emeryturę pomostową mogą przejść osoby wykonujące pracę w warunkach szczególnych, które spełnią dodatkowe wymagania ustawowe. To między innymi:Reklama


rok urodzenia - świadczenie przyznawane jest osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku,wiek - ukończone 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn,staż pracy - co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych,staż ubezpieczeniowy - co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn,wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku,wykonywanie pracy w warunkach szczególnych po 31 grudnia 2008 roku.
Emeryturę pomostową otrzymać mogą wyłącznie te osoby, które spełniają wszystkie wymienione wymogi.
Zobacz również: Urodziłeś się w tych latach? Możesz przejść na wcześniejszą emeryturę. Oto warunki

Komu przysługuje emerytura pomostowa 2023?


Prace o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach to przykładowo: prace na morskich platformach wiertniczych, prace bezpośrednio przy obsłudze wielkich pieców oraz pieców stalowniczych lub odlewniczych, prace członków zespołów ratownictwa medycznego czy prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym.


Pełen wykaz warunków szczególnych lub o szczególnym charakterze znajduje się w załącznikach numer 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.
Zobacz również: Twoja pensja wynosi 7 tys. zł? Sprawdź, jak duża będzie twoja emerytura

Zmiany w emeryturach pomostowych. Tysiące Polaków straci prawo do świadczenia


Cechą charakterystyczną emerytur pomostowych jest ich przejściowy charakter. Stanowią one niejako pomost między świadczeniami nabytymi przed osiągnięciem wieku emerytalnego a prawem do emerytury przyznawanej na ogólnych zasadach systemu powszechnego - czytamy w serwisie pit.pl.
Wkrótce jednak tysiące Polaków może stracić prawo do tego świadczenia. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, iż zgodnie z przepisami, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku, prawo do emerytur pomostowych będzie przysługiwało wyłącznie tym osobom, które są zatrudnione na podstawie umów o pracę.
Pracownicy będą więc pozywać pracodawców o ustalenie istnienia stosunku pracy, by zyskać prawo do tego świadczenia — alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz również: Emerytura minimalna - tyle musi wypłacić ZUS. Ale nie każdemu
Idź do oryginalnego materiału