Tym osobom przysługuje rehabilitacja domowa. Sprawdź, czy możesz się o nią starać

top.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Świadczenie rehabilitacyjne jest konieczne przy różnych schorzeniach m.in. układu nerwowego. Wiele osób musi dojeżdżać na sesje do ośrodków medycznych. Jednak w przypadku części pacjentów, specjaliści mogą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania. Rehabilitacja domowa przysługuje głównie osobom, które mają bardzo duże trudności w samodzielnym poruszaniu się z jednego miejsca do drugiego. Jak można skorzystać z rehabilitacji domowej? Komu ona dokładnie przysługuje?

Rehabilitacji w warunkach domowych, jest skierowana do osób, które nie mogą skorzystać z rehabilitacji szpitalnej. Umożliwia ona uzyskanie odpowiedniej opieki we własnym domu.

Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) udostępnił listę, z której można dowiedzieć się, komu przysługuje rehabilitacja domowa. O świadczenie to mogą starać się osoby:

  • z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu — (po przebytych zatorach mózgowych, udarach krwotocznych i urazach). O rehabilitację można się starać przez okres do 12 miesięcy od dnia zatoru, urazu czy też udaru,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego — jeżeli odpowiada piątemu stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa. Warunek ten nie dotyczy dzieci do 18. roku życia,
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego — przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
  • chorobami przewlekle postępującymi — takimi jak miopatia, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, procesy demielinizacyjne, kolagenoza, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych — także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu. Można skorzystać z rehabilitacji przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji,
  • urazami kończyn dolnych — przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu,
  • osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.

Sprawdź także: Polacy zapomnieli o tym soku, a to błąd. Pij codziennie, a serce ci podziękuje

Jak starać się o rehabilitację domową?

Na rehabilitację domową może skierować lekarz rodzinny. Może je również udzielić specjalista z innej dziedziny np. neurologii. Lekarz zdecyduje czy jest podstawa, aby móc skierować pacjenta na rehabilitację domową. Co ważne od daty wystawienia skierowania, jest ono ważne tylko przez 30 dni. W tym czasie należy je zarejestrować. W skierowaniu powinny być uwzględnione konkretne schorzenia i adnotacja, iż rehabilitacja ma się odbywać w miejscu zamieszkania. Jak informuje NFZ rehabilitacja w domu nie może być łączona ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

Należy również pamiętać, iż na wizytę u lekarza trzeba zabrać zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności jeżeli je mamy. Bez niego również można dostać skierowanie na rehabilitację domową, jednak osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze świadczenia poza kolejką.

Termin rehabilitacji powinno się ustalić w najbliższym ośrodku (w którym dostępna jest rehabilitacja w ramach umowy z NFZ). W większości placówek termin ten można ustalić telefoniczne. Jednak mogą to zrobić również osobiście członkowie rodziny w imieniu osoby niesamodzielnej.

Przeczytaj również: Zmniejszają ryzyko sklerozy i demencji. Wystarczy jeść kilka sztuk dziennie

Ile może trwać rehabilitacja domowa?

Zakres rehabilitacji jest ustalany na podstawie danych schorzeń i wymagań pacjenta. O te kwestie można zapytać lekarza podczas wystawiania skierowanie, przy czym na niektóre elementy rehabilitacji, skierowanie może wystawić tylko lekarz specjalista. Szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych produktów i akcesoriów powinna udzielić placówka, w której świadczenie będzie realizowane.

Czas trwania rehabilitacji domowej dla jednego pacjenta wynosi do 80 dni zabiegowych w roku. Przy czym nie może odbywać się więcej niż 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych sytuacjach czas ten może zostać przedłużony, szczególnie ze względu na konieczności uzyskania konkretnego celu medycznego, który nie mógłby być zrealizowany w krótszym czasie.

Źródło: nfz-warszawa.pl

Zobacz też:

Tak gwałtownie pozbędziesz się zgagi. Wystarczy kilka sztuk po posiłku

Przejadłeś się? Weź dokładkę tej potrawy wigilijnej, a w mig poprawisz trawienie

Ta przyprawa obniża cholesterol i pomaga schudnąć. Pasuje do wszystkiego, a Polacy jej nie znają

Idź do oryginalnego materiału