Tyle powinno być potraw na wigilijnym stole. Ich liczba i znaczenie nie są przypadkowe

top.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Już niedługo będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia. We wtorek zasiądziemy do wigilijnego stołu, który bogato zastawimy tradycyjnymi potrawami. Sprawdź, ile dań powinniśmy zrobić na Wigilię. Ich liczba ma religijne znaczenie. Poza tym każde z nich coś symbolizuje.

Wieczerza wigilijna ma niezwykłe przesłanie - cudu nowego życia. Właśnie dlatego warto poddać się refleksji na temat minionego roku i zacząć naprawiać to, co nie do końca było udane. Potrawy serwowane na Wigilię mają nam w tym pomóc.

Ile jest potraw na wigilijnym stole i dlaczego?

Dawniej na Wigilię serwowano 7 potraw, które miały oznaczać liczbę dni w tygodniu. Poza tym siódemka jest symbolem doskonałości. Po jakimś czasie zaczęto podawać 9 dań utożsamianych z ilością chórów anielskich.

Jeszcze później liczba ta uległa zmianie na 12 i pozostała do dziś. Jej znaczenie jest religijne i symbolizuje 12 apostołów. Niektórzy natomiast uważają, iż odnosi się do liczby miesięcy w roku.

Warto też przypomnieć o tradycji spróbowania wszystkich 12 dań w Wigilię. Wówczas będziemy mogli liczyć na szczęście w nowym roku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co kupić żonie pod choinkę? Postaw na lodowy masażer do twarzy

Tradycyjne, wigilijne potrawy i ich symbolika

Dania wigilijne mogą nieco różnić się w zależności od regionu Polski. Warto zatem wymienić 12 najpopularniejszych potraw w naszym kraju o wyjątkowej symbolice. O jakich mowa?

  • Zupa grzybowa

Ta zupa podana podczas Wigilii symbolizuje zdrowie, siły witalne oraz trzeźwość umysłu.

  • Barszcz czerwony

Robi się go z buraków, dlatego ma zapewnić urodę. Poza tym te warzywa oznaczają powodzenie i pomyślność. Gwarantują również długie życie w zdrowiu.

  • Ryby

Na stole wigilijnym nie może zabraknąć ryb, a w szczególności karpia. Utożsamia się go z płodnością i odrodzeniem, natomiast w kontekście religijnym ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością Chrystusa. Z kolei dorsze, pstrągi i śledzie oznaczają post oraz oczekiwanie. Mają również zapewnić dobrobyt.

  • Pierogi z kapustą i grzybami

Sama kapusta i grzyby symbolizują dobrobyt. Pierogi z takim farszem mają dodawać nadprzyrodzonych mocy i sił na kolejny rok. Cechują się zatem magicznym znaczeniem.

  • Kutia

Pszenica, z której robi się tę potrawę, oznacza nieśmiertelność. Z kolei migdały utożsamiamy z mądrością i radością. Samo danie ma za zadanie ułatwić pojednanie z Bogiem i ze zmarłymi.

  • Kluski z makiem

Mak może kojarzyć się ze śmiercią i końcem, choć tak naprawdę oznacza pomoc. Symbolizuje także urodzaj i dostatek.

  • Groch z kapustą

Ta potrawa ma chronić nas przed chorobami i zapewnić siły witalne. Sam groch jest symbolem płodności i urodzaju.

  • Kompot z suszu

W kompocie z suszu zawarte są jabłka, które oznaczają urodzaj i odkupienie, a jednocześnie miłość i władzę. Gruszka symbolizuje bogactwo i obfitość, natomiast figi głęboką relację małżonków i zwycięstwo. Kolejnym składnikiem jest figa gwarantująca bezpieczeństwo oraz morele zapewniające długie i szczęśliwe życie.

  • Chleb

Chleb jest symbolem przyjaźni i gościnności. Łączy ludzi, a także zapewnia powodzenie, dostatek i mądrość.

  • Makowiec

Jego głównym składnikiem jest oczywiście mak, który za sprawą mleka, łączy żywych i zmarłych. Ciasto dodatkowo wzbogacone o orzechy zwiastuje płodność, witalność, szczęście i spokojny sen.

  • Piernik

Ten wypiek symbolizuje dobrobyt i powodzenie. Śliwki, które często do niego dodajemy, odpędzają złe duchy i zapewniają harmonię umysłu.

  • Ciasto drożdżowe

Drożdżowiec, drożdżówka czy racuchy drożdżowe wypieka się z mąki, która wróży pomyślność i spełnienie marzeń. jeżeli smażymy racuchy na głębokim oleju, to możemy liczyć na powodzenie w nowym roku.

Zobacz też:

Na święta wybierz sukienkę w tym kolorze. Jest elegancki i pasuje paniom w każdym wieku

Zapomnij o suchych i pękających piętach. Ta maść za grosze rozwiąże problem na zawsze

To żeńskie imię niedługo zniknie. Nadano je niecałe 40 razy

Idź do oryginalnego materiału