Wieczerza wigilijna ma niezwykłe przesłanie - cudu nowego życia. Właśnie dlatego warto poddać się refleksji na temat minionego roku i zacząć naprawiać to, co nie do końca było udane. Potrawy serwowane na Wigilię mają nam w tym pomóc.
Ile jest potraw na wigilijnym stole i dlaczego?
Dawniej na Wigilię serwowano 7 potraw, które miały oznaczać liczbę dni w tygodniu. Poza tym siódemka jest symbolem doskonałości. Po jakimś czasie zaczęto podawać 9 dań utożsamianych z ilością chórów anielskich.
Jeszcze później liczba ta uległa zmianie na 12 i pozostała do dziś. Jej znaczenie jest religijne i symbolizuje 12 apostołów. Niektórzy natomiast uważają, iż odnosi się do liczby miesięcy w roku.
Warto też przypomnieć o tradycji spróbowania wszystkich 12 dań w Wigilię. Wówczas będziemy mogli liczyć na szczęście w nowym roku.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co kupić żonie pod choinkę? Postaw na lodowy masażer do twarzy
Tradycyjne, wigilijne potrawy i ich symbolika
Dania wigilijne mogą nieco różnić się w zależności od regionu Polski. Warto zatem wymienić 12 najpopularniejszych potraw w naszym kraju o wyjątkowej symbolice. O jakich mowa?
- Zupa grzybowa
Ta zupa podana podczas Wigilii symbolizuje zdrowie, siły witalne oraz trzeźwość umysłu.
- Barszcz czerwony
Robi się go z buraków, dlatego ma zapewnić urodę. Poza tym te warzywa oznaczają powodzenie i pomyślność. Gwarantują również długie życie w zdrowiu.
- Ryby
Na stole wigilijnym nie może zabraknąć ryb, a w szczególności karpia. Utożsamia się go z płodnością i odrodzeniem, natomiast w kontekście religijnym ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością Chrystusa. Z kolei dorsze, pstrągi i śledzie oznaczają post oraz oczekiwanie. Mają również zapewnić dobrobyt.
- Pierogi z kapustą i grzybami
Sama kapusta i grzyby symbolizują dobrobyt. Pierogi z takim farszem mają dodawać nadprzyrodzonych mocy i sił na kolejny rok. Cechują się zatem magicznym znaczeniem.
- Kutia
Pszenica, z której robi się tę potrawę, oznacza nieśmiertelność. Z kolei migdały utożsamiamy z mądrością i radością. Samo danie ma za zadanie ułatwić pojednanie z Bogiem i ze zmarłymi.
- Kluski z makiem
Mak może kojarzyć się ze śmiercią i końcem, choć tak naprawdę oznacza pomoc. Symbolizuje także urodzaj i dostatek.
- Groch z kapustą
Ta potrawa ma chronić nas przed chorobami i zapewnić siły witalne. Sam groch jest symbolem płodności i urodzaju.
- Kompot z suszu
W kompocie z suszu zawarte są jabłka, które oznaczają urodzaj i odkupienie, a jednocześnie miłość i władzę. Gruszka symbolizuje bogactwo i obfitość, natomiast figi głęboką relację małżonków i zwycięstwo. Kolejnym składnikiem jest figa gwarantująca bezpieczeństwo oraz morele zapewniające długie i szczęśliwe życie.
- Chleb
Chleb jest symbolem przyjaźni i gościnności. Łączy ludzi, a także zapewnia powodzenie, dostatek i mądrość.
- Makowiec
Jego głównym składnikiem jest oczywiście mak, który za sprawą mleka, łączy żywych i zmarłych. Ciasto dodatkowo wzbogacone o orzechy zwiastuje płodność, witalność, szczęście i spokojny sen.
- Piernik
Ten wypiek symbolizuje dobrobyt i powodzenie. Śliwki, które często do niego dodajemy, odpędzają złe duchy i zapewniają harmonię umysłu.
- Ciasto drożdżowe
Drożdżowiec, drożdżówka czy racuchy drożdżowe wypieka się z mąki, która wróży pomyślność i spełnienie marzeń. jeżeli smażymy racuchy na głębokim oleju, to możemy liczyć na powodzenie w nowym roku.
Zobacz też:
Na święta wybierz sukienkę w tym kolorze. Jest elegancki i pasuje paniom w każdym wieku
Zapomnij o suchych i pękających piętach. Ta maść za grosze rozwiąże problem na zawsze
To żeńskie imię niedługo zniknie. Nadano je niecałe 40 razy