Owoce są podstawą zdrowego i zbilansowanego żywienia. Mogą dostarczać nam wielu wartości odżywczych i pozytywnie wpływać na naszą kondycję zdrowotną. Okazuje się jednak, iż niektóre owoce powinny być wykluczone z naszej diety zimą, ponieważ mogą one oddziaływać negatywnie na nasz organizm.
Jakich owoców unikać zimą? Po te produkty lepiej nie sięgać
W swoich badaniach wielu naukowców i specjalistów analizujących żywienie człowieka udowodniło, iż osoby mieszkające w Polsce w okresie późnej jesieni oraz zimy, powinny ograniczyć spożywanie owoców południowych. Do grupy tych owoców, zaliczamy między innymi:
- banany,
- mango,
- melony,
- kiwi,
- cytryny,
- pomarańcze,
- grejpfruty,
- mandarynki.
Wynika to z tego, iż rosną one w całkowicie odmiennych warunkach klimatycznych, niż nasze rodzime owoce, więc mają inny skład chemiczny oraz enzymatyczny. Tam, gdzie występują, jest gorąco, dlatego działają na organizm schładzająco. W związku z tym owoce te zawierają duże ilości potasu, który ma wpływ na procesy termoregulacyjne naszego organizmu i doprowadza do wychładzania go.
Wobec tego nadmierne spożywanie tych produktów powoduje otwieranie się porów skóry i utratę ciepła z organizmu. Możemy więc je jeść, ale w ograniczonych ilościach, zwłaszcza gdy mamy skłonność do marznięcia zimą.
Oprócz tego zimą należy unikać owoców jagodowych, takich jak truskawki i maliny. Wynika to z tego, iż wiele zbiorów jest w tym okresie pryskanych chemikaliami lub pestycydami, które mają zabezpieczać owoce uprawiane np. w szklarniach.
Czytaj również: Tak wyczyścisz choćby najbardziej zabrudzone palniki. Zamiast szorować, włóż je do worka
Jakie są skutki jedzenia owoców, powodujących wychłodzenie ciała?
Jedzenie wspomnianych owoców wychładzających organizm, może mieć duży wpływ na nasze zdrowie zimą. Spożywając je regularnie podczas tego okresu, osłabiamy nasz układ immunologiczny, tym samym zwiększając ryzyko przeziębienia.
Co więcej, wychłodzony organizm oznacza także dla nas mniejsze pokłady energii oraz wiążące się z tym zmęczenie czy senność. Wychłodzenie może również wpływać na spadek nastroju i gorsze samopoczucie oraz wywoływać dolegliwości trawienne.
Co jeść zamiast tych owoców? Skorzystaj z tych zamienników
Wiele osób nie wyobraża sobie jednak niejedzenia owoców. Na szczęście wymienione wyżej produkty możemy z łatwością zastąpić. Owoce rosnące w innej strefie klimatycznej warto zamienić na polskie jabłka oraz gruszki.
Natomiast owoce jagodowe, możemy zastąpić także produktami mrożonymi lub suszonymi i liofilizowanymi. Dzięki temu wciąż będziemy mogli jeść ulubione owoce, dostarczając organizmowi korzystnych składników.
Zobacz też:
Podłogi myję tylko w ten sposób. Nie ma mowy o smugach
Z tym produktem po kamieniu w czajniku nie będzie śladu. Wcale nie chodzi o ocet
Zapomnisz o lodzie na ściankach zamrażarki. Wetrzyj w nie ten produkt