Twardą wodą określa się wodę, która zawiera znaczne ilości stężenia soli wapnia oraz magnezu. Te dwa związki są odpowiedzialne za wytwarzanie osadu. Długotrwale działanie twardej wody powoduje nagromadzenie się nieczystości w instalacjach oraz sprzętach. Nieczystości te natomiast wpływają na zatykanie przewodów, odkładanie się na grzałkach i zaworach osadu, który znacznie skraca ich żywotność.
Co najważniejsze poza negatywnym wpływem twardej wody na armaturę i domowe sprzęty AGD, ma ona również bardzo negatywne działania na nasze zdrowie - może wpływać na powstawanie kamieni nerkowych.
Armatura odporna na kamień
Na chwilę obecną wielu producentów na rynku posiada w swojej ofercie baterie, które są specjalnie przeznaczone do twardej wody. zwykle modele te mają jedno lub kilka rozwiązań technicznych, które są w stanie wydłużyć ich trwałość. Do tego typu rozwiązań można zaliczyć na przykład odkręcany perlator czy aerator.Odkręcany perlator jest drobnym metalowym sitkiem, które zamontowane na końcu wylewki, które po odkręceniu można łatwo i gwałtownie oczyścić z kamienia oraz innych zanieczyszczeń.
Aerator natomiast jest to perlator, który dodatkowo ma zamontowane specjalnie wyprofilowane sitko, co dodatkowo chroni baterię przed osadzaniem kamienia. W zestawie zwykle jest kluczyk, który służy do wykręcania i czyszczenia.
Wybierając armaturę łazienkową, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materiał z jakiego są one wykonane. Wybór odpowiedniego materiału będzie miał istotny wpływ na późniejsze czyszczenie, pielęgnację i możliwość usuwania kamienia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modeli o gładkiej, chromowanej powierzchni. Tego typu materiał ułatwia spływanie kropel wody, nie pozostawiając ich na baterii, dzięki czemu opóźnia to gromadzenie się zabrudzeń na powierzchni.
http://mat2.materialicious.com/images/aerodynamically-inspired-bathroom-fittings-o.jpg
Wyposażenie baterii przed szkodliwym wpływem kamienia
Producenci stosują wiele rozmaitych rozwiązań w produktach wyposażenia łazienek, które mają na celu zapobieganie powstawaniu kamienia. Niektóre z tych rozwiązań stosowane są w wielu modelach baterii oraz słuchawek natryskowych, inne są unikatowe i dostępne tylko w konkretnych modelach. Baterie mogą być wyposażone w specjalne systemy antywapienne, które pozwalają łatwo oczyścić wąskie otwory ściereczką lub gąbką.
Innym rozwiązaniem są plastikowe bolce. Znajdują się one w otworach słuchawek natryskowych, które to wsuwając się w nie, wypychają tym samym krople wody wraz z osadem.
Nowoczesna armatura łazienkowa wyposażona jest również w trwałe głowice ceramiczne. Są one odporne na zmienne ciśnienie wody, a niektóre z nich wyposażone są w system zapobiegania powstawaniu kamienia. Często armatura jest wytwarzana z nowoczesnych materiałów o bardzo gładkiej powierzchni, dzięki czemu osad zdecydowanie trudniej się na nich osadza.
http://www.sahomeowner.co.za/mari/files/2013/02/Kludi-Logo-Neo-Bath-Mixer.jpeg
Regularna pielęgnacja armatury
Aby wygląd baterii łazienkowych przez długi czas był na wysokim poziomie funkcjonalności oraz estetyczności, niezbędna jest regularna ich pielęgnacja. Pozwala ona uniknąć nagromadzenia się osadu na powierzchni armatury. Systematyczne przecieranie zabrudzonej baterii oraz usuwanie kamienia pozwoli uniknąć konieczności intensywnego szorowania, które mogłoby się wiązać z uszkodzeniem zewnętrznej powłoki armatury. Co najważniejsze odpowiednia pielęgnacja pozwoli uchronić przed zatkaniem przewodów osadem, co może doprowadzić do rozszczelnienia baterii.
Kolejną istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego rodzaju środków czyszczących, które będziemy stosować do czyszczenia baterii łazienkowych. Detergenty powinny być dopasowane do rodzaju materiału, z którego są wykonane baterie, aby uniknąć uszkodzenia.
Poza środkami chemicznymi można również zastosować domowe sposoby, które równie dobrze sprawdzają się w usuwaniu osadów z armatury. Do takich sposobów można zaliczyć sok z cytryny, który pozostawiony na dłużej pozwala na odzyskanie jej dawnego blasku.
Do czyszczenia baterii łazienkowych najlepiej sprawdzi się delikatna, miękka szmatka. Użycie miękkiej ściereczki zapewni, iż nie uszkodzi ona armatury.
Walka z twardą wodą
Aby nie dopuścić do powstawania twardej wody w naszym gospodarstwie domowym, już podczas budowy domu powinniśmy zadziałać systemowo. Jednym z rozwiązań może być instalacja centralnej stacji do zmiękczania wody lub też zamontowanie odpowiednich filtrów na głównej rurze instalacyjnej. Natomiast w dom lub mieszkaniu, gdzie nie przewidujemy już generalnego remontu, możemy rozmieścić specjalne filtry, które posłużą zmiękczeniu wody. Filtry można zainstalować w bateriach łazienkowych czy pralkach.
Baterie łazienkowe powinny być zarówno ładne, pasujące do stylu i wystroju wnętrza jak również funkcjonalne, proste w użytkowaniu, a zarazem łatwe w pielęgnacji. Każda z tych cech będzie miała niebagatelny wpływ na zadowolenie z użytkowania. Urządzenia te wymagają szczególnej dbałości i pielęgnacji, aby mogły służyć przez długie lata.