Turystyka menopauzalna podbija Polskę. Kobiety wyjeżdżają w konkretnym celu. "Znika wstyd"

kobieta.gazeta.pl 1 godzina temu
Wyjazdy menopauzalne to nowy trend w turystyce wellness, ukierunkowanej na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Są skierowane do kobiet w okresie okołomenopauzalnym, czyli gdy zbliżają się do menopauzy, są w jej trakcie lub tuż po. Jak dokładniej wygląda taka podróż?
Menopauza to inaczej przekwitanie. Jest to etap w życiu kobiety między wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Objawia się trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation wynika, iż panie w okresie okołomenopauzalnym czują się samotne i niezrozumiane. Lęk pogłębia brak wiedzy, bo ten temat długo był uważany za wstydliwy oraz nieistotny. Teraz powoli zaczyna się to zmieniać.

REKLAMA







Zobacz wideo Menopauza? Nie musi boleć



Czym są wyjazdy menopauzalne? Pomagają odzyskać równowagę
Branża turystyczna i wellness postanowiła zaprojektować specjalne wyjazdy. Często są to kilkudniowe pobyty w ośrodkach spa, hotelach, centrach odnowy biologicznej albo po prostu na łonie natury. Mają na celu wsparcie fizyczne oraz emocjonalne kobiet, redukcję stresu (joga, medytacja, masaże), edukację na temat menopauzy (warsztaty z dietetykami, fizjoterapeutami, psychologami) i budowanie kobiecej wspólnoty (integracja, poczucie solidarności z innymi paniami przechodzącymi przez podobne zmiany). Zakładają również poprawę jakości snu, nastroju i libido, często poprzez naturalne terapie.
To część szerszego trendu, tzw. "menowellness", czyli podejścia do menopauzy nie jak do "końca kobiecości", tylko nowego etapu życia, który można przeżyć świadomie oraz zdrowo. Są też wyjazdy, które zaczynają się od szczegółowego przeglądu lekarskiego. To właśnie od wyników badań medycznych zależą dalsze czynności, np. stworzenie odpowiedniej diety oraz ustalenie konkretnych zabiegów. - Turystyka masowa wciąż dominuje, ale wiele osób szuka alternatywy: niszowych kierunków albo dopasowanych do siebie doświadczeń. Stąd biorą się wyjazdy na warsztaty gotowania czy tańca. W ten trend wpisują się wyjazdy menopauzalne - powiedziała portalowi wysokieobcasy.pl dr Ruxandra Ana, antropolożka z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu St Andrews.





Czym są wyjazdy menopauzalne?pexels.com/RDNE Stock project


Warsztaty dla kobiet w okresie menopauzy. Mają dwie wady
Ośrodki wypoczynkowe pomagają kobietom radzić sobie z menopauzą oraz jej objawami, takimi jak uderzenia gorąca, bezsenność i wahania nastroju. - Płacimy za możliwość rozmawiania o tym, czego się boimy. To dobrze, bo znika wstyd związany z tymi doświadczeniami - przyznała ekspertka. Ostrzega jednak przed drugą stroną medalu. Jej zdaniem sporo obiektów może reklamować się hasłami typu "Jak zatrzymać młodość?". Jest to szkodliwe. - Mężczyzna może wyglądać na swój wiek, kobieta nie powinna. Standard kobiecego piękna w kulturze wciąż określa dziewczyna. Wszystko nas namawia, żebyśmy zajęły się poprawianiem siebie. A jeżeli nie da się czegoś odmłodzić, to przynajmniej spróbujmy zatrzymać czas - wyjaśniła.



Zauważyła też, iż branża nierzadko chce wpisać panie w odgrywanie konkretnej roli. - Na Kubie popularne były warsztaty taneczne dla turystek. Nauka tańca miała być połączona z odkrywaniem własnej kobiecości, ale nawiązywała do wyidealizowanej wizji latynoskiej kobiety, która miała podobać się mężczyznom. Chodziło o samodoskonalenie, ale zgodne z pewnym stereotypem - dodała. W związku z tym ma dla kobiet jedną radę. Chociaż wyjazdy menopauzalne mają swoje zalety, warto pracować nad samopoczuciem również z pomocą bliskich. - jeżeli naprawdę szukamy rozwiązań czy wsparcia w okresie okołomenopauzalnym, to musimy znaleźć je w swoim otoczeniu. Podróż jako ucieczka od presji nie da nam tyle, ile codzienne małe gesty innych osób, które przypominają, iż upływ czasu to nie koniec życia - podsumowała.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.

Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału