Tu atrakcja goni atrakcję - skamieniałe miasto, spacer w chmurach, park zdrojowy. Zrobisz świetne zdjęcia

g.pl 5 dni temu
To niewielkie urokliwe miasteczko położone w Małopolsce, ok. 40 km na południe od Tarnowa. Okolica słynie z pięknych, pagórkowatych krajobrazów, fascynujących formacji skalnych i szerokich możliwości bezpośredniego obcowania z przyrodą.
Najbardziej znaną atrakcją Ciężkowic jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, gdzie można podziwiać spektakularnie wyrzeźbione skały z piaskowca. Jedną z najczęściej fotografowanych jest skała "Czarownica", która swoim kształtem przypomina profil czarownicy i tej analogii zawdzięcza swoją nazwę. Jakie inne cuda natury można jeszcze zobaczyć na miejscu?


REKLAMA


Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym


Ciężkowice - Skamieniałe Miasto przyciąga turystów. Zrobisz tam świetne zdjęcia
Choć z hasłem "skalne miasto" kojarzą się głównie Czechy, to nie trzeba jechać za granicę, aby na własne oczy zobaczyć fascynujące formacje skalne. Wystarczy odwiedzić Ciężkowice. Skamieniałe Miasto - tamtejszy rezerwat - to miejsce, gdzie można poczuć się, jak w baśniowej krainie.


Skały piaskowe przybierające bardzo zróżnicowane formy, a ich powstanie jest wynikiem działań geologicznych i erozyjnych na przestrzeni milionów lat. Dziś miejsce to przyciąga turystów z całej Polski, ale dawniej przez okolicznych mieszkańców postrzegane było raczej jako nawiedzone i obarczone złą energią. Według legendy znajdowała się tam kiedyś osada, której mieszkańcy prowadzili bardzo hulaszczy tryb życia, za co zostali zamienieni w skały. Oprócz wspomnianej wyżej "Czarownicy", na szczególną uwagę zasługują także m.in. "Pianino", "Piekiełko" czy "Piramidy".


Ciężkowice - atrakcje turystyczne. interesujące zabytki i w mieście i okolicy
Co prawda w okresie wakacyjnym miasto odwiedzane jest przez liczne grono turystów, jednak wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jak interesujące są Ciężkowice. Atrakcje, jakich można tam doświadczyć, mają zróżnicowany charakter. Oprócz fascynujących cudów natury, można tam znaleźć także interesujące zabytki, jak chociażby ratusz z przełomu XVIII i XIX w.


Ratusz, CiężkowiceAutorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82004450


W miasteczku można podziwiać ponadto autentyczny średniowieczny układ miejski. W zlokalizowanej nieopodal miejscowości Kąśna Dolna znajduje się zabytkowy dwór z pierwszej połowy XIX w., który w latach 1897-1903 był własnością Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów. W leżącej na południe od Ciężkowic Bobowej można podziwiać z kolei zabytkową synagogę z 1889 r. oraz cmentarz żydowski.
Ciężkowice - Park Zdrojowy. Tam zażyjesz kąpieli leczniczych
Ta doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi pojawiła się stosunkowo niedawno na mapie Ciężkowic. Park Zdrojowy - bo o nim mowa - spełnia funkcję łazienek mineralnych i jest miejscem, gdzie można się zrelaksować i odprężyć.


Park ZdrojowyAutorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=151417356


Obiekt słynie ze stosowania leczniczej metody dr. Kneippa. Na miejscu znajduje się m.in. tężnia solankowa (wykorzystywana głównie w leczeniu i profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych), siłownia terenowa i plac zabaw dla najmłodszych.


Ciężkowice - spacer w chmurach. Poznaj okolicę z innej perspektywy
Kolejna atrakcja, z której wśród turystów słyną Ciężkowice to spacer w chmurach, a dokładniej - ścieżka edukacyjna w koronach drzew.


Spacer w koronach drzewAutorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=151385056


Jej długość przekracza 1000 m, a początek znajduje się w budynku przy ul. Zakole 12. W najwyższym punkcie ścieżka znajduje się na wysokości 22 m. Z takiej perspektywy można podziwiać spektakularny widok na korony drzew, które są niemal na wyciągnięcie ręki. Po drodze znajdują się przystanki edukacyjne, z których można zaczerpnąć garść informacji m.in. na temat różnych gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących tamtejsze lasy. Bilet wstępu kosztuje 40 zł (normalny) lub 35 zł (ulgowy), natomiast dzieci do 4. roku życia wchodzą na obiekt bezpłatnie.
Zobacz też: W tym włoskim mieście zjesz gulasz z koniny i zobaczysz amfiteatr starszy niż Koloseum
Idź do oryginalnego materiału