Trzecia Parada Dyngusa w Nowym Jorku

bialyorzel24.com 9 miesięcy temu

W poniedziałek wielkanocny, 1 kwietnia, 3. Parada Dyngusa przeszła ulicami Greenpointu. Było wiele atrakcji dla dzieci, polewanie wodą, pyszne jedzenie, śpiew i świetna zabawa. Choć największa parada z okazji tego święta odbywa się w Buffalo w stanie Nowy Jork, to w 2022 roku po raz pierwszy w historii miasta Nowy Jork odbyła się też parada na Greenpoincie. Od tamtej pory tradycja jest kontynuowana, a z roku na rok w wydarzeniu bierze udział coraz liczniejsze grono Polonii.

Gośćmi honorowymi w tym roku byli prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak oraz dziennikarka Elżbieta Popławska. Organizatorami tegorocznej Parady byli: ks. proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie ks. Grzegorz Markulak, prezes Theatre and Opera Society „THEOS” Katarzyna Drucker, Małgorzata Michoń, ks. Sławomir Szucki, dyrektor Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej Danuta Bronchard i Tadeusz Nowak. Przygotowanie muzyczne parady leżało w gestii Katarzyny Drucker i Davida Alana Jaymesa, a za sprawy PR-owe odpowiadał ks. Markulak i Kasia Drucker.

Parada ruszyła po uroczystym przecięciu czerwonej wstęgi przez organizatorów oraz gości honorowych. Organizacje z banerami prowadziły całość, a za nimi podążał barwny tłum i platforma z dziećmi z baziami w rękach. Po drodze dołączali się do barwnego korowodu przypadkowi przechodnie i mieszkańcy. Wszyscy paradowali ulicami podążając do parku McGolrick, który znajduje się na Greenpoincie, gdzie czekały na uczestników przysmaki polskiej kuchni.

Zaraz po wejściu do parku przywitał paradę wóz strażacki Engine 229 i zaczęła się zabawa polewania wodą, czyli tradycji Śmigusa-Dyngusa stało się zadość. Po tak świetnej zabawie wszyscy mogli napić się gorącej herbaty i kawy oraz zjeść ciepły posiłek.

Organizacja parady możliwa była dzięki licznym sponsorom, wśród których byli: PSFCU, Kiszka, Meat Market, Syrena, Cafe Riviera, Karczma, St. Stanislaus Kostka Church, Theatre and Opera Society, Artur Dybanowski z Arthur Funeral Home, Polish Slavic Center i Pulaski Association.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

Idź do oryginalnego materiału