Trwała ondulacja – poznaj jej zalety, wady i przeciwskazania

trena.pl 1 rok temu

Zabieg trwałej ondulacji kojarzył się niegdyś nie tylko z lokami utrzymującymi się przez długi czas, ale bardzo często także ze zniszczonymi i puszącymi się pasmami. Po panującym wiele lat okresie niesławy ten sposób stylizacji zaczął jednak zyskiwać na popularności. Powodem są nie tylko duże umiejętności i kompetencje fryzjerów podnoszone przez liczne kursy i szkolenia, ale także stosowane na szeroką skalę nowoczesne preparaty pełne innowacyjnych składników, które są zdecydowanie delikatniejsze dla pukli niż te wykorzystywane niegdyś. Trwała ondulacja ma wiele zalet, ale tak jak każdy zabieg ingerujący w strukturę włosów, posiada także wady. Poniżej opisujemy, jakie są za i przeciw tej metody stylizacji włosów, a także przedstawiamy przeciwskazania.

Trwała ondulacja kiedyś i dziś

Pierwszą trwałą ondulację wykonano już w 1934 r., a metoda ta cieszyła się ogromną popularnością szczególnie w latach 80. Efekty uzyskiwane niegdyś i dziś różniły się jednak znacznie od siebie.

Kiedy wprowadzono tę metodę do salonów fryzjerskich preparaty do trwałej ondulacji znacząco osłabiały strukturę włosów, powodując ich łamliwość, a także niszczenie. Z czasem pasma po takim zabiegu zaczynały się puszyć i nie zawsze wyglądały estetycznie. Co więcej – w przeszłości fryzjerzy używali jednego preparatu do każdego rodzaju włosów przez co delikatniejsze pasma były zdecydowanie bardziej narażone na ich osłabienie.

Wraz z upływem lat i rozwojem technologii wykorzystywane przez fryzjerów kosmetyki stawały nie tylko skuteczniejsze, ale także delikatniejsze dla pukli. Ich zastosowanie nie oznaczało już puszących się loków, a doskonale zdefiniowany, pełen blasku i zdrowo wyglądający skręt. Dziś z tego zabiegu korzystają zarówno osoby dojrzałe, jak i te młode.

Na czym polega trwała ondulacja?

Zabieg trwałej ondulacji zmienia strukturę włosów za sprawą działania tioglikolowego kwasu amoniowego, który przerywa wiązania dwusiarczkowe odpowiedzialne za łączenie protein w puklach. Dzięki temu pasma stają się plastyczne i podatne na stylizację. Po spryskaniu włosów płynem, trzyma się go na włosach ok. 25 minut. Czas ten zależy jednak od rodzaju produktu, a także struktury włosów, a fryzjer dopasowuje go do indywidualnych potrzeb. Po wykonanym zabiegu na pukle nanosi się kosmetyki ochronne i regeneracyjne.

Rodzaje trwałej ondulacji

Wyróżnia się cztery główne sposoby tworzenia loków na stałe. Typy trwałej ondulacji różnią się między sobą mocą, przeznaczeniem do określonego rodzaju pukli, a także wykorzystywanymi podczas zabiegu preparatami. Zabieg ten dzielimy na:

Ondulację ziołową – która jest doskonałym rozwiązaniem dla osób stawiających na naturalne produkty. Tego typu stylizacja opiera się na wykorzystaniu preparatów pełnych roślinnych ekstraktów, które zapewniają pożądane efekty i przy okazji pielęgnują włosy.

Kwaśną ondulację – jest to zabieg przeznaczony do cienkich i delikatnych pukli, a także tych po koloryzacji. Jest zdecydowanie delikatniejsza w porównaniu do ondulacji zasadowej. Gwarantuje rezultaty utrzymujące się na włosach przez ok. 3 miesiące.

Ondulację zasadową – przeznaczoną do włosów grubych, silnych i mocnych. Jest zabiegiem o zdecydowanie silniejszym w działaniu od ondulacji kwaśnej. Tutaj efekty utrzymują się także znacznie dłużej, bo choćby 12 miesięcy.

Dwufazową ondulację – to zabieg, który ma nadać idealny skręt odrostom, a także poprawić wygląd loków na całej długości włosów. Podczas wykonywania tego rodzaju trwałej stylizacji pukli, sięga się po dwa rodzaje płynów o różnej sile. Ten mocniejszy stosuje się na odrostach, a słabszy na reszcie włosów.

O wyborze idealnego sposobu do określonego rodzaju pasm każdorazowo decyduje doświadczony fryzjer, który najlepiej dopasuje preparat do rodzaju pukli, a także oczekiwanego efektu.

Trwała ondulacja jakie są zalety i wady zabiegu? Fot. Shutterstock

Jakimi produktami wykonuje się trwałą ondulację?

Aby wykonać zabieg trwałej ondulacji warto sięgać po najwyższej jakości profesjonalne kosmetyki do pukli, które zapewnią osiągnięcie pożądanego efektu i piękne loki przez długi czas. W hurtowni fryzjerskiej Trena.pl można nabyć tego typu produkty zarówno pojedynczo, jak i w zestawach. Jednym z nich jest Goldwell Evolution 1 Set (do ondulacji typu 1, dostępny tutaj), który rewelacyjnie sprawdza się na naturalnych puklach. Produkty w nim zawarte pomagają tworzyć wymarzone loki, a także działają na strukturę włosów odbudowująco. Pozwalają zachować puklom sprężystość, elastyczność i blask bez powodowania uszkodzeń. Zestaw do ondulacji typu 2 tej marki znajdziesz tutaj.

W kosmetykach tej firmy do tworzenia trwałych loków został zawarty system Self-Balancing pozwalający na definiowanie skrętu bez niszczenia struktury włosów. W skład zestawów wchodzą: fluid ochronny zabezpieczający kosmyki, utrwalacz, a także płyn do trwałej ondulacji.

Innym wartym uwagi zestawem środków do wykonania tego typu zabiegu jest Lisap Keep Control, w skład którego wchodzą lotion i neutralizator, dostępny tutaj. Produkty te mają bardzo lekką formułę i naturalny skład zawierający m.in. olej z róży pustyni, czarnuszki, baobabu, a także keratynę. Kosmetyki pozwalają zbudować na włosach sprężystą i pełną blasku burzę loków o naturalnym wyglądzie.

Pełną ofertę produktów do ondulacji hurtowni fryzjerskiej Trena.pl znajdziesz tutaj.

Zalety trwałej ondulacji

Trwała ondulacja to doskonały zabieg dla osób, które nie mają gęstych włosów. Optycznie zwiększa ona bowiem objętość pukli tworząc na głowie kuszące loki. Kolejną zaletą tego rodzaju stylizacji jest wygoda – nie trzeba codziennie układać pasm – fryzura jest bowiem gotowa o każdej porze. Dzięki trwałej ondulacji możemy zapewnić sobie oszałamiający look na długi czas (nawet kilka miesięcy) i nie martwić się o wygląd włosów.

Zabieg ten eliminuje także konieczność układania codziennie pożądanej fryzury. Wskazane jest jedynie ujarzmianie pasm i definiowanie skrętu – najlepiej najwyższej jakości kosmetykami. Wykonanie trwałej ondulacji pozwala także na rezygnację z lokówki i narażania przez to pasm na działanie wysokich temperatur.

Zabieg ten można wykonać zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w domowym zaciszu. Warto jednak oddać swoje włosy w ręce eksperta, aby mieć pewność osiągnięcia upragnionych rezultatów bez zniszczonych pasm. jeżeli udamy się do fryzjera to trwała ondulacja powinna być zabiegiem bezpiecznym dla pukli, gwarantującym im miękkość, elastyczność, blask, a także zdrowy wygląd. Ten sposób stylizacji włosów wykonany poprawnie nie powinien negatywnie wpłynąć na kondycję pasm.

Trwała ondulacja – jakie ma wady?

Zabieg trwałej ondulacji niestety trzeba dość często powtarzać. Wszystko to za sprawą odrostów, które jeżeli włosy są naturalnie proste, to w połączeniu z lokami nie wyglądają zbyt estetycznie. Taka fryzura od razu rzuca się w oczy.

Co także należy brać pod uwagę – trwała ondulacja wykonana nieumiejętnie może bardzo zniszczyć włosy i narazić je na łamliwość, puszenie, rozdwajanie końcówek oraz nieatrakcyjny wygląd. Innym niepożądanym efektem jest znaczne przesuszenie kosmyków po źle przeprowadzonym zabiegu.

Długość utrzymywania się rezultatu trwałej ondulacji może być różna w zależności od rodzaju pukli, ich grubości i kondycji, czasu trzymania na pasmach preparatów, a także wykorzystanych kosmetyków. Dlatego zabieg wykonany na bardzo grubych pasmach może nie utrzymywać się przez zadowalający nas okres.

Trwała ondulacja nie jest stylizacją dla wszystkich. Ma ona bowiem wiele przeciwskazań, o których przeczytasz poniżej.

Przeciwskazania do wykonywania trwałej ondulacji

Produkty do trwałej ondulacji są zwykle bardzo silnymi środkami, dlatego nie powinno się ich stosować, gdy klientka jest w ciąży lub karmi piersią, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się w brzuchu mamy dziecku lub noworodkowi.

Kolejnym przeciwskazaniem jest stosowanie na włosach henny. Pukle, które są nią pokryte w połączeniu z płynem do trwałej ondulacji mogą się pokruszyć, a ich struktura ulec poważnym uszkodzeniom. Nie należy wykonywać także tego zabiegu na świeżo pofarbowanych włosach, ponieważ może to bardzo negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Nie powinno się przeprowadzać tego typu zabiegu stylizacyjnego także na bardzo zniszczonych i osłabionych puklach.

Trwała ondulacja – na co należy zwrócić uwagę?

Dla uzyskania pożądanego, satysfakcjonującego i długotrwałego rezultatu ważne są nie tylko wykorzystane kosmetyki, ale także wprawna ręka fryzjera. Dlatego eksperci powinni nieustannie podnosić swoje kwalifikacje biorąc udział w nowoczesnych szkoleniach, a klienci decydujący się na trwałą ondulację – z rozwagą poszukać fryzjera, który wykona na ich włosach zabieg. Warto sprawdzić opinie na temat pracy eksperta w internecie.

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Kiedy już mamy wykonaną na włosach burzę loków należy pielęgnować je specjalnymi, przeznaczonymi do tego kosmetykami. Wśród nich są szampony do włosów kręconych (ich ofertę znajdziesz tutaj), maski (tutaj) i odżywki (tutaj).

Pielęgnacja pasm po zabiegu trwałej ondulacji opiera się przede wszystkim na ujarzmianiu pukli, definiowaniu skrętu i nadawaniu włosom blasku.

Decydując się na tego typu stylizację warto rozważyć jej wszystkie wady i zalety, a także poznać przeciwskazania oraz wybrać najlepszego eksperta, aby świadomie podjąć decyzję o stylizacji pukli i cieszyć się oczekiwanym i pożądanym efektem przez długi czas.

Idź do oryginalnego materiału