Trójstyk granic w Orchówku: Polska – Ukraina – Białoruś

mynaszlaku.pl 7 miesięcy temu

Trójstyk granic w Orchówku był kolejnym, który zapisaliśmy na swojej liście do zobaczenia. Po tej wizycie, do zdobycia pozostały nam jeszcze tylko dwa. Pierwszy to: Polska – Litwa – Białoruś, a drugi to Polska – Niemcy – Czechy. Pozostałe już odwiedziliśmy.

Tutaj na tym trójstyku przebiega granicy Unii Europejskiej oraz NATO. Jest bezpiecznie, ponieważ naszych granic strzeże Straż Graniczna. Niedawno w styczniu byliśmy w Zosinie, gdzie znajduje się najdalej na wschód wysunięty kraniec Polski.

Tutaj w Orchówku niedaleko Włodawy, trójstyk granic przystosowany jest do ruchu turystycznego, dlatego nikogo nie dziwi widok turystów.

Trójstyk granic – gdzie dokładnie się znajduje?

Trójstyk granic znajduje się 10 minut od Włodawy. jeżeli wyznaczysz sobie w nawigacji zaznaczony trójstyk, to poprowadzi Cię przez Ukrainę. Na trójstyk dojedziesz obok kopalni piasku. Wyznacz sobie poniższe współrzędne i gdy tam dojedziesz, to musisz jechać ubitą drogą. Po lewej stronie będzie kopalnia piasku, a Ty jedź dalej.

  • Współrzędne: 51.5181, 23.5921.

Pomału można tam dojechać, ale jeżeli masz niski samochód, jest błoto, lub nie czujesz się dobrze w jeździe po ubitej drodze, to można zostawić samochód za kopalnią i pokonać trasę pieszo. Wejście jest bezpłatne. Nie wybieraj się tam nocą, tylko gdy jest już jasno.

Trójstyk na wschodniej granicy niedaleko Włodawy – o czym należy wiedzieć i pamiętać?

Ważne jest, aby przed dotarciem na trójstyk granic, zgłosić to w placówce straży granicznej we Włodawie. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie. My byliśmy tam rano i mieliśmy nocleg we Włodawie, dlatego pojechaliśmy osobiście.

Gdy będziesz już na parkingu przy trójstyku, to spodziewaj się rutynowej kontroli. To granica, więc pamiętaj, żeby mieć przy sobie dowód osobisty. Granica z Białorusią i Ukrainą znajduje się na rzece Bug. Po polskiej stronie jest infrastruktura turystyczna, po ukraińskiej zasieki, a po białoruskiej krzaki. U nas mamy drewniane wiaty, mapy czy tablice informacyjne.

Na koniec polecamy nasz przewodnik po województwie lubelskim – 70 miejsc, które warto zobaczyć. Poniżej na filmie możesz obejrzeć to miejsce dokładniej.

Idź do oryginalnego materiału