Trener mówi, iż "możesz biegać godzinami i nie spalać tłuszczu". Wszystko przez jeden błąd

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / Ground Picture


Odchudzanie nie zawsze idzie gładko. Podstawą jest zmniejszenie spożywanych kalorii, oraz aktywność fizyczna. Niektórzy tę drugą kwestię biorą mocno do siebie i na siłowni albo na rowerze wyciskają z siebie siódme poty. Pomimo regularnego wysiłku, nie zawsze widać efekty. Jak to możliwe?
Intensywne ćwiczenia i redukcja kalorii powinny być receptą na sukces, jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście, tylko wtedy gdy pochodzimy do tego sumiennie. Mimo to wiele osób zderza się ze ścianą. Waga stoi w miejscu i ani drgnie. Olga Lewandowska i Dawid Wika wyjaśnili, iż to jak najbardziej możliwy scenariusz. Zdradzili także, co możemy zrobić, żeby schudnąć skutecznie.


REKLAMA


Zobacz wideo Coraz więcej osób stosuje popularny lek na cukrzycę, by schudnąć. Nasz ekspert: Szukają drogi na skróty, a jej nie ma


Nie możesz schudnąć pomimo ćwiczeń? Może trochę... odpuść


Czy wiesz, iż możesz biegać godzinami i nie spalać tłuszczu?


- zaczęli specjaliści w jednym z opublikowanych przez siebie nagrań na Instagramie. - Wszystko przez złe tętno. Odpowiednie tętno robi ogromną różnicę. Gdy trenujesz, twoje ciało wybiera, co głównie spala: tłuszcz czy węglowodany. A to zależy od tego, jakie masz tętno. W strefie tlenowej, gdy znajdujesz się w parametrach tętna między 120 a 140, spalasz głównie tkankę tłuszczową (o ile znajdujesz się w deficycie kalorycznym). Jest to idealna opcja na odchudzanie. Ale gdy tętno masz wyższe, np. 170, wchodzisz w strefę beztlenową. To za mało tlenu jak na tak wysoki wysiłek. Wtedy twoje ciało spala głównie węglowodany: te z krwi, z glikogenu te uzyskiwane ze spalania własnych mięśni. Tłuszcz też, ale w dużo mniejszej ilości.


Czasem powolny bieg, szybki spacer czy jazda na rowerze będą lepsze na spalanie tkanki tłuszczowej, niż szybkie bieganie na tętnie 170, gdzie spalasz głównie mięśnie, na które tak długo pracowałaś


- podpowiedzieli eksperci.


W opisie nagrania dowiadujemy się szczegółów. Między innymi, iż aby schudnąć, najlepiej utrzymywać umiarkowane tętno, a trening powinien trwać "odpowiednio długo, a nie np. 15 minut". Trener i dietetyczka zwrócili także uwagę na to, iż powyższe wskazówki dotyczą treningu cardio, który jest najczęstszym wyborem, gdy chcemy schudnąć. Przypomnieli też, iż powinniśmy być w deficycie kalorycznym. Poza zrzucaniem kilogramów, taki rodzaj aktywności ma też korzyści zdrowotne, "np. zwiększa wydolność sercowo-naczyniową".


Porady Lewandowskiej i Wiki trafiły do wielu internautów. Okazuje się, iż nie każdy wiedział o tym, jak dużą rolę odgrywa tętno w odchudzaniu. "Dziękuję, iż poruszyliście ten temat. Całą wieczność biegałam za szybko. Zero przyjemności z biegania tylko na zadyszce 5-10 km. Potrafiłam tak w kółko, aż w końcu ktoś powiedział, iż biegam za gwałtownie i muszę zejść do ok. 145. Jest ciężko, bo żeby to osiągnąć, muszę naprawdę powoli biegać" - napisała jedna z użytkowniczek.


"Bardzo przydatny film. Wiedziałam o tym wcześniej, ale dopiero teraz do mnie to przemówiło. Na rowerze mam tętno 140-180 w zależności od segmentu ćwiczeń, ale widzę, iż co drugi dzień mogę spokojnie pedałować do 140 i osiągnę pewnie ten sam wynik w odchudzaniu" - stwierdziła kolejna osoba.


Trener mówi, iż 'możesz biegać godzinami i nie spalać tłuszczu'. Wszystko przez jeden błąd fot. shutterstock / Lee Charlie


Jak schudnąć skutecznie? Dietetyk o tym, co odpowiada za "80-90 proc. sukcesu"
Warto pamiętać o tym, by za odchudzanie zabierać się przede wszystkim z głową. Katowanie się treningami i bardzo restrykcyjnymi dietami może nieraz przynieść więcej szkody, niż pożytku. jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto udać się do specjalistów, którzy indywidualnej dobiorą nam plan do naszych potrzeb i możliwości.
Podstawą jest jednak odpowiednia dieta, o czym mówił cyklu "Ja wysiadam" dietetyk Michał Wrzosek: - Ludzie wciąż szukają magicznego sposobu, pigułki albo jednej zasady, która sprawi, iż będą zdrowsi. Nie ma czegoś takiego. [...] Chodzi o powtarzanie nudnych i teoretycznie oczywistych rzeczy, jak regularne jedzenie warzyw, picie wody, a nie słodkich napojów, pełnoziarniste produkty zbożowe, a nie te z białej mąki rafinowanej, zdrowe tłuszcze, kontrolowanie porcji.


To jest wszystko, czego potrzebujemy. Jeść odpowiednie jedzenie w odpowiedniej ilości to jest 80-90 proc. sukcesu


- podsumował. A jak wy podchodzicie o kwestii ćwiczeń? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału