Trasa Górnicza w Kopalni Soli w Wieliczce – czas na podziemną przygodę!

tysiacstronswiata.pl 1 rok temu

Nasze zainteresowanie w zwiedzaniu podziemi jest dość mocno zaakcentowane na tym blogu. Wciąż, jeżeli tylko nadarza się taka okazja, chętnie zgłębiamy tajniki ludzkich podbojów pod poziomem morza. Teraz, po przeszło półtora roku odwiedziliśmy ponownie Kopalnię Soli w Wieliczce. Tym razem jednak nie wybraliśmy się na typowe zwiedzanie na Trasie Turystycznej ale zamieniliśmy się w śleprów, a naszym łupem padła niedawno reaktywowana Trasa Górnicza!

Trasa Górnicza – zwiedzanie

Naszą podziemną przygodę rozpoczynamy w Szybie Regis. Usytuowany w centrum Wieliczki, a więc wejście znajduje się w innym miejscu niż główna część kopalni. Regis jest najstarszym wciąż istniejącym szybem Kopalni w Wieliczce, a jego historia sięga aż XIV wieku! Przed zwiedzaniem otrzymujemy specjalne stroje, hełmy górnicze i niezbędny sprzęt. Po instruktażu bezpieczeństwa zjeżdżamy do podziemi. Choć podróż w dół trwa krótko, mamy wrażenie nie tyle, iż czas się zatrzymał, co cofnął i to o kilka wieków.

Trasa Górnicza to prawie dwa kilometry podziemnych chodników i komór, które nieraz zdumiewają swym ogromem. Zwiedzanie odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszy, najstarszy, położony kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi. Drugi, to już ponad 100 metrów w głąb. Powiemy Wam szczerze, iż sam fakt przebywania w środku górotworu robi na człowieku ogromne wrażenie. Przeżycie staje się emocjonujące, gdy gasną wszystkie światła i wokół panuje cisza, przerywana jedynie krokami idących uczestników wyprawy. Tak, zwiedzanie odbywa się przy wyłączonych światłach. Jedynym źródłem oświetlenia, poza lampami w kilku komorach, jest latarka górnicza.

Dodatkowe atrakcje na trasie

Podczas zwiedzania poznajemy historię kopalni i samego szybu. Dowiadujemy się jakie zagrożenia czyhają na górnika i jakie metody stosowano i stosuje się by uniknąć tragedii. Odkrywamy także różne metody wydobycia soli i to jak te techniki zmieniały się prze wieki. To jednak nie wszystko. Trasa górnicza jest wyjątkowa nie tylko pod względem miejsca i sposobu jej przemierzania. To dodatkowe aktywności, które czekają na adeptów górnictwa, uatrakcyjniają całe przeżycie.

W trakcie całej wyprawy mieliśmy okazję wcielić się w górniczych cieśli, ładowaczy, kruszaków, wozaków czy strzałowych. Szczerze mówiąc, nie mieliśmy pojęcia, iż pod ziemią wykonuje się tak wiele zawodów, a każdy siłą rzeczy musi specjalizować się w czymś innym.

Trasa Górnicza – nasze wrażenia

Dla nas Trasa Górnicza była idealną formą zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Odwiedziliśmy kolejną część miejsca, które miało ogromne znaczenie dla rozwoju naszego kraju i poznaliśmy lepiej jego historię. Odkryliśmy kolejne tajniki podziemnych profesji, a to wszystko w atmosferze przygody z dreszczykiem emocji w tle.

Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu rola cieśli górniczego, choć muszę przyznać, iż technika pracy „moja-twoja” początkowo nie chciała z nami współpracować. Na Paulinie z kolei najbardziej w pamięć zapadła prawdziwa górnicza minuta ciszy. Przewodnik zaproponował, abyśmy w jednej z komór zgasili wszystkie latarki i usiedli w ciszy. W tym momencie, wyobraźnia zaczęła działać na wysokich obrotach. W końcu znajdowaliśmy się tak wiele metrów pod ziemią. Tak krótka, choć niesamowicie dłużąca się, chwila uzmysłowiła nam jak ciężka nie tylko fizycznie, ale także psychicznie była praca górnika.

Informacje praktyczne

Trasa Górnicza jest dostępna dla zwiedzających w godzinach od 10.00 do 17.00. Zwiedzanie odbywa się o określonych godzinach, w języku polskim i w języku angielskim. Zwiedzanie polskojęzyczne przypada w tej chwili na godzinę 10.00, 13.00 i 16.00. Bilety możecie zakupić wcześniej na stronie kopalni.

Trasa jest dostępna także dla dzieci powyżej 10 roku życia. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze oraz wygodnym i pełnym obuwiu. Całe zwiedzanie zajmie około trzy godziny. W niektórych miejscach jest nisko, ale nie ma potrzeby czołgania się. Do pokonania jest trochę schodów, ale większość prowadzi w dół, także nie martwcie się, na pewno to nie będzie nic ponad Wasze siły.

Po szczegółowe informacje o wielickiej Trasie Górniczej odsyłamy Was na stronę Kopalni i już teraz życzymy Wam udanej przygody!

Wpis powstał we współpracy płatnej z Kopalnią Soli „Wieliczka”. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i zorganizowanie zwiedzania! Podziękowania również dla naszego przewodnika, który rewelacyjnie oddał klimat górniczych podziemi.

Idź do oryginalnego materiału