E-maile i sms-y, choćby choćby najpiękniejsze, nie zastąpią wielkanocnej kartki świątecznej. Okazuje się, iż Polacy przez cały czas kartki na święta wysyłają, mimo iż naszym życie zawładnęła poczta elektroniczna.
Tydzień po Środzie Popielcowej Bronisława kupuje pocztówki w placówce poczty obok swojego domu. Kiedyś wymyślała własne życzenia, ale teraz pomaga sobie, wyszukując tekst w internecie. Mimo iż może wysłać swojej szwagierce SMS-a, to przez 20 lat wysyła wielkanocną pocztówkę, dlaczego więc miałaby przestać?
Im bliżej świąt na półce w kuchni pojawiają się kartki z wizerunkiem Jezusa, głównie już po Zmartwychwstaniu. Jedna jest od jej bratanka Jarka. Wyjechał do Szkocji, już lata temu, ale zawsze pamięta, aby przysłać ulubionej cioci świąteczną kartkę.
Podobnie jest u sąsiadki Bronisławy – Lucyny. Jej brat wyjechał na drugi koniec Polski, więc nie spędzał świąt z rodziną. Namiastką kontaktu była więc pocztówka. Kiedy brat zmarł, tradycja się nie zatrzymała. Podtrzymuje ją syn brata, który co roku pamięta, aby w skrzynce na listy znalazła się kartka. Co ciekawe, kilka dni przed świętami zawsze dzwoni i pyta: Kartka dotarła? I ona zawsze dociera. Raz tylko przyszła po świętach, ale najważniejsze przecież, iż w ogóle przyszła…
Jeszcze wysyłamy
Jak informuje Biuro Poczty Polskiej w latach 2022-2023 nastąpił spadek wysyłanych kartek wielkanocnych o ok. 12 procent. – Jest to efektem e-substytucji usług listowych – wypierania tradycyjnych kartek czy listów przez sms, e-mail, portale społecznościowe – informują przedstawiciele Poczty Polskiej.
Jak się okazuje, Polacy wysyłają mniej kartek nie tylko na Wielkanoc, ale także i na Boże Narodzenie. Mniej jest także pocztówek z wakacji. Spadek ilości kartek ogółem w roku 2023 vs 2022 wyniósł ok. 8 procent.
Mimo zmniejszenia popularności kartek Poczta Polska przez cały czas sprzedaje i wydaje kartki i kultywuje piękną tradycję ich wysyłania. –W dobie komunikacji elektronicznej kartki pocztowe nabierają wyjątkowego znaczenia. Ich trwałość jest o wiele dłuższa od życia SMS-a, wiadomości na mediach społecznościowych, maila czy cyfrowego zdjęcia. Wybierając taką formę życzeń, nadawca poświęca więcej czasu i uwagi dla osoby, do której planuje wysłać kartkę. W tym szczególnym przedświątecznym czasie warto pomyśleć o tych, dla których kartka z życzeniami stanowi znak bliskości z rodziną – argumentują przedstawiciele poczty.
Kinga Dereniowska