To właśnie nim inspirowali się twórcy słynnej bajki dla dzieci. kilka osób wie, iż istnieje naprawdę

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: fot. canva/yasonya


Perełka architektoniczna ukryta w południowej Bawarii to jeden z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych budynków w Niemczech. kilka osób wie, iż to właśnie on był inspiracją do słynnej bajki.
prawdopodobnie każdy z nas choć raz oglądał "Śpiącą królewnę". Znacznie mniej osób wie jednak, iż ten bajkowy pałac, istnieje naprawdę, i to właśnie on stał się inspiracją do powstania tej słynnej bajki!


REKLAMA


Gdzie znajduje się słynny zamek?
Południowa Bawaria to wciąż nie do końca odkryty przez turystów kierunek. W jej zakątkach możemy jednak znaleźć prawdziwe architektoniczne perełki. Jedną z nich bez wątpienia jest zamek Neuschwanstein.


Położony w Niemczech, na skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat, niedaleko południowej Bawarii, zamek skrywa w swoich murach nie tylko romantyczne piękno, ale także przykrą historię.
Piękny zamek z tragiczną historią. Co skrywają mury zamku Neuschwanstein?
Zamek bez wątpienia wzbudzi uznanie w każdym odwiedzającym. Monumentalna budowla wygląda niczym z bajki, jednak jego historia jest znacznie smutniejsza. Zamek odzwierciedla bowiem ucieczkę króla Ludwika II w świat mitów i legend.


Zamek Neuschwanstein fot. canva/Vadmary


Celem króla było udostępnienie budowli na charakter mieszkalny. Władca chciał stworzyć tam świątynię przyjaźni oraz twórczości Ryszarda Wagnera. W tym celu poświęcił wiele zgromadzonych funduszy, które służyć miały na przebudowę zamku, gdyż pomimo ogromnych rozmiarów, nie było on dostosowany do pełnienia siedziby dworu.


Niestety, na skutek wprowadzania rozmaitych zmian oraz rosnących wymagań króla, termin zakończenia budowy był wielokrotnie przekładany i choćby sam władca nie doczekał ukończenia remontu pałacu. Władca zmarł w 1886 roku, gdy w gotowości były jedynie mury pałacu.
Po śmierci króla wprowadzono liczne ułatwienia w budowie oraz zrezygnowano z części projektów, a sam zamek już szczeć tygodni później został oddany w ręce turystów, którzy dzięki opłatom za wstęp pomogli w uregulowaniu sporej części zadłużenia króla.
Dziś zamek znajduje się na liście "Nowych siedmiu cudów świata" i chętnie odwiedzany jest przez przybyłych tam turystów, doceniających go za staranność budowy oraz nieodparty urok.
Idź do oryginalnego materiału