Region Warmii i Mazur uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Można tutaj doświadczyć wyjątkowych przeżyć blisko dzikiej przyrody, ujrzeć zjawiskowe krajobrazy, a także prawdziwe dzieła architektoniczne. Przekonuje się o tym coraz więcej turystów, którzy wybierają ten region na cel swoich podróży. Co ciekawe, coraz więcej osób przybywa tutaj również w celach uzdrowiskowych, gdyż Lidzbark Warmiński prężnie działa nad tym, aby świadczyć kompleksowe usługi uzdrowiskowe.
Lidzbark Warmiński niczym “polska Wenecja". Co o nim wiadomo?
Lidzbark Warmiński to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które jeszcze do XIX wieku było stolicą Warmii. Często określane jest jej perłą ze względu na wyjątkowość zabytków, a także na fakt, iż miasto to niegdyś było centrum wiary i kultury Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Większość osób kojarzy Lidzbark Warmiński głównie z Zamkiem Biskupów Warmińskich, który jest zabytkiem cennym artystycznie i historycznie nie tylko na skalę Polski, ale i świata. Na przestrzeni ostatnich lat można jednak zauważyć, iż miasto to stawia na ciągły rozwój, przez co znane jest również ze względu na inne aspekty, takie jak Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, a także inne imprezy kulturalne czy też sportowe.
Może cię zainteresować: Nazywane jest “śląskim Davos”. Niegdyś przybywali tutaj kuracjusze z całego świata
Lidzbark Warmiński nowym uzdrowiskiem na mapie Warmii i Mazur?
Od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o Lidzbarku Warmińskim w kontekście uzdrowiska, gdyż miasto jest blisko do otrzymania takiego statusu. Panujący tutaj klimat dobrze działa na poprawę samopoczucia, a także sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Obecne są tutaj również wody lecznicze. Uzdrowisko Lidzbark Warmiński zgodnie ze Świadectwem potwierdzającym adekwatności lecznicze klimatu to dobry wybór dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia i układu narządów ruchów, a także z zaburzeniami neurologicznymi bądź przemiany materii.
Na terenie miasta od kilku lat można zauważyć rozwój infrastruktury, która sprzyja turystyce uzdrowiskowej. Podjęto działania mające na celu zbudowanie zakładu przyrodoleczniczego, aby móc świadczyć szeroki zakres usług zdrowotnych. Prace nad budynkiem miały się zakończyć w 2024 roku i to właśnie wraz z otwarciem tego obiektu, Lidzbark Mazowiecki ma stać się oficjalnie uzdrowiskiem. W planach są kolejne inwestycje.
Na ten moment do dyspozycji zainteresowanych osób pozostaje Leśny Park Uzdrowiskowy, Termy Warmińskie, a także Pawilon Zdrowia z wyjątkową tężnią solankową oraz grotą solną, do których wstęp jest darmowy. To miejsce, które przyciąga nie tylko swoimi adekwatnościami, ale również wyglądem i malowniczym otoczeniem oczyszczonego i zrewitalizowanego Żabiego Stawu.
Zobacz także: W tym uzdrowisku spędzisz niezapomnianego Sylwestra. Kulig i SPA w cenie
Z czego słynie Lidzbark Warmiński? Atrakcji tutaj pod dostatkiem
Dodatkowym atutem Lidzbarka Warmińskiego z pewnością jest wyjątkowa architektura, a także malownicze otoczenie, które również wpływa kojąco na organizm. To miasto, które poza walorami uzdrowiskowymi oferuje także imponujące walory historyczne, przyrodnicze i kulturowe.
Jednym z najważniejszych zabytków jest oczywiście wspomniany już Zamek Biskupów Warmińskich, który jest cenionym przykładem architektury gotyckiej. Ponadto wartą zobaczenia jest również kolegiata św. Pawła i Piotra, a także mury obronne oraz cerkiew pw. Apostołów Piotra i Pawła. Obowiązkowym punktem wycieczki po Lidzbarku Warmińskim jest również przejście pod zabytkową Wysoką Bramą.
Klimat tego warmińskiego miasta sprzyja nieśpiesznym przechadzkom i odpoczynkowi. Często Lidzbark Warmiński ze względu na układ tutejszych kanałów i ulic nazywany jest “polską Wenecją". Spacer po centrum miasta będzie więc doskonałym dopełnieniem pobytu w tym warmińsko-mazurskim uzdrowisku.
Zobacz też:
To największe uzdrowisko w Polsce. Kuracjusze je uwielbiają, a zimą jest znacznie taniej
Ta ukryta plaża to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Odwiedź ją zimą
Kiedyś było uzdrowiskiem. Nie jedź tam w zimie, bo powietrze jest fatalne