To równianie sprawdza IQ. Tylko najlepsi rozwiązują w pamięci

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


Zastanawiasz się, jak byś wypadł na tle innych? Równania matematyczne od dawna służą jako narzędzie do oceny zdolności logicznego myślenia, czy jak kto woli — sprawdzania IQ. Sprawdź, czy potrafisz rozwiązać poniższe działanie sprawdzające logiczne myślenie bez użycia kalkulatora, a choćby kartki papieru.

Dlaczego kolejność działań jest ważna?

Matematyka to nie tylko liczby, ale także ścisłe zasady ich przetwarzania. Aby prawidłowo rozwiązać takie równanie, najważniejsze jest stosowanie się do kolejności wykonywania działań. Bez niej wyniki mogłyby być mylące, a matematyczne problemy — nierozstrzygalne. Zasada kolejności działań wskazuje, iż najpierw należy wykonać:

  1. działania w nawiasach,
  2. potęgowanie i pierwiastkowanie,
  3. mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej),
  4. dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).

Bez przestrzegania tej kolejności możemy popełnić błąd już na pierwszym etapie. To właśnie dlatego każde takie równanie to nie tylko test z matematyki, ale także z cierpliwości i skupienia.

Czytaj również: Licealiści rozwiązują bez problemu, internauci się głowią. Jak gwałtownie podasz wynik?

Jak rozwiązać działanie sprawdzające logiczne myślenie?

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań, zaczynamy od obliczenia nawiasów. W pierwszym znajduje się dodawanie 4 + 2 = 6, a w drugim odejmowanie 8 - 3 = 5. Po “wyjściu" z nawiasów nasze działanie wygląda następująco 120 / 6 × 3^2 - 5 × 5. Ponownie sięgamy do kolejności wykonywania działań i wykonujemy potęgowanie — 3 do potęgi 2 równa się 9. Po kolejnej redukcji nasze wyrażenie wygląda tak: 120 / 6 × 9 - 5 × 5. W tym momencie od lewej do prawej wykonujemy dzielenie i mnożenie:

  1. 120 / 6 = 20
  2. 20 × 9 = 180
  3. 5 × 5 = 25

Pozostało nam tylko odejmowanie 180 - 25 = 155. I to jest prawidłowe rozwiązanie działania sprawdzającego logiczne myślenie.

Zobacz też:

​Pamiętasz kolejność wykonywania działań? Powinieneś rozwiązać bez wahania

Szybka rozgrzewka dla mózgu. Jak gwałtownie podasz wynik?

​Tylko matematyczne orły podadzą poprawny wynik. Dasz radę w 15 sekund?

Idź do oryginalnego materiału