To polskie miasto przeżywa turystyczny boom. Tylu gości jeszcze tu nie było

g.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. istock/espiegle


Toruń przyciąga turystów jak magnes - i to nie tylko tych spragnionych pierników i gotyckiej architektury. W 2024 roku liczba odwiedzających sięgnęła rekordowego poziomu. Sukces ten to jednak nie tylko powód do dumy, ale też konkretne wyzwania dla miasta.
Dane zaprezentowane przez władze Torunia, nie tylko potwierdzają powrót do turystycznej formy sprzed pandemii, ale też rosnącą renomę miasta jako jednego z najbardziej atrakcyjnych w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na dłuższy pobyt, a turyści - zarówno z kraju, jak i z zagranicy - chwalą atmosferę, gościnność mieszkańców i lokalną kuchnię. Ale za rosnącą popularnością idzie również potrzeba inwestycji - szczególnie w infrastrukturę, która już teraz zaczyna mieć problem z nadążaniem za popytem.


REKLAMA


Zobacz wideo Miłosz Wiatrowski-Bujacz niszczy twoje fantazje o podróżach: Nikt nie wraca z wakacji odmieniony


Toruń: 2,5 miliona powodów do uśmiechu. Turyści tłumnie odwiedzają to miasto
Według najnowszego raportu Monitoringu Ruchu Turystycznego Toruń w 2024 roku miasto odwiedziło dokładnie 2,487 miliona osób. To najwyższy wynik w historii, który wyrównuje rekord z 2019 roku - ostatniego "normalnego" sezonu przed pandemią.


Statystyki nie kłamią: miasto wróciło na turystyczną mapę Polski z pełną mocą. Goście przyjeżdżają głównie z kraju, najczęściej w wieku 27-40 lat, z rodziną lub indywidualnie, chcąc po prostu odpocząć i pozwiedzać. Co ciekawe, coraz częściej decydują się na kilkudniowy pobyt. Miasto zadbało o rozwój - między innymi poprzez stworzenie Biura Rozwoju Turystyki, które nawiązuje bliską współpracę z branżą. Efektem są nowe inicjatywy promujące miejscowość za granicą, między innymi na targach w Berlinie i Czechach.


Wróciliśmy do magicznej liczby 2,5 mln turystów i to cieszy. Od 2 grudnia 2024 roku w strukturach Urzędu Miasta Torunia działa Biuro Rozwoju Turystyki i jest ono nastawione na współpracę z branżą turystyczną i rozwój ruchu turystycznego w naszym mieście. Od lutego spotykamy się z przedstawicielami branży turystycznej […]. Zbieramy uwagi, które są bardzo zbieżne z tym, co przedstawił raport


– powiedziała dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Torunia Ewa Banaszczuk-Kisiel, której wypowiedź przytacza portal toruń.pl.


Co warto zwiedzić w Toruniu? Goście chwalą atmosferę miasta i lokalną kuchnię
Toruńska branża turystyczna to dziś realna siła gospodarcza. Jak zauważył wiceprezydent miasta Adam Szponka, w sektorze tym zatrudnienie znajduje tak wielu ludzi, iż można go uznać za trzeciego największego pracodawcę w mieście.


Patrząc na branżę turystyczną, jak na nieformalny klaster musimy mieć w Toruniu świadomość, iż jest to niemalże trzeci pracodawca w naszym mieście, co pokazuje, iż sektor ten jest bardzo istotny i patrząc na liczbę podmiotów w Toruniu, możemy śmiało mówić, iż Toruń jest miastem turystycznym


- powiedział Adma Szponka, cytowany przez portal torun.pl.
Zobacz też: Zamiast Hiszpanii, rozważ okolice Kielc. Świętokrzyska Ibiza zaciera ręce i szykuje się na sezon
W Toruniu funkcjonuje niemal dziewięć tysięcy miejsc noclegowych - od hoteli po apartamenty. Do miasta zajeżdżają głównie Polacy - stanowili oni aż 92,3 procent wszystkich odwiedzających. Najwięcej z nich przyjechało z województwa kujawsko-pomorskiego (21,8 procent), ale sporą grupę stanowili też goście z Mazowsza i Wielkopolski (po 11,8 procent). Wśród nich dominowali dorośli w wieku 27-40 lat, a zaraz po nich - osoby w przedziale 19-26 lat. Podobny trend widać wśród turystów zagranicznych - najwięcej było Niemców (32,7 procent) i Brytyjczyków (28,8 procent).


Większość odwiedzających przyjeżdża do miasta samochodem (44,2 procent) lub pociągiem (36,6 procent). Motywacje są różne - przede wszystkim zwiedzanie (79 procent) i wypoczynek (65,1 procent), ale też odwiedziny u bliskich, zakupy czy podróże służbowe. Turyści chwalą atmosferę miasta, przyjaznych mieszkańców i wysoką jakość usług gastronomicznych. Choć różnią się pod względem wydatków - Polacy zostawiają średnio 181 złotych dziennie, a goście z zagranicy aż 330 złotych - łączy ich poczucie bezpieczeństwa i pozytywne wrażenia z pobytu. Władze Torunia już planuje kolejne inwestycje, w tym nowe miejsca parkingowe i publiczne toalety, by lepiej odpowiadać na potrzeby rosnącej liczby odwiedzających.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału