Położone na przełęczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim schronisko Libušín i hotel Mamenka to jedne z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Zaprojektowane zostały przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Schronisko Libušín, ozdobione freskami inspirowanymi słowiańskimi legendami, powstało w 1899 roku, podobnie jak hotel Mamenka, zlokalizowany tuż obok. Dzięki lokalizacji pomiędzy szczytami Radegast i Tanečnice obiekty te przyciągają zarówno miłośników górskich wędrówek, jak i entuzjastów architektury.
REKLAMA
Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!
Schronisko Libušín. Historia miejsca, które powróciło do życia po pożarze
Oba schroniska od początku swojego istnienia były uznawane za architektoniczne perełki. Niestety, w nocy z 2 na 3 marca 2014 roku Libušín został niemal doszczętnie zniszczony przez pożar. Naruszył on przede wszystkim prawą część, w której znajdowała się jadalnia - z punktu widzenia artystycznego najbardziej cenna.
Odbudowa Libušina stała się jednym z najważniejszych projektów renowacyjnych w Czechach. Dzięki historycznym zdjęciom, projektowi z 1985 roku oraz modelowi 3D z 1995 roku, udało się odtworzyć pierwotny wygląd budynku. manualnie wykonane freski przywrócono tradycyjnymi metodami, a na ścianach można zobaczyć malunki inspirowane słowiańskimi legendami i baśniami. Niektórzy, przebywając tam, mogą mieć odczucie, jakby znajdowali się w filmie.
Wnętrze daje trochę vibe Midsommar, ale proszę to absolutnie potraktować jako komplement. Jest cudnie!
Czułabym się jak w filmie Wesa Andersona.
- czytamy komenatarze pod materiałem zamieszczonym na TikToku przez mieszkającą w Beskidach @miss___backpacker.
Przełęcz Pustevny. Atrakcje i historia tej malowniczej okolicy
Przełęcz Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim oddalona jest o 3 godziny jazdy z Krakowa. Będąc tam, warto odwiedzić drewnianą dzwonnicę, którą również zaprojektował Jurkovič. Powstała w 1899 roku. Idąc dalej szlakiem, można natrafić na posąg Radegasta, pogańskiego boga czczonego przez plemiona słowiańskie. Radegast, symbolizujący słońce, wojnę i dobrobyt, stoi na trasie prowadzącej do szczytu Radhošt'. Pochodzi z 1931 roku i został wykonany z betonu przez Albína Poláška.
Posąg Radegasta, Czechy Fot. Pudelek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
W okolicy znajduje się także drewniana kaplica św. Cyryla i Metodego, wzniesiona w 1898 roku. Przełęcz oferuje również niezapomniane panoramy dzięki wieżom widokowym na Velkym Javorníku oraz Wzgórzu Karola. W pobliskim Rožnovie pod Radhoštem warto odwiedzić Muzeum Wołoskie, ukazujące tradycje regionu. Jakie atrakcje w okolicach Przełęczy Pustevny uważasz za najciekawsze?Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.