Dawniej rezydencja nosiła nazwę "Krzysztopór", co było połączeniem imienia fundatora - Krzysztofa Ossolińskiego - z "Toporem" - nazwą rodowego herbu Ossolińskich. Z czasem zamek został przemianowany na "Krzyżtopór" i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś. Symbolem zmiany było umieszczenie na bramie głównej prowadzącej do zamku krzyża oraz topora. Dowiedz się więcej na temat tego imponującego obiektu.
REKLAMA
Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Zamek Krzyżtopór - historia. Budowla została wzniesiona z inicjatywy rodu Ossolińskich
Lata 1621-1644 to czas, kiedy powstawała ta niezwykła budowla w Ujeździe - zamek Krzyżtopór. Historia miejsca znanego dzisiaj jedynie z ruin, nierozerwalnie łączy się z osobą Krzysztofa Ossolińskiego. Został on właścicielem Ujazdu w 1619 r. i postanowił zbudować tam siedzibę magnacką, która przyćmi wszystkie inne. Zamek Krzyżtopór został wybudowany w konwencji palazzo in fortezza, czyli rezydencji pełniącej jednocześnie funkcje obronne. Nietypowy był jego plan, miał kształt pięcioboku.
Zdjęcie ilustracyjneiStock / merc67
Po śmierci syna Krzysztofa Ossolińskiego - Krzysztofa Baldwina - zamek trafił w ręce spokrewnionych rodów Morsztynów, Paców, Kalinowskich i Denhoffów. W 1655 r. zdobyli go Szwedzi i został przez nich splądrowany. XVIII w. to czas stopniowego popadania budowli w ruinę. Kolejni właściciele nie zdecydowali się na remont, traktując obiekt jako atrakcję samą w sobie. W okresie międzywojennym zamek stał się własnością państwa, a od 1991 r. jest udostępniany turystom do zwiedzania.
Zamek Krzyżtopór - ciekawostki. w okresie wakacyjnym jest możliwość zwiedzania nocnego
Obiekt można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem. Jak czytamy na oficjalnej stronie, w okresie turystycznym (od kwietnia do października) w każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest możliwe skorzystanie z bezpłatnej usługi przewodnika, który oprowadza turystów indywidualnych po zamku Krzyżtopór. Ciekawostką jest także to, iż ruiny można zobaczyć po zmroku w ramach nocnego zwiedzania. Miejscówkę należy zarezerwować wcześniej drogą telefoniczna lub poprzez formularz online.
Zdjęcie ilustracyjneiStock / senatorek
Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe - trasy zwiedzania
Jest kilka tras zwiedzania prowadzących przez ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Są to:
trasa zielona - zwiedzanie bastionów
trasa granatowa i niebieska - zwiedzanie oficyny i pałacu
trasa błękitna - zwiedzanie ogrodów
trasa żółta - zwiedzanie piwnic
trasa czerwona - zwiedzanie piwnic (konieczność posiadania latarki)
Ruiny zamku Krzyżtopór budzą zachwyt turystów. Kiedy można go zwiedzać?
Każdego roku w okresie turystycznym ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe są odwiedzane przez tłumy turystów. Godziny otwarcia zależą od sezonu turystycznego. Przedstawia się to następująco:
8.00-20.00 - od 1 kwietnia do 31 sierpnia
8:00-18.00 - od 1 września do 31 października
8.00-16.00 - od 1 listopada do 28 lutego
8.00-18.00 - od 1 do 31 marca
Zdjęcie ilustracyjneiStock / jacek_kadaj
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - cennik. Komu przysługują bilety ulgowe?
Ile kosztuje wstęp na zamek Krzyżtopór w Ujeździe? Cennik przedstawia się następująco:
bilet normalny - 22 zł
bilet ulgowy - 19 zł
bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 17 zł
Bilet ulgowy przysługuje emerytom, rencistom, uczniom i studentom do 26. roku życia, kombatantom, osobom niepełnosprawnym, a także pracownikom muzeów i instytucji kulturalnych.
Krzyżtopór - zamek Ujazd na ceremonię ślubną i sesję fotograficzną
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to majestatyczne i niewątpliwie romantyczne ruiny. W tej pięknej scenerii można zorganizować m.in. ceremonię ślubną i sesję fotograficzną (zarówno dzienną, jak i nocną). W obiekcie realizowane są także tematyczne wydarzenia, np. "Andrzejkowa noc magii i wróżb" czy "Noc z duchami".
Zamek Krzyżtopór - rekonstrukcja turniejów rycerskich i nie tylko
Wymienione wyżej wydarzenia to nie jedyne atrakcje, jakie dla turystów przygotował Zamek Krzyżtopór. Rekonstrukcja walk rycerskich, festiwale dawnej muzyki, pokazy kulinarne, opowieści historyczne - w obiekcie dzieje się naprawdę dużo. Kalendarium planowanych wydarzeń i uroczystości znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej obiektu.
Zobacz też: W Pałacu Buckingham jest 775 pokoi, w tym 70 łazienek, 200 sypialni i poczta. Czy można go zwiedzać?