Góry Stołowe w znacznej części znajdują się na Ziemi Kłodzkiej. Ich nazwa nawiązuje do wyglądu większości szczytów, które są po prostu płaskie jak stół. Nic dziwnego, tworzą je bloki płaskich piaskowców ułożone poziomo. Sprawdzamy, jakie atrakcje czekają na nas w Górach Stołowych podczas weekendowego wypadu czy urlopu na szlaku.
REKLAMA
Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, wznoszący się na 922 m n.p.m. To właśnie od wizyty na tym szczycie warto rozpocząć zwiedzanie Gór Stołowych. Prowadzi nań łatwy szlak, z którym poradzą sobie choćby dzieci.
Tarasy południowe Szczelińca Wielkiego w Parku Narodowym Gór Stołowych . Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
Bardzo interesująca trasa zaczyna się w Karłowie, skąd turystów wiedzie zielony szlak ścieżki przyrodniczej okrążającej cały szczyt. Na wędrowców czekają liczne schody, drewniane kładki, a także interesujące formacje skalne. Po dotarciu pod schronisko Na Szczelińcu warto zrobić sobie odpoczynek. Położone tuż nad skalnym urwiskiem schronisko stanowi znakomity punkt widokowy. Dalsza część trasy jest jednokierunkowa i płatna, a wejścia na szlak są limitowane, dlatego warto wcześniej zakupić online bilet na konkretną godzinę. A jest co podziwiać, na trasie są bowiem punkty widokowe, Wąwóz Piekiełko, takie skały, jak Kwoka, Małpolud czy Wielbłąd, skalne labirynty, wąskie przejścia przez szczeliny oraz ciekawostki przyrodnicze.
Błędne Skały
Błędne Skały stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. Na obszarze 22 ha czeka na turystów prawdziwy skalny labirynt, wiodący pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, prowadzący przez tajemnicze zaułki i wąskie szczeliny skalne. Trasa jest jednokierunkowa, a jej przejście zajmuje około 45 minut. Po drodze mija się takie formacje skalne, jak Kurza Stopka, Labirynt, Tunel, Skalne Siodło czy Wielka Sala. Warto pamiętać, iż wejście na szlak jest limitowane, dlatego zwłaszcza w okresie lepiej kupić bilet online z wyprzedzeniem. Należy też mieć świadomość, iż trasa labiryntu Błędnych Skał nie jest kontrolowana ani utrzymywana zimą. Z uwagi na możliwość oblodzenia szlaku w tym okresie wchodzi się na niego na własną odpowiedzialność. Warto przejść popularną ścieżką przyrodniczą na Błędne Skały, wiodącą z parkingu Imka przy Szosie Stu Zakrętów. Szlak ten oznaczony jest zielonym kolorem i liczy niecałe 5 km w jedną stronę.
Co fajnego można zwiedzić na Dolnym Śląsku? Błędne Skały Co fajnego można zwiedzić na Dolnym Śląsku? Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl
Karłów
Karłów, wieś w gminie Radków, w powiecie kłodzkim stanowi doskonałą bazę wypadową w największe atrakcje Gór Stołowych. Stąd wyruszymy na Szczeliniec Wielki, Kopę Śmierci, Narożnik, w Błędne Skały i Białe Skały. Przez Karłów przebiega słynna Szosa Stu Zakrętów, tu także przecina się kilka szlaków turystycznych, wśród nich Główny Szlak Sudecki z Wambierzyc do Kudowy-Zdroju. Z Karłowa wiodą również narciarskie trasy biegowe wokół Szczelińca Wielkiego, których łączna długość wynosi około 50 km. Od 15 lat w Karłowie działa również Park Dinozaurów, gdzie na odwiedzających czekają przedstawiciele różnych grup dinozaurów, zamieszkujących wiele milionów lat temu naszą planetę. Na terenie parku działa plac zabaw dla najmłodszych, punkt gastronomiczny, a także sklep z pamiątkami z Gór Stołowych. Dostępne są też toalety.
Góry Stołowe: atrakcje dla wszystkich
Dlaczego warto odwiedzić Góry Stołowe? Atrakcje, jakie oferują one turystom, są bardzo różnorodne. Góry Stołowe to nie tylko widokowe tarasy najwyższego szczytu - Szczelińca Wielkiego czy tajemniczy labirynt Błędnych Skał. To także ulubione miejsce wspinaczy, którzy na pionowych ścianach potężnych ostańców próbują swoich sił. Wśród atrakcji Gór Stołowych wymienić można także:
Radkowskie Skały - szlak z takimi tworami, jak Dromader, Leśna Igła czy Zła Pułapka
zjawiskowe formacje Skalnych Grzybów, takie jak Głowa Lamy, Skalny Mur czy Żaba
Niknącą Łąkę - potężną polanę ukrytą w gęstym lesie, na której można podziwiać karłowate drzewa, mokradła i bezodpływowe torfowisko
sanktuarium w Wambierzycach z bazyliką z XVIII wieku oraz cudowną figurką Matki Boskiej Rodzin, dróżkami kalwaryjskimi i ruchomą szopką
Kaplicę Czaszek w Czermnej (atrakcja jest nieczynna w poniedziałki)
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Radków - położone w sercu Gór Stołowych jedno z najstarszych miast Ziemi Kłodzkiej
ruiny zamku Homole pomiędzy Lewinem Kłodzkim a Dusznikami-Zdrój
żywy skansen Szlak Ginących Zawodów
Fort Karola.
Warto odwiedzić też:
Kudowę-Zdrój z 200-letnim Parkiem Zdrojowym, tężnią solankową, Pijalnią Wód Mineralnych, Ekocentrum PN Gór Stołowych i Muzeum Zabawek
Skały Adrszpasko-Teplickie - skalne miasto w Czechach
Broumowskie Ściany w Czechach.
Na terenie Gór Stołowych znajduje się również wiele tras rowerowych, w tym m.in.:
niebieska - najdłuższa, międzynarodowa trasa Góry Stołowe o całkowitej długości 125 km
czerwona - trasa Ściany o długości 56 km
zielona - trasa im. Masaryka (po stronie polskiej 18 km)
niebieska - Trasa Szczeliniec, pętla o długości 24 km w całości po stronie polskiej.
Góry Stołowe: noclegi
Wybierając się w Góry Stołowe, noclegi można zarezerwować w różnych miejscach, chociażby w Karłowie, Radkowie czy Kudowie-Zdroju. Na turystów czekają m.in. takie obiekty, jak:
agroturystyka Kowalowe Wzgórze w Kamieńcu
pensjonat Biała Paprotka w Szalejowie Górnym
agroturystyka Zagroda Rekreacyjna Studzienno
willa Family SPA Scaliano w Kudowie-Zdroju
Domki Ibiza w Radkowie.