Abonament radiowo-telewizyjny to opłata obowiązującą na mocy ustawy z 21 kwietnia 2005 roku. Mówi ona o umożliwieniu realizacji misji przez nadawców publicznych telewizji i radia. Taka forma finansowania nie obowiązuje tylko w Polsce, ale jest również powszechna w innych krajach Europy. Część osób jest z niej zwolniona, inne za brak zapłaty mogą być narażone na karę finansową.
Abonament radiowo-telewizyjny — ile trzeba zapłacić w 2025?
Opłata ta dotyczy wszystkich osób, które posiadają odbiornik radiofoniczny bądź telewizyjny. Po zakupie tego typu sprzętów powinno się je zarejestrować w terminie do 14 dni, a następnie opłacać — co ważne to nie tylko same telewizory i radia. Opłata dotyczy również posiadaczy samochodów oraz właścicieli firm, w których korzysta się z tych urządzeń.
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podał kwoty obowiązujące w 2025 roku. Kształtują się one następująco:
- 8,70 zł miesięcznie za używanie odbiorników radiofonicznych (przy opłacie z góry za cały rok obowiązuje zniżka, wtedy płacimy - 94 zł)
- 27,30 zł miesięcznie używanie odbiornika telewizyjnego bądź telewizyjnego i radiofonicznego (przy opłacie z góry za cały rok obowiązuje zniżka, wtedy płacimy - 294,90 zł)
Wskazane opłaty należy uregulować do 25. dnia każdego miesiąca. Płatności realizowane są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej bez pobierania dodatkowych opłat. Ignorowanie tego obowiązku przez dłuższy okres może skutkować nałożeniem kary przez Urząd Skarbowy. Kara może maksymalnie wynieś trzydziestokrotności miesięcznej opłaty, a to przekłada się na mandat w wysokości 261 złotych w przypadku radia oraz 819 złotych posiadając telewizor.
Sprawdź także: Suszysz pranie na balkonie w ten sposób? jeżeli sąsiad cię zgłosi, dostaniesz spory mandat
Kto jest zwolniony z abonamentu radiowo-telewizyjnego?
Zgodnie z ustawą nie wszyscy posiadający radio bądź telewizor muszą dokonywać opłat. Część jest z tego zwolniona. jeżeli należysz do poniższych grup, to nie musisz przejmować się abonamentem radiowo-telewizyjnym:
- seniorzy po 75. roku życia,
- osoby należące do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi bądź wojskowymi,
- seniorzy po 60. roku mający prawo do emerytury, której wysokość jest nie wyższa niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Źródło: gov.pl.
Zobacz też:
Te pieniądze ZUS wypłaci seniorom bez względu na dochody i staż pracy. Sprawdź, komu się należą
Tyle kosztuje zorganizowanie komunii w 2025 r. Rodzice załamują ręce nad ceną talerzyka
Suszysz pranie na balkonie w ten sposób? jeżeli sąsiad cię zgłosi, dostaniesz spory mandat