​To ostatnie dni, by podjąć istotną decyzję dotyczącą emerytury. Od sierpnia ZUS zamyka taką możliwość

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Już tylko do końca lipca miliony Polaków mogą podjąć istotną decyzję dotyczącą swojej emerytury. Jednak nie chodzi tu o osoby, które już pobierają świadczenie, a o te, które nabędą prawa emerytalne w przyszłości. Sprawdź, kto musi podjąć decyzję i w jaki sposób dokonać wyboru, zanim zamknie się okienko transferowe od ZUS-u.

ZUS czy OFE — kto musi podjąć decyzję i jak tego dokonać?

Przyszli emeryci mają dwie możliwości odkładania swoich środków na emeryturę. Pierwszym z nich, zapewniającym większą stabilność i przewidywalność, jest subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Druga opcja obarczona jest z pewnym ryzykiem związanym z inwestycją naszych środków na giełdzie i jest to Otwarty Fundusz Emerytalny. Decyzję mogą podjąć osoby, które są w wieku o 10 lat niższym niż emerytalny, czyli odpowiednio 50 lat dla kobiet oraz 55 lat dla mężczyzn. Warto jednak pamiętać, iż okienko transferowe kończy się 31 lipca 2024 roku.

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Osoby, które nie chcą zmieniać swoich dotychczasowych preferencji związanych z lokowaniem środków emerytalnych, nie muszą podejmować żadnych czynności. W przypadku chęci zmiany konieczne będzie złożenie oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS na druku ZUS-US-OFE-03. Można to zrobić pocztą (wysyłając pismo na adres dowolnego oddziału ZUS), osobiście (w każdej placówce ZUS) oraz elektronicznie (korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Sprawdź również: Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

ZUS czy OFE — co wybrać?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, iż wybór OFE nie sprawi, iż cała składka emerytalna trafi do tego funduszu. Składka emerytalna stanowi 19,52 proc. wynagrodzenia brutto, a jedynie jego 2,92 proc. trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego. OFE z kolei wykorzystuje te pieniądze do inwestowania na giełdzie oraz pomnażania. Oczywiście podlegają one ryzyku rynkowemu, jednak od początku ich działalności (czyli 1999 roku) zanotowały duże zyski.

Sprawdź również: Tu seniorzy mogą wykupić abonament na parkowanie. Zapłacą tylko 5 złotych za rok

Co więc wybrać? Decyzja zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. jeżeli chcemy osiągnąć wyższy potencjalny wzrost i decydujemy się na ryzyko — powinniśmy wybrać OFE. Z kolei dla osób, które wolą bezpieczeństwo i stabilność, lepszym wyborem będzie odkładanie na subkoncie w ZUS-ie. Pamiętajmy jednak, iż na podjęcie decyzji nie zostało zbyt dużo czasu.

Zobacz też:

​Tych urządzeń nie odłączaj od prądu. Wcale nie zaoszczędzisz, a możesz je zepsuć

Seniorzy mogę liczyć na wsparcie finansowe. Dzięki niemu opłacą rachunki za prąd

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

Idź do oryginalnego materiału