Na pierwszy rzut oka nieco przypomina cieszące się ogromną popularnością nasiona chia i podobnie jak one należy do grona superfoods. Czarnuszkę stosowano od wieków, znaleziono je choćby w grobowcu Tutanchamona. Czarny kminek od dawna znajduje się pod lupą naukowców, którzy przypisują mu wiele prozdrowotnych adekwatności. "Czarne złoto" to też przyprawa, która nadaje potrawom charakterystycznego smaku. Niepozorne ziarenka kryją w sobie całą masę korzystnych składników.
REKLAMA
Zobacz wideo Sylwia Bomba wspomina najgorszą dietę w życiu. "11. dnia padłam jak kawka"
Na co jest dobra czarnuszka? To kopalnia cennych składników
Jak wylicza portal dietetycy.org.pl, czarnuszka jest bogata w antyoksydanty i polifenole, w tym kwas chlorogenowy, felurowy, rutynę, kwercetynę i apigeninę, a także witaminy A, E, C, kwas foliowy, witaminy z grupy B. To z uwagi na jej adekwatności przeciwutleniające warto włączyć ją do diety. Poza tym czarny kminek, z uwagi na obecny z nim tymochinon, wspiera działanie układu odpornościowego. Warto więc sięgać po tę przyprawę szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ma też adekwatności przeciwzapalne, podnosi poziom "dobrego" cholesterolu HDL, wspomaga wątrobę i odchudzanie, pomaga też obniżyć poziom cukru (co wykazano w badaniach z sierpnia 2024 roku). Jest choćby korzystna dla osób zmagających się z trądzikiem, szczególnie stosowana w formie oleju z nasion w kosmetykach.
W jakiej postaci najlepiej spożywać czarnuszkę? Sprawdź, ile nasion czarnuszki można zjeść dziennie
Czarny kminek ma lekko orzechowy, korzenny, odrobinę cierpki smak z nutą ostrości. Czasem stosuje się go jako zamiennik pieprzu, szczególnie po zmieleniu w moździerzu. Można go bez problemów jeść na surowo. Czarnuszką możesz doprawiać dania obiadowe, np. risotto i zupy, świetnie sprawdzi się także jako dodatek do pieczonych w domu bułek i chlebów. Jak jeszcze jeść czarnuszkę?
Czarnuszka - charakterystyka: adekwatności lecznicze i zastosowanie w praktyce Fot. Maryia_K / istock
Kanapki z hummusem albo twarożkiem,
sałatka z rukolą, suszonymi pomidorami i czarnuszką,
"mizeria" z czosnkiem, koperkiem i czarnuszką,
paszteciki z ciasta francuskiego.
Możesz ją choćby dodawać do owsianek, a choćby słodkich wypieków, np. do piernika.
PORADA! Choć czarnuszka jest prawdziwym skarbem, nie przesadzaj z jej ilością. Powinno się spożywać nie więcej niż 1-2 łyżeczki dziennie. Dotyczy to zarówno ziarenek, jak i oleju z czarnuszki.