Od 2022 roku Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej przygotowują regularnie Indeks Zdrowych Miast, czyli ranking najzdrowszych miast do życia w Polsce. Jest on przygotowywany na podstawie takich parametrów jak zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura oraz przestrzeń. Jak czytamy na stronie Zdrowych Miast, głównym celem inicjatywy jest "zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa".
REKLAMA
Zobacz wideo PODRÓŻE MAŁE I DUŻE [Co to będzie? odc.19]
Jakie są najszybciej rozwijające się miasta w Polsce? Opublikowano wyniki rankingu
Pierwsze miejsce w ostatnim Indeksie Zdrowych Miast w rankingu miejscowości powyżej 300 tysięcy mieszkańców zajął Poznań z wynikiem 74,9 punktów. Co ciekawe, stolica Wielkopolski w żadnej kategorii nie była najlepsza, choć łączna suma punktów przyniosła jej ostateczne zwycięstwo. Miasto zostało najwyżej ocenione pod względem zdrowia, bowiem zajęło drugie miejsce, oraz środowiska, gdzie uplasowało się na trzeciej pozycji. Drugim miastem w rankingu okazała się być Warszawa (60,8 punktów), a trzecim Gdańsk (55,5 punktów). Z kolei pośród miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców podium wygląda następująco:
Sopot (67,6)
Gdynia (64,9)
Rzeszów (64,5)
Zobacz też: Na mapie Podkarpacia pojawi się nowa atrakcja. Wybudowali ją na historycznym polu bitwy
Jakie jest najzdrowsze miasto w Polsce? Wyniki w kategoriach mogą zaskoczyć
Przykład Poznania pokazuje, iż miasta, które w rankingu zajęły czołowe pozycje, wcale nie muszą być najlepsze w poszczególnych kategoriach. Warto przyjrzeć się im bliżej. W dziedzinie "Zdrowie", w której sprawdzano dostęp mieszkańców do świadczeń zdrowotnych oraz działania miasta z obszaru zdrowia publicznego, pierwsze miejsce zajął Rybnik, drugie Poznań, a trzecie Gdynia. W kategorii "Ludność i pokolenia", gdzie oceniono najmłodsze społeczeństwa, liderem okazał się być Rzeszów, a zaraz za nim Kraków oraz Gdańsk. Z kolei w obszarze Usług komunalnych i społecznych zwycięzcą został Przemyśl, goniony przez Płock i Leszno. Jak wypadły inne kategorie? Zaskakująco często na podium znajdowały się nadmorskie miejscowości, jednak bezkonkurencyjnym liderem okazał się być Sopot. Zajął pierwsze miejsce w podsumowaniu miast poniżej 300 tysięcy, a także zwyciężył w kilku innych dziedzinach.
Edukacja:
Kraków
Warszawa
Wrocław
Mieszkalnictwo:
Sopot
Katowice
Chorzów
Środowisko:
Sopot
Olsztyn
Poznań
Infrastruktura:
Ostrołęka
Tychy
Wałbrzych
Przestrzeń:
Chorzów
Zielona Góra
Świnoujście
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.