Lista UNESCO to zestawienie obiektów dziedzictwa kulturalnego i naturalnego prowadzone przez ONZ. Władze Ciechocinka już od dłuższego czasu starały się, by uzdrowisko trafiło do tego wyjątkowego grona. Wniosek najpierw trafił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a potem został przekazany do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Dzięki rekomendacji Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce Ciechocinek jest coraz bliżej osiągnięcia celu.
REKLAMA
Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]
Ciechocinek trafi na listę światowego dziedzictwa UNESCO? "Otrzymana rekomendacja jest wyrazem uznania"
Wpisem na listę miałby zostać objęty cały zespół warzelni soli, czyli serce uzdrowiskowej tradycji Ciechocinka. - Otrzymana rekomendacja jest wyrazem uznania unikatowych wartości tężni i całego zespołu solankowego, a także uhonorowaniem wieloletnich działań, które początkowo doprowadziły do wpisania kompleksu tężni na Listę Pomników Historii, a teraz otwierają drogę do najwyższego dla zabytku wyróżnienia - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki cytowany przez portal kujawsko-pomorskie.pl.
Ciechocinek (zdj. ilustracyjne) Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Tężnie solankowe w Ciechocinku mają długą historię. Zaprojektował je Jakub Graff, profesor Akademii Górniczej w Kielcach, a ich budowa rozpoczęła się w 1827 roku i trwała 27 lat. To największa drewniana konstrukcja tego typu w Europie. Składa się z trzech tężni, a ich całkowita długość to dwa kilometry. Dlaczego warto je odwiedzić? Spacer daje przede wszystkim duże korzyści zdrowotne. Naturalny solankowy aerozol wspomaga leczenie astmy, alergii, zatok oraz schorzeń dróg oddechowych.
Co zwiedzić w Ciechocinku? W uzdrowisku nie tylko tężnie zachwycają
Uzdrowisko słynie z tężni, ale to niejedyne atrakcje, jakie czekają na kuracjuszy i turystów. Założony w drugiej połowie XIX wieku Park Zdrojowy zachwyca piękną przyrodą, a podczas spaceru warto zajrzeć do Pijalni Wód Mineralnych. Do zwiedzenia jest także Cerkiew św. Michała Archanioła, czyli jeden z najcenniejszych zabytków miasteczka oraz przystań nad Wisłą, gdzie coś dla siebie znajdą fani sportów wodnych. Czy Ciechocinek powinien trafić na listę UNESCO? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.