Gdzie znajduje się Mazurska Pętla Rowerowa?
Mazurska Pętla Rowerowa powstała ze współpracy gmin i powiatów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, a także regionalnymi nadleśnictwami. Trasa biegnie przez największe mazurskie ośrodki, czyli Mrągowo, Pisz, Węgorzewo czy Ruciane-Nida, a także obszary Natura 2000. Dodatkowo przejeżdżając MPR możemy podziwiać najpiękniejsze jeziora na Mazurach m.in. Kisajno, Niegocin czy Śniardwy. Co więcej, w okolicach Węgorzewa łączy się ze szlakiem Green Velo, czyli najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce.
Sprawdź również: To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni
Mazurska Pętla Rowerowa — długość i przebieg trasy
Długość szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej to ponad 285 kilometrów po drogach asfaltowych, gruntowych, leśnych i szutrowych, a trasy leśne stanowią około 20 proc. jej całej długości. Większa część MPR została zaadaptowana na potrzeby rowerzystów, a dobudowano jedynie 50 kilometrów ścieżek. Wraz z alternatywnym przebiegiem długość trasy może sięgać ponad 300 kilometrów. W 18 miejscowościach na trasie (m.in. Bogacko, Okartowo, Wilkasy) stworzono Miejsca Obsługi Rowerzystów z dostępem do prądu, ławkami, sanitariatami, stojakami na rowery i zadaszonymi wiatami. Najlepszym rowerem na pokonanie MPR będzie cross, gravel, trekking lub turystyczny.
Sprawdź również: Mówią, iż to najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce. Ponad 200 km wśród gór i jezior
Atrakcje na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej
W dziewięciu miejscowościach na trasie — Giżycko, Kal, Krzyże, Marcinowa Wola, Mrągowo, Nowe Guty, Probark i Węgorzewo — znajdują się wieże widokowe, które są idealnym miejscem na postój. Poza tym warto odwiedzić, chociażby kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej w Mamerkach, most obrotowy w Giżycku nad kanałem Łuczańskim z końca XIX wieku, Puszczę Piską, czyli największy kompleks leśny na Mazurach o powierzchni 100 tys. hektarów, twierdzę Boyen zbudowaną na planie gwiazdy w XIX wieku na rozkaz króla Prus czy zbudowany przez Zakon Krzyżacki zamek w Rynie położony pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów.
Zobacz też:
Planujesz jesienny wypad w okolicy Wrocławia? Te miejsca zachwycają
Najważniejsze wydarzenie jesieni coraz bliżej. W Pieniny przyjadą tłumy
Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów