​To najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce. Kilometry ścieżek wśród uroczych jezior

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /Andrzej Zbraniecki/East News /East News


Mazury, czyli kraina tysiąca jezior, to raj dla wędkarzy, żeglarzy, kajakarzy oraz miłośników przyrody. Mało kto wie, iż jest to również idealne miejsce dla rowerzystów, którzy znajdą tam piękne trasy. Sprawdź, gdzie zlokalizowana jest Mazurska Pętla Rowerowa i jakie atrakcje można odwiedzić na jej trasie.

Gdzie znajduje się Mazurska Pętla Rowerowa?

Mazurska Pętla Rowerowa powstała ze współpracy gmin i powiatów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, a także regionalnymi nadleśnictwami. Trasa biegnie przez największe mazurskie ośrodki, czyli Mrągowo, Pisz, Węgorzewo czy Ruciane-Nida, a także obszary Natura 2000. Dodatkowo przejeżdżając MPR możemy podziwiać najpiękniejsze jeziora na Mazurach m.in. Kisajno, Niegocin czy Śniardwy. Co więcej, w okolicach Węgorzewa łączy się ze szlakiem Green Velo, czyli najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce.

Sprawdź również: To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

Mazurska Pętla Rowerowa — długość i przebieg trasy

Długość szlaku Mazurskiej Pętli Rowerowej to ponad 285 kilometrów po drogach asfaltowych, gruntowych, leśnych i szutrowych, a trasy leśne stanowią około 20 proc. jej całej długości. Większa część MPR została zaadaptowana na potrzeby rowerzystów, a dobudowano jedynie 50 kilometrów ścieżek. Wraz z alternatywnym przebiegiem długość trasy może sięgać ponad 300 kilometrów. W 18 miejscowościach na trasie (m.in. Bogacko, Okartowo, Wilkasy) stworzono Miejsca Obsługi Rowerzystów z dostępem do prądu, ławkami, sanitariatami, stojakami na rowery i zadaszonymi wiatami. Najlepszym rowerem na pokonanie MPR będzie cross, gravel, trekking lub turystyczny.

Sprawdź również: Mówią, iż to najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce. Ponad 200 km wśród gór i jezior

Atrakcje na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej

W dziewięciu miejscowościach na trasie — Giżycko, Kal, Krzyże, Marcinowa Wola, Mrągowo, Nowe Guty, Probark i Węgorzewo — znajdują się wieże widokowe, które są idealnym miejscem na postój. Poza tym warto odwiedzić, chociażby kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej w Mamerkach, most obrotowy w Giżycku nad kanałem Łuczańskim z końca XIX wieku, Puszczę Piską, czyli największy kompleks leśny na Mazurach o powierzchni 100 tys. hektarów, twierdzę Boyen zbudowaną na planie gwiazdy w XIX wieku na rozkaz króla Prus czy zbudowany przez Zakon Krzyżacki zamek w Rynie położony pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów.

Zobacz też:

Planujesz jesienny wypad w okolicy Wrocławia? Te miejsca zachwycają

Najważniejsze wydarzenie jesieni coraz bliżej. W Pieniny przyjadą tłumy

​Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów

Idź do oryginalnego materiału