To najmniejsze miasto w Polsce. Wystarczy 20 minut spaceru, żeby z jednego końca miasta przejść na drugi

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl


Turyści uwielbiają odwiedzać miejsca, które są w kraju "naj-". Najpiękniejsze, najstarsze, najpopularniejsze. Tym razem przychodzimy z propozycją wycieczki do najmniejszego miasta w Polsce. W tym celu trzeba udać się do województwa świętokrzyskiego.
Gmina Opatowiec jest jedną z najmniejszych i zarazem najpiękniejszych na terenie województwa świętokrzyskiego. To również tam znajduje się najmniejsze miasteczko w kraju. Wiąże się z nim interesująca i bogata historia.
REKLAMA


Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie


To najmniejsze miasto w Polsce. Liczba mieszkańców może zaskakiwać
Opatowiec leży w powiecie kazimierskim, ok. 50 km od Tarnowa, w malowniczym regonie Ponidzia. Jak wskazują zapiski historyczne, prawa miejskie zostały mu nadane w 1271 roku przez księcia Bolesława V Wstydliwego. Kilka wieków później, w 1869 roku, w wyniku zawirowań historycznych utracił je na aż 150 lat. Status miasta odzyskał dopiero niedawno, bo w 2019 roku, stając się tym samym najmniejszym miasteczkiem w Polsce.


Wyjątkową miejscowość na Ziemi Świętokrzyskiej zamieszkuje zaledwie... 336 osób. Liczba ta może zaskakiwać, zwłaszcza iż istnieją w naszym kraju wioski, których populacja jest choćby kilka razy większa. Dla porównania - największa na ten moment wieś w Polsce, Józefosław na Mazowszu, liczy sobie niemal 15 tys. mieszkańców.
Opatowiec i okolice - tych atrakcji nie warto pominąć
Położenie Opatowca na terenie Koszycko-Opatowieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, na lewym brzegu Wisły, naprzeciw ujścia Dunajca, sprawia, iż miejsce to obfituje w malownicze pejzaże. Warto się tam wybrać nie tylko dla pięknych widoków, ale także ciekawych zabytków i innych atrakcji. Polecamy odwiedzić m.in. podominikański kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła. Wzniesiono go pod koniec XV w. na miejscu świątyni św. Jacka z 1283 r. Koniecznie trzeba zobaczyć również cmentarz wojenny z I wojny światowej.


Na terenie gminy znajduje się jednak o wiele więcej interesujących miejsc. Na przestrzeni lat odkryto tam liczne ślady rozwoju dawnego osadnictwa, które można podziwiać w Chwalibogowicach i Kraśniowie. W oddalonej o kilka kilometrów Kobieli znaleziono z kolei grobowiec z III tysiąclecia p.n.e. Obszar ten to zatem gratka dla miłośników historii, urokliwych widoków i sielskiego klimatu.
Idź do oryginalnego materiału