To najdłużej powstający park narodowy w Polsce. Nazywają go "wrotami Bieszczad". Zobaczysz tu rysie

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Turnicki Park Narodowy. Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Projektowany Turnicki Park Narodowy to miejsce niezwykłe i wciąż mało znane. Tymczasem zachwyca pięknymi krajobrazami oraz dzikością, którą przebija choćby Bieszczady. Choć projekt o jego utworzenie został złożony ponad 30 lat temu, wciąż czeka na zrealizowanie.
Turnicki Park Narodowy miał powstać na terenie Pogórza Przemyskiego, czyli około 20 km na południe od Przemyśla. Na jego terenie można spotkać wiele ssaków, ptaków oraz niezwykłych drzew i innych roślin. jeżeli marzysz o ciszy spokoju, dzikości i pięknych widokach, warto się tu wybrać.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak wygląda gospodarka leśna na terenie Pogórza? "Ta puszcza umiera po cichu"


Czy istnieje Turnicki Park Narodowy? Projekt powstał lata temu
Obszar planowanego Turnickiego Parku Narodowego do dziś uznawany jest za najdziksze miejsce w Polsce, a niektórzy wprost określają go wrotami Bieszczad. Co istotne, sam park tak naprawdę nigdy formalnie nie powstał, choć projekt jest gotowy od ponad 30 lat. Tymczasem na jego planowanym obszarze możemy spotkać aż cztery największe polskie drapieżniki, czyli wilka, żbika, rysia i niedźwiedzia, a także ponad 151 gatunków ptaków, w tym również orła przedniego, puszczyka uralskiego, puchacza czy orlika krzykliwego, nie wspominając o kilku tysiącach drzew o wymiarach pomnikowych. Teren porasta las pierwotny, czyli taki, w którym nie nastąpiła ingerencja człowieka. Nic dziwnego, iż od dawna toczą się zażarte dyskusje oraz starania o to, aby powstał tu park narodowy nazywany Turnickim, a potocznie również niewidzialnym, projektowanym lub planowanym.


Planowany Turnicki Park Narodowy Planowany Turnicki Park Narodowy. Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Nie lada gratka dla miłośników przyrody. Turnicki Park Narodowy i szlaki piesze
Na obszarze planowanego Turnickiego Parku Narodowego nie brakuje też gór, które będą stanowić interesujące urozmaicenie dla miłośników pieszych wędrówek. Choć nie są wysokie, gdyż sięgają maksymalnie do 700 m n.p.m., to naprawdę robią niezwykłe wrażenie. Poza drapieżnikami nie brakuje jeleni, dziki, saren, a niekiedy choćby żubrów. Miłośnicy przyrody oraz dzikości będą zachwyceni, przemierzając kolejne szlaki. Oczywiście po zachowaniu odpowiedniej dozy ostrożności.


Ile jest parków narodowych w Polsce w 2024? "Poziom istotnie niższy"
Od ponad 20 lat na terenie Polski nie powstał żaden nowy park narodowy i to bynajmniej nie z powodu braku interesujących i wymagających ochrony miejsc, ale co najwyżej rozwiązań prawnych i finansowych. Tym bardziej iż w tej chwili parki narodowe (w liczbie 23) zajmują zaledwie 1 proc. powierzchni naszego kraju. – To poziom istotnie niższy niż średnia europejska – przyznała w rozmowie z Polskim radiem Anna Korczyńska. Rozmówczyni jest również współproducentką filmu "Nadzieja. Film o Turnickim", który ma opowiadać o losach nie tylko samego terenu, na którym miałby powstać park narodowy, ale również ludzi zamieszkujących go. w tej chwili trwa zbiórka na jego powstanie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału