To miejsce kusi turystów przez cały rok. Do perły polskich uzdrowisk chce jechać każdy

gazeta.pl 3 godzin temu
Ta miejscowość od pokoleń przyciąga spragnionych odpoczynku. Słynie z wyjątkowego mikroklimatu i wód mineralnych, które od lat uchodzą za źródło zdrowia. Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko - to także miejsce pełne atrakcji przez cały rok.
Nie bez przyczyny od lat mówi się o niej jako o perle polskich uzdrowisk. Krynica-Zdrój słynie nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale przede wszystkim z leczniczych adekwatności wód mineralnych i mikroklimatu. Jednak to nie wszystko – z każdym rokiem przybywa tu atrakcji dla całych rodzin. Warto sprawdzić, co sprawia, iż to miejsce przyciąga turystów przez cały rok.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Krynica-Zdrój: atrakcje
Nie tylko ze względu na walory uzdrowiskowe odwiedzana jest Krynica-Zdrój. Atrakcje, jakie zapewnia turystom sprawiają, iż cieszy się ona popularnością przez cały rok. Odwiedzają ją kuracjusze, rodziny z dziećmi, melomani, a zimą również amatorzy białego szaleństwa. Jednym z najbardziej zatłoczonych przy sprzyjającej pogodzie miejsc w Krynicy-Zdroju jest deptak, składający się z Bulwaru Dietla oraz części ulicy Nowotarskiej. Nie ulega wątpliwości, iż największym skarbem uzdrowiska są jego wody lecznicze, dlatego będąc w Krynicy-Zdroju koniecznie trzeba odwiedzić jedną z działających tu pijalni wód mineralnych.


Willa RomanówkaAutorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123401792


Obowiązkowo należy też wstąpić do Willi Romanówki z 1850 roku, w której mieści się Muzeum Nikifora, najwybitniejszego przedstawiciela prymitywizmu. Na starym cmentarzu w Krynicy-Zdroju znajduje się charakterystyczny nagrobek artysty, zaś w Parku im. Mieczysława Dukieta podziwiać można pomnik Nikifora. Nad miejskim deptakiem, w samym centrum miasta, wznosi się Góra Parkowa. Na jej szczycie znaleźć można kawiarnię, a na jej stokach założono Park Zdrojowy.
W Krynicy-Zdroju warto też odwiedzić Muzeum Zabawek, czynne od 2010 roku. Ciekawostkę stanowi także wytyczony w Krynicy-Zdroju i jej najbliższej okolicy Szlak Cerkwi Łemkowskich, poświęcony budownictwu sakralnemu okolic zamieszkanych niegdyś przez Łemków.


Krynica-Zdrój: sanatorium
Wśród miejscowości uzdrowiskowych jedną z najbardziej znanych jest Krynica-Zdrój. Sanatorium znajdziemy tu niejedno. Nic dziwnego, pierwsze wzmianki o leczniczych adekwatnościach źródeł krynickich pochodzą już z pierwszej połowy XVIII wieku, a początki lecznictwa uzdrowiskowego w Krynicy datuje się na przełom XVIII i XIX wieku. Gdy źródła krynickie przeszły na własność rządu austriackiego, liczba kuracjuszy okazała się dla władz austriackich niewystarczająca i w 1852 roku nakazano zlikwidować uzdrowisko. Wówczas jednak grupa lekarzy krakowskich sprzeciwiła się temu zamysłowi, propagując korzystanie z krynickich wód. Dzięki ich staraniom w tej chwili Krynica-Zdrój jest dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego, znanym z leczenia chorób układu krążenia, moczowego, trawiennego i przemiany materii.


Pijalnia SłotwinkaAutorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74702345


W mieście, obok sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych, znajdują się także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych oraz leczniczych. Najstarszym budynkiem Krynicy-Zdroju jest pijalnia "Słotwinka". Drewniany pawilon wzniesiono w 1806 roku, a w II połowie XIX wieku przeniesiono go do Parku Słotwińskiego.
Wieża widokowa: Krynica-Zdrój zaprasza na spacer w koronach drzew
Jedną z atrakcji kurortu jest wieża widokowa. Krynica-Zdrój może pochwalić się wieżą o unikalnej, drewnianej konstrukcji, skrytą w sercu Beskidu Sądeckiego. Wieża ma 49,5 metra wysokości, a prowadzi do niej ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o długości 1030 metrów. Ścieżka, umiejscowiona w koronach drzew, zapewnia niezapomniane przeżycia podczas drogi na szczyt wieży. Wzdłuż ścieżki umieszczono 15 tablic edukacyjnych oraz specjalnych instalacji, dzięki którym zwiedzający ma szansę poznać zarówno historię regionu, jak i okoliczną przyrodę.


Spacer w koronach drzew, przy akompaniamencie szumu lasu i śpiewu ptaków, to niewątpliwie ekscytująca sprawa dla małych i dużych. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla młodszych, jest 60-metrowa zjeżdżalnia, którą można przebyć drogę powrotną. Jest to najdłuższa stalowa zjeżdżalnia w Polsce. Wieża widokowa czynna jest codziennie w godzinach od 9 do 18. Jest to atrakcja płatna, szczegółowy cennik można znaleźć na stronie internetowej wieży widokowej. Bilety można nabyć online.


Pogoda: Krynica-Zdrój to raj dla tych, którzy nie przepadają za upałami
Czy w górach latem jest dobra pogoda? Krynica-Zdrój ma zachęcające temperatury dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za upałami. Już w czerwcu jest tu przyjemnie, choć nie za gorąco: w ciągu dnia termometry pokazują około 19 stopni Celsjusza, w nocy ochładza się do 10 stopni Celsjusza. W lipcu i w sierpniu jest cieplej, ale o upałach nie ma mowy. Termometry w ciągu dnia wskazują z reguły 21 stopni Celsjusza, w nocy słupki rtęci zatrzymują się na 12 kreskach. Wakacyjne miesiące są bardzo słoneczne, w lipcu można liczyć na 16, a w sierpniu choćby na 18 dni bez opadów. Oczywiście, zwłaszcza latem należy liczyć się też z gwałtownymi zmianami pogody, dlatego warto śledzić prognozy pogody, by burza nie zaskoczyła nas z dala od zabudowań.
Idź do oryginalnego materiału