W Polsce turystyka pielgrzymkowa od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością. Sanktuaria, kapliczki i szlaki wypełnione modlitwą i zadumą przyciągają każdego roku tysiące wiernych. To nie tylko duchowe przeżycia, ale także okazja do odkrywania miejsc pełnych historii i piękna. Jednym z takich wyjątkowych punktów na mapie jest Bardo - niewielkie miasteczko w Górach Bardzkich, które od wieków ma ogromne znaczenie religijne. Tutejsze zabytki, cudowna figurka Matki Bożej i legendarne objawienia sprawiają, iż jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy ceny nad morzem bardzo skoczyły do góry? Spytaliśmy wypoczywających w Sopocie [SONDA]
Dlaczego Bardo to miasto cudów? Dla wielu Polaków to ważne miejsce
Bardo od wieków przyciąga pielgrzymów zafascynowanych niezwykłą historią i aurą cudowności, jaka otacza to miejsce. W centrum uwagi znajduje się romańska figurka Matki Bożej, znana jako Madonna Tronująca. Według legend rzeźba pojawiła się w mieście już w XIII wieku, a jej obecność przyniosła liczne uzdrowienia, spełnienie modlitw i pocieszenie wiernych. Co więcej, jest to najstarsza tego typu figura na Dolnym Śląsku, co dodatkowo podkreśla jej historyczne i kulturowe znaczenie.
Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, usytuowana w centrum ołtarza głównego barokowej Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jest jednym z najcenniejszych skarbów Barda. Choć na co dzień przechowywana w szklanej gablocie, w każdą niedzielę jest udostępniana wiernym, którzy mogą ją ucałować na znak oddania i wdzięczności. To tutaj pielgrzymi zostawiają wota - relacje spełnionych próśb i otrzymanych łask. Zdaniem wielu są one żywym dowodem niezwykłych wydarzeń związanych z tym miejscem. A tych nie brakuje. W 2023 roku Bardo zostało wyróżnione tytułem "Cudu Polski" w plebiscycie magazynu "National Geographic Traveler", co tylko podkreśla jego wyjątkowy charakter.
Sanktuarium w Bardzie, fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl Sanktuarium w Bardzie, fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl
Turystyka Pielgrzymkowa. Duchowe Wędrówki w Górach Bardzkich
Bardo jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Dolnym Śląsku, oferującym liczne przestrzenie sprzyjające modlitwie i refleksji. Droga Krzyżowa prowadząca na górę Kalwarię to znaczący szlak duchowy z wieloma stacjami i kapliczkami, w tym Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej. Według miejscowej legendy, na szczycie Kalwarii Matka Boża miała objawić się pewnemu młodzieńcowi i zapłakać nad losem ludzkości. Na pamiątkę tego wydarzenia pozostał odcisk stopy Maryi na pobliskim głazie, który przez wieki był miejscem kultu i modlitw. Oryginalny ślad z czasem uległ jednak zatarciu, a w tej chwili odtworzony odcisk znajduje się za kaplicą na szczycie góry i wciąż przyciąga pielgrzymów. Na koniec warto zobaczyć Wzgórze Różańcowe, gdzie kapliczki rozmieszczone wśród pięknych krajobrazów oferują niezapomniane widoki na góry i okolicę.
Zobacz też: W Polsce może powstać miasto-gigant. Metropolia byłaby pięć razy większa od Warszawy. Jest już projekt
Co można zwiedzić w Bardo Śląskim? Znajdziesz tu nie tylko obiekty sakralne
Kamienny most na Nysie Kłodzkiej z 1589 roku to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Barda. Spacerując po Starym Mieście, można poczuć klimat dawnych czasów, podziwiając zabytkowe kamienice i urokliwe uliczki. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do ruin XIII-wiecznego zamku, które wciąż przypominają o średniowiecznej przeszłości tego miejsca. Okolica zachęca też do aktywnego wypoczynku.
BardoOtwórz galerię
Piesze szlaki w Górach Bardzkich oferują piękne widoki i ciszę, a trasy rowerowe prowadzą przez rezerwat przyrody i liczne punkty widokowe. W cieplejszych miesiącach nie brakuje też atrakcji dla entuzjastów wodnych przygód - spływy kajakowe i pontonowe przez Przełom Bardzki to niezapomniana okazja, by odetchnąć w otoczeniu przyrody. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.