Gołdap to niepozorne miasteczko, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu zarówno jako kierunek turystyczny, jak i cenione uzdrowisko. Walory tego miejsca doceniają nie tylko kuracjusze, ale też osoby szukające ciszy, kontaktu z naturą i odrobiny spokoju z dala od zatłoczonych kurortów. Gołdap - choć położony na północno-wschodnich krańcach kraju - wcale nie jest trudno dostępny. Wręcz przeciwnie, dojazd jest łatwy, a oferta turystyczna naprawdę szeroka. To miasto, które nie narzuca się swoją obecnością, ale gdy raz się je odwiedzi, zawsze chce się wracać.
REKLAMA
Zobacz wideo Marta Wierzbicka na urlopie na Mazurach
Mazury: uzdrowisko z tężniami i wodą z głębin. Gołdap to raj na ziemi
Gołdap zyskał status uzdrowiska w 2000 roku i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Dziś to miejsce może śmiało konkurować z bardziej znanymi kurortami w kraju. Na kuracjuszy czeka tu między innymi nowoczesna pijalnia wód mineralnych, w której można skosztować chlorkowo-sodowej wody leczniczej wydobywanej z głębokości ponad 600 metrów. W tym samym obiekcie znajduje się również grota solna, a przez cały rok działają minitężnie zapewniające zdrowotny mikroklimat, korzystnie wpływający na drogi oddechowe i ogólną odporność.
Zobacz też: Uwielbiana atrakcja nad morzem już niedługo będzie płatna. w okresie odwiedza ją ponad milion osób
Solanki wydobywane w Gołdapi są bogate w jod, brom, magnez, potas, wapń i fluor - pierwiastki o udowodnionym działaniu prozdrowotnym. Wdychanie powietrza nasyconego tymi minerałami działa jak naturalna inhalacja i pomaga przy dolegliwościach układu oddechowego, skórnych, alergicznych oraz endokrynologicznych. To nie tylko forma terapii, ale też skuteczny sposób na relaks i regenerację. Będąc na miejscu, warto więc odwiedzić Mazurskie Tężnie Solankowe, które są największą atrakcję uzdrowiskowej części miasta. Ich imponująca konstrukcja mierzy 220 metrów długości i osiem metrów wysokości, co czyni je czwartym pod względem wielkości tego typu obiektem w Polsce.
Sercem uzdrowiskowej dzielnicy jest tętniąca życiem Promenada Zdrojowa - idealna na spacery, przejażdżki rowerowe i rodzinny relaks. Dzieci mają tu do dyspozycji duży plac zabaw i pole do minigolfa, a dorośli mogą korzystać z plenerowych urządzeń do ćwiczeń z widokiem na jezioro.
Gołdap to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko i miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe
- czytamy na stronie uzdrowiskogoldap.pl.
Co interesującego w Gołdapi? Atrakcji nie brakuje: narty, bunkry i kawiarnia, która się kręci
Gołdap nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kuracjuszy. To świetne miejsce także dla osób aktywnych. Latem przyciąga rowerzystów ponad 200 kilometrami malowniczych tras, w tym popularnym szlakiem Green Velo. Zimą warto odwiedzić stację narciarską na Pięknej Górze, gdzie czekają sztucznie naśnieżane stoki oraz jedyna w regionie obrotowa kawiarnia. Tylko tam można napić się kawy i jednocześnie podziwiać pełną panoramę Mazur Garbatych, nie ruszając się z miejsca.
Miłośnicy historii mogą odkryć pozostałości po bazie Luftwaffe w Lesie Kumiecie, a entuzjaści przyrody - wybrać się do Puszczy Rominckiej lub na Bezkrwawe Safari u podnóża Tatarskiej Góry. Warto też odwiedzić Trójstyk Granic - symboliczny punkt łączący terytoria Polski, Litwy i Rosji.
Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok […] W pobliskiej Rapie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy, a w Stańczykach monumentalne mosty arkadowe zwane ‘Akweduktami Północy’. Warto odbyć wyprawę do enigmatycznej Puszczy Rominckiej, odwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej w Lasie Kumiecie i wziąć udział w Bezkrwawym Safari. Amatorzy polowań z aparatem w ręku na pewno nie będą zawiedzeni
- informuje strona uzdrowiskogoldap.pl.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.