To jeszcze dzieciak! 8 emocjonalnych umiejętności, które powinna posiadać osoba dorosła

ohme.pl 1 rok temu

Co to znaczy dorosnąć, być dorosłym lub „dojrzałym”? Zdobycie wymarzonej pracy (choć z pewnością pomaga zapłacić rachunki na czas) to jeszcze nie wszystko. Liczy się to, jak żyjesz, jak wyglądają twoje relacje z innymi i z samym sobą.

Poniżej znajduje się lista ośmiu, wzajemnie powiązanych ze sobą umiejętności emocjonalnych, które posiada osoba dojrzała, niezależnie od tego, ile ma lat.

1. Umiejętność kontrolowania emocji

Inaczej nazywamy ją wewnętrzną „regulacją emocjonalną”, a kojarzymy głównie z radzeniem sobie z tak silnymi emocjami, jak gniew i złość. Ci, którzy nie potrafią nad sobą zapanować, w młodości są wypraszani z lekcji, a w dorosłym życiu zwalniani z pracy. Nie mają zwykle również udanych związków. Umiejętność kontrolowania emocji to nic innego jak uciszanie swojej nadaktywnej „emocjonalnej” strony i dopuszczanie do głosu tej drugiej, racjonalnej.

2. Umiejętność konfrontacji z silnymi emocjami innych osób

Wielu z nas sobie z tym nie radzi – tolerowanie silnych emocji i reakcji innych osób wymaga olbrzymiej samokontroli i dojrzałości. Nie powinniśmy uciekać i unikać takich „trudnych” sytuacji, bo nie nauczymy się mówić o tym, czego potrzebujemy i co nam przeszkadza, jakich zmian oczekujemy. Chodzi o to, by osiągnąć wewnętrzny spokój i zrozumieć, iż reakcje i problemy innych nie leżą w naszej gestii.

3. Umiejętność akceptowania błędów

Zaakceptowanie błędów oznacza przyzwolenie sobie, ale także innym, na ich popełnianie. Przyznając się do pomyłek, pokazujemy pokorę i naszą „ludzką” stronę, dajemy sobie i innym do zrozumienia, iż błędy są tylko błędami, nie definiują nas. Możemy się na nich uczyć i wyciągać z nich wnioski na przyszłość.

4. Umiejętność bycia szczerym/autentycznym

Uczciwość jest często mylona z prawdą, która dotyczy faktów i dowodów. Dotyczy emocji, realizuje się ją poprzez mówienie wprost o tym, co nam leży na sercu i o czym myślimy. Bycie uczciwym może być niezwykle trudne, ponieważ najpierw trzeba być pewnym tego, co czujemy i myślimy, a potem zdobyć się na odwagę by to wyznać.

5. Umiejętność radzenia sobie z lękiem

Wszyscy czasem odczuwamy niepokój. Możemy to uczucie wypierać, możemy dać mu się całkowicie opanować albo możemy się z nim skonfrontować, zrozumieć jego podstawy, zaakceptować je.

6. Umiejętność proszenia o pomoc i wsparcie

Niektórzy z nas nauczyli się nie ufać i nie liczyć w życiu na nikogo innego poza samymi sobą. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, iż wszyscy jesteśmy od siebie w jakimś stopniu zależni i iż poproszenie o wsparcie nie świadczy o naszej słabości.

7. Umiejętność bycia proaktywnym

Zbyt łatwo jest być reaktywnym, zawsze przyjmować i odpowiadać na to, co do nas przychodzi, albo działać „na auto-pilota”. Bycie proaktywnym jest celowym, świadomym kształtowaniem swojej rzeczywistości, podejmowaniem decyzji, osiąganiem celów. Braniem odpowiedzialności za własne życie.

8. Umiejętność określenia własnych wartości i życia zgodnie z nimi

To, w co wierzymy i to, co kochamy powinno nas prowadzić przez całe życie. Żyj zgodnie ze sobą, z własnymi przekonaniami – to największy dowód twojej dojrzałości.


Na podstawie: psychologytoday.com

Idź do oryginalnego materiału