To "dziadkowe" imię było hitem PRL-u. Dziś mało kto o nim pamięta

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: / liudmilachernetska /Pixel


Niektóre imiona popularne za czasów PRL-u wciąż cieszą się zainteresowaniem rodziców, inne wręcz przeciwnie są coraz rzadziej nadawane. Jedno z nich, należące do drugiej grupy kojarzy się z dziadkami. Kilkadziesiąt tam temu chętnie nazywano tak chłopców, w tej chwili jest rzadko wybierane, mimo iż ma interesujące znaczenie i rodzime pochodzenie.

Imię męskie Bronisław jeszcze kilkadziesiąt lat temu było jednym z popularniejszych, jednak w XXI wieku zaczęto o nim zapominać. W 2024 roku według rządowych danych nadano je 28 chłopcom. Łącznie w Polsce żyje ponad 20 tys. osób noszących to imię.

Znaczenie i pochodzenie imienia Bronisław

Imię Bronisław wywodzi się z języka słowiańskiego. Pierwsze wzmianki o tym imieniu pojawiły się już w średniowieczu. Słowianie chętnie nadawali je dzieciom. Wielu rycerzy nosiło właśnie to imię. Interesujące jest to, iż to właśnie Bronisław jest jednym z najstarszych staropolskich imion. Ma żeński odpowiednik — Bronisławę.

Znaczenie imienia upatruje się w członach, które się na nie składają, a są to broni- (bronić lub strzec) oraz -sław (sława). Dzięki temu znaczenie tego imienia może odczytać jako „broniącego sławy” bądź „sławnego obrońcę”. Z tego też powodu było to imię dumnie noszone przez obrońców kraju. Dawniej funkcjonowała również jego skrócona wersja, czyli Brosław.

Sprawdź także: To optymistyczne imię rodzice lubią coraz bardziej. Oznacza "nadzieję"

Jacy są mężczyźni noszący imię Bronisław?

Mężczyznom o tym imieniu przypisuje się sumienność i pracowitość. W przypadku kariery zawodowej osoba ta nie jest typowym pracoholikiem, jednak cieni sobie perfekcjonistów, do których sama się zalicza. Mężczyźni o tym imieniu miewają problemy z nawiązaniem trwałych przyjaźni, czasami wręcz od niej stronią. Jednocześnie są bardzo pomocni i chętnie udzielają rad. Niemniej mają tendencje do nadmiernego wychwalania swoich zasług. Często wynika to z potrzeby akceptacji i zrozumienia.

Przy bliższym poznaniu zwykle stają bardziej otwarci na nowych znajomych. Osoby o imieniu Bronisław sprawdzą się w bardzo wielu zawodach, mają cechy, które pozwalają im osiągnąć sukces i stać się najlepszymi specjalistami. Jednakże nie zawsze odnajdują się w roli bezpośrednich liderów. Wolą pracować samodzielnie, gdyż wtedy lepiej się skupiają i obierają jasny cel.

Wśród znanych Bronisławów możemy wymienić m.in.:

  • Bronisław Czech — narciarz i trzykrotny olimpijczyk
  • Bronisław Geremek — historyk i polityk
  • Bronisław Komorowski — były prezydent
  • Bronisław Opałko — autor tekstów piosenek i kompozytor
  • Bronisław Malinowski — lekkoatleta i olimpijczyk

Przeczytaj również: W PRL-u to imię cieszyło się popularnością. Dziś prawie go nie słuchać, choć ma piękne zdrobnienie

Imieniny i zdrobnienia dla imienia Bronisław

Imię Bronisław można skracać na wiele sposobów, do najpopularniejszych zdrobnień należą: Bronek, Bronio, Broneczek, Bronik, Bronuś, Bronko, Bronisz oraz Broncio.

Osoby o tym imieniu mogą obchodzić imieniny w kilku terminach, najpopularniejszy przypada na 12 czerwca. Poza tym imieniny Bronisława są: 18 sierpnia, 1 września, 6 września, 6 października oraz 1 grudnia.

Zobacz też:

To męskie imię uznano za najpiękniejsze na świecie. W Polsce nie należy do popularnych

Urodziłeś się tego dnia? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

To szlachetne imię lubiano w PRL-u. Dziś słychać je bardzo rzadko

Idź do oryginalnego materiału